Jump to content

Ulei cutie alpina


Recommended Posts

Ce ulei se foloseste la o cutie de viteza 226.0.00510.90 225 2.3 ?

Cutia respectiva a fost achizitionata pt a se face modificari la un Bmw 1500 care alearga in VTM la masini de epoca.

Am senzatia ca cutia in cauza a apartinut unui Ursulet M.

Poate un coleg mai priceput imi da si mie o sugesti pt ca informatiile gasite de mine se bat cap in cap.

 

Pe cutia de viteza s-au gasit urmatoarele specificatii:

262.0.0510.90 225 2.3 si 00868AEZ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu.Dupa ce am facut sapaturi pe net si cautari cu poze cu cutia si specificatii despre ulei,cand sa dus prietenul meu sa ia cutia de la ,,vanzator'',ala a replicat sec....pai am vandut cutia.

Combinatii dastea ,,romanesti''.....ce vrei...

....nici nu a avut cutia ala...dar ce sa mai spui dupa o astfel de ,,lucrare'' ?

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost achizitionata din Pitesti si era trasa pe dreapta de minim 15 ani.Proprietarul avea 2 masini si au fost achizitionate ambele.

Dupa o munca titanica au ales din 2 masini componente si au facut o masina.

Piesele au fost achizitionate din exterior si tot ce este pe masina este piesa originala fabricata cu acordul celor de la Bmw.

Este inscrisa pe retromobil.

Probleme au fost cu motorul....dupa ce a fost reconditionat total a cedat dupa o cursa de proba de circa 5-6km in blana.

Vibrochenul a cedat si pur si simplu s-a indoit :laugh: .

Iar... reconditionat motorul si acum este cat de cat ok.

Exista posibilitatea (dupa sfaturile celor cu vechime in vtm)sa fie achizitionat un motor special pentru curse care ajunge la aproximativ 7000-15000 euro,pentru ca altfel nu face fata concurentei.

O bijuterie de masina aparuta dupa o munca titanica si bani multi investiti.

Cam asa arata partenerii ei de competitie cu specificatia ca posesorii lor sunt oameni cu vechime mare in vtm si pun accentul pe motor(ambele masini au motorizare mult mai performante) si mai putin pe aspectul estetic al masinii.

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Nuuuuuu...de unde draq atatia bani sa ai o asemenea masina ? :laugh:

Cunosc proprietarul si am 2 prieteni buni care lucreaza la proprieterul masinii.Ei s-au ocupat de partea mecanica a masinii.

Ca fapt divers,proprietarul masinii detine :Rolls-Royce Corniche,Jaguar E-Type,inca un Jaguar din 55 + inca 6-7 masini de colectie.Deci trebuie coaie mari pentru astfel de investitii. :laugh:

Tot ca fapt divers,cand a vrut sa inscrie Rolls-Royce Corniche-ul astia au cerut taxa de circa 60.000 EURO(inca nu a intrat pe retromobil masina).

A inscris masina in Germania si inginerii de la TUV spuneau:asta e o bijuterie de masina si nu intelegeau cum in romania au cerut taxa de 60.000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care participa.

Bortica participa la VTM si din cate stiu Tariceanu cu Alfeta lui este cel mai bun la o anumita grupa.

Cel mai bun este unul(imi acapa numele) care are monopost (un pui de formula 1). :laugh:

Iti trebuie bani sa iti faci echipa sa scoti cat de cat nasul in lume.

Imi spuneau prietenii mei ca e unul care a investit 90.000 euro intr-un LOGAN. :laugh:

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...

In momentul de fata a fost achizitionata o carcasa de cutie de viteza de curse,care este compatibila cu masina in cauza si urmeaza sa fie trimisa in Germania sau Uk sa fie asamblata si echipata.

Motorul este desfacut si urmeaza sa-i fie montata o _chiulasa_ de E21 cu care dupa calcule o sa scoata undeva la 140 cp.

Motorul a fost demontat si facut cred ca de 5 ori.

Este foarte greu sa prepari o masina veche pentru curse,infinit mai greu ca o masina de generatie noua care daca ai bani gasesti tot ce vrei si este foarte usor cu achizitia de piese si cu modificarile facute.

Si colegele ei de salon....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.