Jump to content

Nu functioneaza o boxa - BMW E60


Recommended Posts

Va salut,

 

La un E60 nu functioneaza o boxa (de la sofer, pe portiera), am scos boxa de pe partea dreapta si am legat-o in loc de proba. Nu functioneaza nici cu cea buna. 1. E posibil sa fie stricat modulul de sunet? 2. Sunt sanse sa se remedieze cu update de soft? 3. Daca e stricat modulul, merge reparat sau trebuie schimbat?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Problema s-a rezolvat in felul urmator:

 

Boxele de pe partea soferului (tweeter, boxa medii si subwoofer) nu functionau, de vina a fost o piesa numita TDA 7563 (am atasat o poza sa vedeti cum arata). Am scos toata unitatea din bord si am mers la un electronist. A facut-o bucati ( multe rau:) ca sa ajunga la aceasta piesa. A durat 2 luni pana a venit piesa ( in Constanta, poate in Bucuresti sunt alti furnizori) si a costat 100 de lei. Manopera 200 lei. Acum functioneaza toate boxele perfect.

Poza este luata de pe net, nu stiu daca seria este aceeasi.

post-8755-0-32026500-1352312338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Problema s-a rezolvat in felul urmator:

 

Boxele de pe partea soferului (tweeter, boxa medii si subwoofer) nu functionau, de vina a fost o piesa numita TDA 7563 (am atasat o poza sa vedeti cum arata). Am scos toata unitatea din bord si am mers la un electronist. A facut-o bucati ( multe rau:) ca sa ajunga la aceasta piesa. A durat 2 luni pana a venit piesa ( in Constanta, poate in Bucuresti sunt alti furnizori) si a costat 100 de lei. Manopera 200 lei. Acum functioneaza toate boxele perfect.

Poza este luata de pe net, nu stiu daca seria este aceeasi.

 

 

Asta nu e un final? tie practic ti s-a ars finalul..

Link to comment
Share on other sites

La piesa sigur am fost ars, dar era singurul loc unde mi au spus ca imi pot aduce. Am cautat atunci pe net dar nu am gasit nimic :(. La manopera chiar nu imi pare rau, a muncit omul ala de i-a sarit basca :). L-a desfacut si l-a pus la loc de doua ori. De fiecare data cateva ore bune... + ca a fost singurul pe care l-am gasit cu suficient tupeu sa desfaca tot computerul. Ma bucur ca am gasit rezolvare in CT. In Bucuresti stiam ca se rezolva dar numai drumul ma costa 3-4 sute...

 

P.S. nu ma pricep absolut deloc la electronica

Link to comment
Share on other sites

Daca s-a uitat doar ce are inauntru, era relativ usor de gasit ce se putea strica pentru ca in 95% din cazuri fie moare alimentarea, fie moare un final. Daca alimentarea e comuna, atunci ramane finalul :)

 

Pentru restul de 5% (ca sa fii 100% sigur, ai nevoie de echipamente).

 

Exista farnell.ro care aduc mai repede si au destul de multe in stoc. Daca nu, exista digikey care au cam tot ce se poate si trimit international.

Link to comment
Share on other sites

La manopera chiar a fost un pret corect pentru ca omul l-a desfacut de 2 ori (cum ai precizat) si in primul rand el si-a asumat un risc facand treaba asta, ca daca era nestiutor putea sa arda si procesorul si atunci sa vezi distractie.

Iar la pretul piesei iara este relativ deoarece exista mai multe tipuri de TDA7563.

In concluzie poti sa stai linistit ca s-a rezolvat decent treaba, daca mergeai la BMW: scurt trebuie schimbata unitatea si te costa 5000lei sau ceva de genul....

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Iar la pretul piesei iara este relativ deoarece exista mai multe tipuri de TDA7563.

 

Exista un singur tip de TDA7563. Difera doar tipul de capsula iar in cazul de fata se poate monta doar un anumit tip de capsula. Deci e un singur TDA7563.

 

Diferenta de pret intre capsule este foarte mica si este data mai ales de logistica, mai exact cantitatea minima de integrate, cum au fost impachetate etc.

 

http://www.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?WT.z_header=search_go&lang=en&keywords=TDA7563&x=21&y=9&cur=USD

 

Si da, a iesit OK pentru lucrare.

 

P.S. Nu includ aici copiile chinezesti pentru ca nu are rost. E o intreaga teorie legata de ele, cum pot fi depistate, diferente, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.