Jump to content

Retrofit Joystick Shifter


dusky

Recommended Posts

  • 4 months later...

si intr-un final dupa mult chin am reusit sa pun schimbatorul lci dtc sport shifter :) functionale toate ledurile arata superb. concluzia e ca se poate :D

schimbator 100 euro +manopera electrician 100 ron. cost total 600 ron.

Foarte misto arata,si ti-a mai ramas si rest :)

Link to comment
Share on other sites

Rares_CJ - nu le am de 2 ori. cele de jos nu se aprind. doar pe joystick se aprind. daca as vrea se poate astupa acea parte eventual vopsit tot trimul. dar alea sunt doar scrise nu se aprind si nu sar in ochi la nimeni. se aprinde doar joystick-ul atat.

 

Pitbul- trebuie un schimbator,un electrician si putin curaj. in jur de o ora de munca.

 

nu se modifica nimic in afara de teava metalica care trebuie scurtata. in rest face totul un electrician/electronist bun. poti face si fara a scurta teava dar....va arata putin cam inalt,acum depinde de gusturi. acest schimbator este mic deci nu ar arata chiar rau dar ca sa arata asa jos (mult mai jos ca cel original chiar) trebuie sa tai cativa cm din teava.

daca vrei sa vinzi masina cu schimbatorul original intr-un final se poate pune acel schimbator dar ii tai si lui acel plastic si va arata original si mai jos decat initial. dar de ce ai vrea sa mai arate ca originalul vreodata? poate doar ca sa iti pastrezi tu astea dar nu e cazul meu,o voi vinde asa cum este.

Link to comment
Share on other sites

RobyS - dezmembrari,ebay,siteuri din afara...stiu ca e unul pe ebay canada la 750 ron nou original ca al meu si mai era cineva aici pe forum care avea parca,intra si tu la sectiunea vanzari piese auto si intreaba acolo care are asa ceva,cred ca si 'brandex' poate sa-ti aduca....
Link to comment
Share on other sites

cel care face totul sa mearga si garanteaza lucrarea este din bucuresti aproape de obor (langa club Bellagio). cine vrea numarul lui imi dati PM. manopera lui este 100 ron. puteti pune orice tip de joystick chiar si cel standard de facelift care se gaseste peste tot, el a zis ca acela se pune si mai usor. joystick+ 100 ron costa totul. plus cateva fire :)

 

eu zic ca se merita sa pui la banii astia...e chiar o schimbare majora pentru 5-600 ron si arata super ziua si mai ales noaptea :D

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

capacul (trimul) de la noul schimbator se poate monta? am vazut ca nu l-ai pus. PM cu nr omului cu montajul, te rog.

 

se poate pune dar nu mi-a placut cu butonul ala jos si arata urat trebuia vopsit. trimul il pot pune oricand daca vreau altul...

 

ti-am dat pm cu numarul

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

Toti am taiat,pentru ca sunt 5 deja care am facut, imediat deasupra cercului de pe teava(cel de plastic negru). Tai deasupra lui cu o panza dupa care cu un cleste sau patent dai jos acel cerc (se crapa si cade imediat) si iti ramane teava dreapta fara nimic pe ea. restul il face electricianul...ti-am dat pm cu numarul lui

 

ps: si bineinteles trebuie sa ai deja schimbatorul de facelift scos din mecanismul lui (doar maciuca cu banda de fire).

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci cand am vazut prima poza de la prima tentativa de maciuca am ras 30 de min singur, apoi am vazut produsul final care e alta viata... :rolleyes:

 

 

pai finalul este cel care conteaza pana la urma si chiar se merita e alta viata.

 

se mai poate face si altfel, cu un alt trim,cel original de facelift modificat sau asta original facut crom.sunt variante de culoare si gust dar eu am ales negru ca asta mi-a placut mie personal. daca vroiam il puneam pe cel crom ca il am si pe el a venit cu joystick-ul odata dar trebuiau mici modificari la el si nu mi-am batut capul, imi place negru asa cum e el,cand ma plictisesc poate il pun pe celalalt crom cine stie....

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ceva imposibil sa schimbi tot? ma refel la mechanismul schimbatorului de viteze :rolleyes:

 

 

nimic nu e imposibil dar probabil costurile sa faci ceea ce vrei tu ar fi atat de mari incat nu s-ar justifica investitia.

investitia mea este minima cu efect mult peste costuri,deci se merita. si filtrele costa mai mult deca banii care I-am cheltuit cu proiectul asta.

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Da, am gasit in jur de 300$ cel mai ieftin :rolleyes: plus transport

 

Pana in 150€ as da si eu pe el cu tot cu carcasa aia :twitch:

 

 

intra aici la vanzari piese si cauta...

 

daca nu gasesti intra pe ocazii,mercador,tocmai,4tunning si da mail la 20-30 de insi cu dezmembrari. si cere piesa. sigur gasesti cu 4-5 mil la cineva fara nici o problema

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.