BMWClub: Piese schimb - originale sau nu - BMWClub

Jump to content

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Piese schimb - originale sau nu

Poll: Folositi numai piese originale BMW? (283 member(s) have cast votes)

Folositi numai piese originale BMW?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#1 User is offline   Tien 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 09 January 2007 - 16:04

Am startat acest topic deoarece tot vad intrebari pe forum de unde cumpar aia sau celalta.
Eu personal cred ca numai piesele originale BMW merita montate pe un BMW adevarat. La noblesse oblige!

Mi se pare o blasfemie sa folosesti piese cu certificare indoielnica si sa mai ai pretentia sa mearga masina ceas!
Voi?

@Le:
Ma refer la cel cu sigla BMW pe ele, sigla aplicata de FIRMA BMW...

This post has been edited by theotien: 09 January 2007 - 16:11

0

#2 User is offline   alex_55 

• Senior
  • Group: Members

Posted 09 January 2007 - 16:05

doar originale

This post has been edited by alex_55: 09 January 2007 - 16:05

0

#3 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 09 January 2007 - 16:08

Un mic addendo:defineste ce intelegi prin piese originale. Pentru ca un Lemforder e furnizor pentru brate, insa acelasi brat vine in ambalaje diferite, la preturi diferite. Daca ma intrebi: vrei un brat Lemforder in ambalaj original BMW sau vrei Lemforder in ambalaj Lemforder fara sigla BMW, raspunsul e unul singur. Acelasi principiu se aplica la restul elementelor: filtre, optica, etc.

Deci daca eu gasesc un pret mai bun la produsele furnizorului oficial BMW, nu o sa cumpar "originalele".
3

#4 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 09 January 2007 - 16:10

Depinde ce fel de piese.
Daca sunt consumabile prefer sa cumpar din alte parti si sa platesc jumate din suma pe care as plati-o la BMW.
Restul originale...
0

#5 User is offline   dibax 

• Începător

Posted 09 January 2007 - 16:19

BMW nu produce aproape nici o piesa. Are contracte cu cei mai mari producatori si li se livreaza aceleasi piese (Lemfoerder ca-n exemplul de mai sus) cu sigla si ambalaj BMW. Piesele sunt identice. Asadar raspunsul este NU!
0

#6 User is offline   Fake 

• Regizor

Posted 09 January 2007 - 16:25

BoBo, on 9/Jan/2007, 16:08, said:

Un mic addendo:defineste ce intelegi prin piese originale. Pentru ca un Lemforder e furnizor pentru brate, insa acelasi brat vine in ambalaje diferite, la preturi diferite. Daca ma intrebi: vrei un brat Lemforder in ambalaj original BMW sau vrei Lemforder in ambalaj Lemforder fara sigla BMW, raspunsul e unul singur. Acelasi principiu se aplica la restul elementelor: filtre, optica, etc.

Deci daca eu gasesc un pret mai bun la produsele furnizorului oficial BMW, nu o sa cumpar "originalele".
View Post

corect
0

#7 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi
  • Interests:Telefoane,masini,bani si fete !

Posted 09 January 2007 - 16:45

dibax, on 9/Jan/2007, 16:19, said:

BMW nu produce aproape nici o piesa. Are contracte cu cei mai mari producatori si li se livreaza aceleasi piese (Lemfoerder ca-n exemplul de mai sus) cu sigla si ambalaj BMW. Piesele sunt identice. Asadar raspunsul este NU!
View Post

Idem si la mine !

Prefer sa nu platesc DOAR ca scrie BMW pe ele ! Fiind acelasi obiect , facut de aceiasi firma , doar ca una are stantza BMW pe ea si alta nu !
0

#8 User is offline   verssatu 

• premiant

Posted 09 January 2007 - 16:52

e o discutie ampla aici: daca nu as avea casco, si as fi nevoit sa-mi schimb parbrizul (care la ghinionul meu e o consumabila :blink: ) as folosi cea mai buna varianta de pe piata. la fel si proiectoare, stergatoare, becuri si de ce nu chiar vopsea.
la revizii si intretinere periodica, produse recomandate BMW.
deci nu stiu ce sa votez.
0

#9 User is offline   Fake 

• Regizor

Posted 09 January 2007 - 17:04

verssatu, on 9/Jan/2007, 16:52, said:

e o discutie ampla aici: daca nu as avea casco, si as fi nevoit sa-mi schimb parbrizul (care la ghinionul meu e o consumabila  :blink: ) as folosi cea mai buna varianta de pe piata. la fel si proiectoare, stergatoare, becuri si de ce nu chiar vopsea.
la revizii si intretinere periodica, produse recomandate BMW.
deci nu stiu ce sa votez.
View Post

cine te opreste daca ai casco? :) .pe asigurator nu`l intereseaza ce brand pui,doar sa nu depaseasca pretu` de lista in reprezentanta.
0

#10 User is offline   verssatu 

• premiant

Posted 09 January 2007 - 17:05

Fake, on 9/Jan/2007, 17:04, said:

cine te opreste daca ai casco? :blink:  .pe asigurator nu`l intereseaza ce brand pui,doar sa nu depaseasca pretu` de lista in reprezentanta.
View Post

pe casco o bag intr-un service bmw. :)
doamne fere'!
0

#11 User is offline   Fake 

• Regizor

Posted 09 January 2007 - 17:16

verssatu, on 9/Jan/2007, 17:05, said:

pe casco o bag intr-un service bmw.  :)
doamne fere'!
View Post

ptiu!era sa`mi scape porumbelu` :).daca n`ai vazut oportunitatea in ce am spus,iti povestec la urmatoru` suc :blink:
0

#12 User is offline   verssatu 

• premiant

Posted 09 January 2007 - 17:22

Fake, on 9/Jan/2007, 17:16, said:

ptiu!era sa`mi scape porumbelu` :).daca n`ai vazut oportunitatea in ce am spus,iti povestec la urmatoru` suc  :blink:
View Post

zboara puiule, zboara! :)
oportunitati sunt asa e, dar...sunt incepator! :)
0

#13 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi

Posted 09 January 2007 - 17:49

Asta asa e aici , si eu fac la fel ! Cand plateste CASCO vreo problema , lucrez numai cu piese originale BMW !

In rest , tot ce se poate !
0

#14 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 09 January 2007 - 19:51

Folosesc numai originale.

Daca piesele sunt facute de acelasi producator nu inseamna ca sunt de aceeasi calitate.
0

#15 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa

Posted 09 January 2007 - 20:25

este adevarat ce zici tu @Bavaria, numai ca e greu de dovedit ca, calitatea nu e la fel, teoretic nu ar trebui sa fie dar cine a lucrat intr-o fabrica/service auto sau macar a avut tangente stie ca OEM sunt totdeauna mai riguros verificate, deci tot ce e prim montaj e foarte bun calitativ, insa se pune intrebarea si daca ceea ce ajunge in service ca OEM este la fel de bun ca piesa/subansamblul din uzina.

de multe ori am cumparat piese si am zis sa iau originale si nu au tinut ca cele din fabrica, e drept ca e si greu sa faci exact acelasi parcurs sau regim de utilizare... asta nu se poate face decat pe standurile de testare.
0

#16 User is offline   Tien 

• Fan

Posted 09 January 2007 - 20:29

d-rive, on 9/Jan/2007, 20:25, said:

de multe ori am cumparat piese si am zis sa iau originale si nu au tinut ca cele din fabrica, e drept ca e si greu sa faci exact acelasi parcurs sau regim de utilizare... asta nu se poate face decat pe standurile de testare.
View Post

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink: de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...
0

#17 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi

Posted 09 January 2007 - 23:11

theotien, on 9/Jan/2007, 20:29, said:

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink:  de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...
View Post

Dar asta nu te asigura cu nimic ! Doar ai un pic mai multa incredere !

Pana la urma urmei totul tine de bulan , daca ai bulan de piese bune si masina buna poti sa ai noroc si la cele neoriginale si la fel daca ai ghinion poti sa ai probleme cu cele originale , cunosc cazuri in ambele situatii !
0

#18 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 09 January 2007 - 23:16

d-rive, on 9/Jan/2007, 14:25, said:

este adevarat ce zici tu @Bavaria, numai ca e greu de dovedit ca, calitatea nu e la fel, teoretic nu ar trebui sa fie dar cine a lucrat intr-o fabrica/service auto  sau macar a avut tangente stie ca OEM sunt totdeauna mai riguros verificate, deci tot ce e prim montaj e foarte bun calitativ, insa se pune intrebarea si daca ceea ce ajunge in service ca OEM este la fel de bun ca piesa/subansamblul  din uzina.

View Post

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :blink:

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.
0

#19 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi

Posted 09 January 2007 - 23:44

Bavaria, on 9/Jan/2007, 23:16, said:

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :)

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.
View Post

La ce ? Ca nu ti se tocesc placutele de 2 ori mai repede poate ? Sau ca te lasa un pivot/bascula repede.....dar deh , de la gropi , n-ai ce-i face :blink:
0

#20 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 10 January 2007 - 02:36

Stefann, on 9/Jan/2007, 17:44, said:

La ce ? Ca nu ti se tocesc placutele de 2 ori mai repede poate ? Sau ca te lasa un pivot/bascula repede.....dar deh , de la gropi , n-ai ce-i face :blink:
View Post

Pai asta era si ideea,sa se toceasca cat mai repede :)

Sper ca nu esti adeptul placutelor lifetime :)
0

Share this topic:

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro