Jump to content

Vopsire etrieri


Marian_mrn

Recommended Posts

Salut. Cine ma poate ajuta cu un sfat va rog? Vreau sa imi vopsesc etrierii, rosii, si nu stiu ce vopsea sa folosesc. Daca sa iau spray din ala din targ, care cica rezista la temperaturi fff ridicate, sau sa iau de la magazin un kit de vopsea FOLIATEC? e adevarat, varianta cu sprayul e mai ieftina, insa nu stiu daca se vede ok si daca rezista.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Cine ma poate ajuta cu un sfat va rog? Vreau sa imi vopsesc etrierii, rosii, si nu stiu ce vopsea sa folosesc. Daca sa iau spray din ala din targ, care cica rezista la temperaturi fff ridicate, sau sa iau de la magazin un kit de vopsea FOLIATEC? e adevarat, varianta cu sprayul e mai ieftina, insa nu stiu daca se vede ok si daca rezista.

rezista orice vopsea de metal , stai linistit ca nu dispare opera de arta , etrieri rosii :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi i-am facut tot rosii, masina e rosie si am vrut si etrierii, am curatat rugina, am dat 2 randuri de grund (gri) apoi 2 randuri de spray (ieftin) rosu! Ideea e ca, se vad foarte bine atata timp cat is curati etrierii, dupa cateva drumuri cu franari se innegresc si la mine cel putin nu prea trec, la spalatorie numai daca frec cu ceva pe ei, sau solutie speciala pt curatat frane! Eu zic ca nu ar trebui vopsea scumpa! Doar curatat bine inainte, sa fie fara pata de rugina etrierul , si fara denivelari! Edited by leutzu
Link to comment
Share on other sites

Si eu mi i-am facut tot rosii, masina e rosie si am vrut si etrierii, am curatat rugina, am dat 2 randuri de grund (gri) apoi 2 randuri de spray (ieftin) rosu! Ideea e ca, se vad foarte bine atata timp cat is curati etrierii, dupa cateva drumuri cu franari se innegresc si la mine cel putin nu prea trec, la spalatorie numai daca frec cu ceva pe ei, sau solutie speciala pt curatat frane! Eu zic ca nu ar trebui vopsea scumpa! Doar curatat bine inainte, sa fie fara pata de rugina etrierul , si fara denivelari!

 

 

mersi. incerc sa vad ce iese :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu mi-am cumparat un spray galben care rezista la 100 de grade parca sau ceva de genul ( special pentru etriere ) de la un magazin de piese auto de pe bulevardul Aerogarii ( intersectie cu Ficusului ) . Am dat jos roata , am scos etrierul am pus ziar pe disc pe urma cu un smirghel fin si doua maini de spray . In schimb se inegresc cam repede , dar se ia cand o speli .
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

merge si cu spary si cu pensula...trebuie curatati cu rabdare etrierii si o sa va iese treaba bine.

Eu la fosta masina i-am facut un gri/argintiu asa mai oem cu un spray gasit la un amic in atelier :D

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

de ce sa dai atatia bani pe asa ceva si sa iti ajunga fix pentru 4 etieri cand poti sa cumperi o vopsea care rezista la anumite temperaturi cum au facut multi de aici si iesi si mai ieftin iti si ramane..?

+1

daca degreseaza bine inainte de vopsire orice vopsea rezista...

Link to comment
Share on other sites

+1

daca degreseaza bine inainte de vopsire orice vopsea rezista...

Daca nu e termorezistenta nu va rezista la fel de mult..dar degresat bine locul, curatat cu perie de sarma si apoi vopsea termorezistenta va tine cel putin un an.

Si eu sunt curios cum arata cu etrieri negri. Nu pune nimeni o poza?

Link to comment
Share on other sites

Sunt la a 3-a masina pana acum si la toate 3 am vopsit etrierii si tamburii negri! nu imi place sa sara in ochii...

Doar eu, de prost usor influentabil, dupa ce am mai citit cate ceva p'aici, ca ce, ca nu e chici rosu, ca e frumos i-am facut rosii, si acum mi-e scarba sa ma uit la ei, dar mi-e si lene sa desfac rotile numai pentru asta, astept sa vina iarna, si cand schimb cauciucurile voi vopsi etrierii gri, cum ii are orice bmw, deci in concluzie, etrierii rosii nu sunt de bmw (daca nu e m performance, sau mai stiu eu ce model cu frane speciale).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.