Jump to content

Retrofit Joystick Shifter


dusky

Recommended Posts

a incercat cineva sa monteze functional un schimbator de e60 joystick LCI la un pre-facelift? am cautat pe net si am gasit vreo 2 care au reusit nu doar sa il puna ci si sa fie functional (sa se aprinda ledurile). in romania face cineva asa ceva? am gasit si sa cumpar dar e pe 2 site-uri americane si nu vad ce posibilitate am sa le pot comanda. am pus 2 linkuri cu cei care vand asa ceva dar habar nu am cum pot intra in posesia la asa ceva. ati facut careva operatia asta?

 

http://www.bimmian.com/Updated-Look-Automatic-Shift-Knob-for-BMW-E60-or-E61-5-Series

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?app=forums&module=post&section=post&do=new_post&f=63

Link to comment
Share on other sites

Each illuminating shift knob comes with a plug and play wiring harness for each vehicle.

 

Installs easily in seconds. Just pull up out your original knob and push down your new one. It's that easy.

 

Installation Difficulty: BASIC - Simple Tools, No Special Knowledge RequiredClick on the 'Installation Guides' tab above for installation resources.

 

daca nici asa nu te descurci, te pot ajuta eu...

Link to comment
Share on other sites

 

 

daca nici asa nu te descurci, te pot ajuta eu...

 

sal, ma descurc cu iluminated shift knob dar nu am gasit pe nicaieri in romania... doar americanii au asa ceva si nu am posibilitate sa cumpar tocmai de acolo.. eu ma gandeam daca il pot face pe unul original sa functioneze ca cel de pe site-ul ala... daca as avea produsul ala de pe site in 3 min era deja montat :)

are cineva posibilitate sa cumpere de acolo? as putea sa platesc inainte banii plus eventualul deranj...cu montajul ma descurc sigur la urma.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face ... Dar este deranj mare,si nici macar nu o sa iti functioneze in parmetri normali ... Am io de vanzare maciulia daca te intereseaza da-mi un pm.

 

 

ti-am dat pm...

mersi

 

CauTa pe ebay. Oricum mi se pare un kitch sa ramai si cu ledurile de la cutia veche in stanga selecturlui si cu cele de pe joystick...

 

 

nu stiu de ce zici ca pare kitch... eu zic ca doar de design si tot ar arata de 10 ori mai bine decat fierul ala invechit. daca mai pui ca il faci sa se si aprinda chiar nu vad kitch-ul.... arata mult mai modern de altfel cred ca asta e si motivul pentru care a aparut asa ceva pe 2 site-uri din america.....cerere-oferta. iar ledurile vechi se pot dezactiva oricand sa ramana cele noi...

bineinteles gusturile....nu se discuta

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Parerea mea este ca nu are rost sa te complici. Cine stie ce probleme pot aparea ulterior plus de asta la vanzarea masinii va constitui un dezavantaj. Cel care o va cumpara s-ar putea sa nu-i convina "retrofitul".

 

 

m-am complicat deja...si l-am facut :thumbsup: nu ma intereseaza ce-i convine urmatorului cumparator conteaza ca imi place mie pentru ca e masina mea nu a urmatorului cumparator. dar probabil cand va veni vremea o sa fie foarte incantat parerea mea doar e un upgrade si nu pot exista nici un fel de probleme la un schimbator :)

am sa postez poze in curand si costul total.

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

post-14280-0-78500900-1352740169_thumb.jpgam atasat poze cu schimbatorul montat. din pacate :( dupa 2 zile s-a ars si nu mi-au mai mers nici ledurile de jos. cel care l-a facut cand a tras firele prin cercul din el a facut un sant unde trebuiau sa stea firele dar se pare ca se frecau de fier. e foarte mic spatiul in care poti face santul sa stea firele. singura posibilitate e sa tragi firele pe afara sau prin plasticul exterior ceea ce este inestetic. in concluzie este un esec din pacate..sau pe jumatate esec. sunt dezamagit pentru ca in procesul de montat s-a si zgariat si cand l-a desfacut s-a zgariat bine ca si-au revenit ledurile de jos. cred ca ma reorientez pentru un Illuminated Shift Knob de pe eBay care este plug & play

post-14280-0-51574200-1352739634_thumb.jpg

post-14280-0-29170400-1352739637_thumb.jpg

post-14280-0-97326300-1352739652_thumb.jpg

post-14280-0-73041400-1352739676_thumb.jpg

post-14280-0-89814200-1352739729_thumb.jpg

post-14280-0-85506200-1352739734_thumb.jpg

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Ce urat arata asa inalt !

 

e bagat maxim. nu ii da voie fierul ca are un cerc care nu permite sa coboare mai jos de atat. totusi nu e cu mult mai inalt decat cel originial,ele scoase sunt de aceeasi inaltime singura diferenta e ca ala original coboara cu 1cm mai jos decat asta. pare totusi mai inalt din cauza formei pe care o are.

Link to comment
Share on other sites

daca mergea si ramanea aprins mie unul imi placea. asa doar de forma nici eu nu sunt prea incantat. dar nu e nici o problema ca in 2 secunde pot pune vechiul schimbator, am incercat si eu,nu am pierdut nimic decat timp si bani. topicul insa este de folos pentru cine vrea sa mai faca asa ceva sa stie dinainte cum arata si cat de complicat este. oricum nu las nici asa nici nu pun vechiul schimbator pentru ca nu il suport e urat cu spume. am sa iau unul plug & play de pe eBay care este si mai mic si facut special pentru masina mea. iluminated know shift undeva la 200$

am facut chestia asta pentru ca nu imi place deloc schimbatorul acestei masini e prea invechit pentru gustul meu. probabil am sa trec in curand la facelift si poate am noroc de un schimbator sport dtc care arata mult mai bine si e si micut.

Link to comment
Share on other sites

Poti fara problema sa mai tai din teava schimbatorului.

Eu mi am pus modelul asta ... Dar cu foarte, foarte multe modificari post-24262-0-85479600-1352751614_thumb.jpg

 

 

la ala ma refeream si eu care il ai tu...dtc sport e foarte frumos. dar zici ca il pot taia din partea de jos pe asta al meu? am sa incerc dar trebuie sa tai si partea argintie? totul la rotund dupa care sa pun capacelul de jos nu? arata foarte bine la tine felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Aia nu e masina mea, nu am poze cu schimbatorul pe masina , o sa i fac , si o sa postez.

Eu nu am taiat din joystick, am taiat din levierul schimbatorului ...

 

wow! ai taiat din levier... eu o sa fac invers :) mai bine stric un schimbator decat sa stric definitiv levierul. daca voi vrea sa pun inapoi originalul nu voi mai putea. oricum nici daca il tai nu rezolv nimic pentru ca nu lunigimea lui e problema ci faptul ca are un cerc metalic pe el in partea de jos peste care nu poate trece schimbatorul (se observa in poza 2). are loc sa mai intre schimbatorul dar nu poate trece de fier... am sa tai din schimbator oricum este ars si am sa-l arunc probabil intru-un final dar mai intai o sa-mi fac de cap putin cu el :)) sa vedem ce iese. si poate imi iau si eu unul ca al tau pentru ca ala e mai mic de inaltime asa pare...

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.