BMWClub: Piese schimb - originale sau nu - BMWClub

Jump to content

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Piese schimb - originale sau nu

Poll: Folositi numai piese originale BMW? (283 member(s) have cast votes)

Folositi numai piese originale BMW?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   Tien 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 16 January 2007 - 07:50

Stefann, on 15/Jan/2007, 23:27, said:

Vrei M3-M5-M6 platesti ...... platesti serios ! Nu poti sa mergi cu M3-ul si sa cheltui la fel ca si cu un 320d !
View Post

Asta e un truism!! :blink: :)
0

#42 User is offline   verssatu 

• premiant

Posted 16 January 2007 - 09:55

Stefann, on 15/Jan/2007, 23:27, said:

Vrei M3-M5-M6 platesti ...... platesti serios ! Nu poti sa mergi cu M3-ul si sa cheltui la fel ca si cu un 320d !
View Post

theotien, on 16/Jan/2007, 07:50, said:

Asta e un truism!! :blink:  :)
View Post

da, dar corolarul este cat se poate de veridic! :)
0

#43 User is offline   22WTF 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 17 January 2007 - 11:47

theotien, on 9/Jan/2007, 20:29, said:

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink:  de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...
View Post

Bine ca ai definit ce intzelegi tu prin originale , sau ce ai vrut sa zici cu asta.Categoric "originale".Asta acum depinde shi de posibilitatzile fiecaruia sincer.Cum o parte tzine shi de mentalitatea omului.Parerea mea cel putzin.
Acum spre exemplu : mi-au spart mashina , geam lateral la nuantza pe care nu scrie BMW dar in rest e identic.Nu avea rost sa stau 2 sapt pana il livrau din germaina.Nu am avut nimic impotriva shi l-am montat.Daca e vb de directzie sau frane se schimba un pic problema.
0

#44 User is offline   Tien 

• Fan

Posted 23 May 2007 - 06:51

22WTF, on 17/Jan/2007, 11:47, said:

Daca e vb de directzie sau frane se schimba un pic problema.
View Post

Pai asta ziceam si eu...Merita , in cazul unor asemenea piese, sa nu folosim originale? Merita sa ne jucam cu siguranta noastra de dragul catorva milioane de lei (ROL :blink: ) in minus?
0

#45 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 23 May 2007 - 08:14

hai sa o luam metodic...
kit ambreiaj pentru un M50 E34...
acelasi producator: Sachs... si ca aftermarket si original. aceleasi serii de cifre coduri etc pana la identificare... cutia doar difera... e albastra ca aftermarket si scrie Sachs pe ea... Cea, chipurile originala, este bej si are sigla bmw. in rest nici o deosebire... le-am studiat in dimineata asta pe amandoua, masurat etc.
Pret la Filaret 1146 RON.
Pret la Augsburg: 433 RON.
Dupa parerea ta ar trebui sa ma las pacalit de Filaret si sa le dau lor cu 7 mil mai mult...
Fa tu asta in continuare... eu prefer intr-un astfel de caz aftermarketul.
0

#46 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 23 May 2007 - 08:27

Am remarcat cum ca AB au modificat preturile la piese si nu e exclus ca pretul la AB sa fie mai mic la muuuuuuulte piese .... fata de Filaret ...
0

#47 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 23 May 2007 - 08:39

oSerX, on 23/May/2007, 09:27, said:

Am remarcat cum ca AB au modificat preturile la piese si nu e exclus ca pretul la AB sa fie mai mic la muuuuuuulte piese .... fata de Filaret ...
View Post

ok... dar in nici un caz mai mic decat dublul pretului la care iei aceeasi piesa identica ca aftermarket, nu in cutie pe care scrie BMW.

Plus alta faza... astia n-au frate nimic pe stoc. nicaieri...
tre sa faci comanda de luni ca sa il ai lunea viitoare. pe cand la alte firme gen autototal sau augsburg, ori e pe stoc si il am intr-o ora jumate, ori este livrat intr-o zi maxim 2.
Sincer... traiasca Autototal...
Parerea mea. :blink:
0

#48 User is offline   Tien 

• Fan

Posted 23 May 2007 - 13:01

Apple, on 23/May/2007, 08:39, said:

Parerea mea. :blink:
View Post

Corect, parerea ta, a mea difera... :) :)
0

#49 User is offline   Apple 

• PowerMac G5 Addicted

Posted 23 May 2007 - 19:49

theotien, on 23/May/2007, 14:01, said:

Corect, parerea ta, a mea difera... :)  :)
View Post

Ma bucur atunci ca tie iti convine sa stai cu masina saptamani in service si sa astepti saptamani piese... eu le prefer pe stoc, identice cu cele care ti le da reprezentanta... ma rog... sincer iti spun, verificat cu mecanic de la AB in seara asta, diferenta este cutia pe care scrie BMW si pretul urias (dublu sau chiar triplu). :blink:

PS: AM uitat ... tu mai ai un Jeep... ma rog... fiecare cu ce poate...
0

#50 User is offline   Tien 

• Fan

Posted 23 May 2007 - 20:11

Stai, ca nu e vorba de ce mai am eu.....insa nimeni nu m-a convins ca diferenta intre piese este numai eticheta. Eu cred ca este mai mult si atata timp cat un service BMW imi monteaza piese originale BMW pe masina, eu sunt mai sigur de masina, iar daca ( Doamne fereste!) se intampla ceva ii pot da in judecata cred fara probleme.
0

#51 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 23 May 2007 - 20:41

theotien, on 23/May/2007, 14:11, said:

Stai, ca nu e vorba de ce mai am eu.....insa nimeni nu m-a convins ca diferenta intre piese este numai eticheta. Eu cred ca este mai mult si atata timp cat un service BMW imi monteaza piese originale BMW pe masina, eu sunt mai sigur de masina, iar daca ( Doamne fereste!) se intampla ceva ii pot da in judecata cred fara probleme.
View Post

Nu e vorba de judecata zic eu, piesele originale sunt aprobate de BMW, corespund unui standard.
Fiecare alege ce piese sa isi puna pe masina, insa nu are sens sa ne mai miram cand la cumpararea unei masini sh din Romania, gasim placute de Dacia :) , pivoti reconditionati, sonde lambda "universale" si alte minuni.
Nu sunt fiabile domne BMW-urile astea :blink:
0

#52 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 24 May 2007 - 00:14

Nu stiu daca este chiar asa drastica respectarea calitatii produselor "originale BMW".La mine in oras,spre exemplu,este o firma care a prins licenta pentru distribuirea jentilor de aluminiu-printre clienti se afla si reprezentanta BMW.Tu ca si client vrei roti model M5 pe un 520i platesti 4000 euro si ei monteaza REPLICI marchiate cu sigla de la M,pe care le platesc 400-500 euro.Am prieten care lucreaza la reprezentanta BMW,nu ca si mecanic,dar in fiecare zi mananca cu mecanicii.Daca-l auziti ce spune nu credeti.Schimburi de ulei fara a schimba filtrul,de multe ori nici nu lasa sa iasa tot uleiul si fac completare,kilometraje smenuite la masini sh care le au ei in vanzare in curtea lor etc,etc.Poate in Germania este altfel dar in Italia asta este situatia--si nu vreti sa-mi spuneti mie ca in Romania sunt cinstea intruchipata ca nu cred!!!! Piesele sunt la fel,aceleasi identice daca le iei de la acelasi furnizor.Placutele ATE ca si compozitie sunt identice,schimba doar faptul ca cele care merg la reprezentanta BMW sunt marcate BMW,si tu ca si client trebuie sa le cumperi la pretul impus de ei,de 2-3 ori mai scump.Deci parerea mea este ca nu este obligatoriu sa folosesti doar piese marcate BMW,foloseste piese de la marcile care lucreaza pentru BMW si care sunt exact identice cu cele "originale".
0

#53 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 24 May 2007 - 00:24

Dan98, on 23/May/2007, 23:17, said:

pai aia-s dealeri de mana a doua
View Post

Reprezentanta BMW este una singura in fiecare oras mai mare,nu vorbesc de dealeri.Au cam trecut vremurile bune,cu cinste,cu seriozitate--astazi totul este un profit,pret,BANI
0

#54 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 24 May 2007 - 00:46

ROBY525d, on 23/May/2007, 18:14, said:

Am prieten care lucreaza la reprezentanta BMW,nu ca si mecanic,dar in fiecare zi mananca cu mecanicii.Daca-l auziti ce spune nu credeti.Schimburi de ulei fara a schimba filtrul,de multe ori nici nu lasa sa iasa tot uleiul si fac completare,kilometraje smenuite la masini sh care le au ei in vanzare in curtea lor etc,etc.Poate in Germania este altfel dar in Italia asta este situatia--si nu vreti sa-mi spuneti mie ca in Romania sunt cinstea intruchipata ca nu cred!!!!  Piesele sunt la fel,aceleasi identice daca le iei de la acelasi furnizor.Placutele ATE ca si compozitie sunt identice,schimba doar faptul ca cele care merg la reprezentanta BMW sunt marcate BMW,si tu ca si client trebuie sa le cumperi la pretul impus de ei,de 2-3 ori mai scump.
View Post

Nu discutam despre ce fura mecanicii in service, era vorba de piese originale sau nu.
Placutele nu sunt la fel, sunt multe persoane, pe acest forum, care au pus placute fabricate de ATE, Textar...firme care fabrica pentru BMW, si nu sunt la fel.Daca ar fi la fel calitativ, nimeni nu ar mai cumpara de la reprezentanta.
0

#55 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 24 May 2007 - 14:48

Bavaria, on 23/May/2007, 23:46, said:

Nu discutam despre ce fura mecanicii in service, era vorba de piese originale sau nu.
Placutele nu sunt la fel, sunt multe persoane, pe acest forum, care au pus placute fabricate de ATE, Textar...firme care fabrica pentru BMW, si nu sunt la fel.Daca ar fi la fel calitativ, nimeni nu ar mai cumpara de la reprezentanta.
View Post

Esti chiar sigur de ceea ce spui ?Deci vrei sa spui ca daca merg la reprezentanta ATE si cumpar un set de placute pt BMW E39 nu sunt la fel cu cele care le monteaza cei de la BMW,deci risc sa nu mai am aceeasi siguranta la franare,sau se consuma mult mai repede.Si spre exemplu daca eu vreau sa montez discuri si pastile de la Brembo,gresesc,ca nu sunt marcate BMW,si deci masina nu mai este asa sigura ca si inainte ???
0

#56 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 24 May 2007 - 15:11

Bavaria, on 9/Jan/2007, 22:16, said:

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :)

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.
View Post

Nu au nici o treaba cu franarea :blink: -cred ca e o mare aberatie in ceea ce spui.EU cand te contrazic ma refer la marci consacrate in sisteme de franare,nu ma refer la placute si discuri facute in nu stiu ce beci in Turcia.Daca de exemplu maine o firma ca si Mobil sau Shell devine furnizorul de ulei la BMW,atunci nu inseamna ca din clipa aceea Castrol este un stift de ulei.
0

#57 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 24 May 2007 - 16:04

ROBY525d, on 24/May/2007, 09:11, said:

Nu au nici o treaba cu franarea :blink: -cred ca e o mare aberatie in ceea ce spui.EU cand te contrazic ma refer la marci consacrate in sisteme de franare,nu ma refer la placute si discuri facute in nu stiu ce beci in Turcia.Daca de exemplu maine o firma ca si Mobil sau Shell devine furnizorul de ulei la BMW,atunci nu inseamna ca din clipa aceea Castrol este un stift de ulei.
View Post

Ok, nu trebuie sa te enervezi, iti pui ce piese doresti la masina...
0

#58 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 24 May 2007 - 19:44

Bavaria, on 24/May/2007, 15:04, said:

Ok, nu trebuie sa te enervezi, iti pui ce piese doresti la masina...
View Post

Nu e vorba de nervi,departe de mine gandul acesta,este doar parerea mea care este contrara parerii tale.Fiind o discutie libera mi-am spus punctul meu de vedere si am incercat sa aduc motivatiile de rigoare.Deci nu am avut nici o intentie de cearta sau sa jignesc pe nimeni
0

#59 User is offline   nulzerocool 

• Începător

Posted 31 July 2007 - 17:36

eu am comandat ATE discuri fata spate power,placute ATE fata spate,senzorii,totul vine din germania ,plus 2 sticle faruri AL 380 EURO si in 4 zile le am si le montez singur!! cat erau astea toate la reprezentanta??? si nu vad sincer diferenta de calitate~~ parerea mea desigur!![ VEZI ATE PowerDisc

This post has been edited by nulzerocool: 31 July 2007 - 17:37

0

#60 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 31 July 2007 - 17:47

ATE nu face PowerDisc-uri pentru spate.
0

Share this topic:

• 7 Pages +
  • 1
  • 2