Jump to content

Piese schimb - originale sau nu


Tien

Folositi numai piese originale BMW?  

284 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am startat acest topic deoarece tot vad intrebari pe forum de unde cumpar aia sau celalta.

Eu personal cred ca numai piesele originale BMW merita montate pe un BMW adevarat. La noblesse oblige!

 

Mi se pare o blasfemie sa folosesti piese cu certificare indoielnica si sa mai ai pretentia sa mearga masina ceas!

Voi?

 

@Le:

Ma refer la cel cu sigla BMW pe ele, sigla aplicata de FIRMA BMW...

Edited by theotien
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Un mic addendo:defineste ce intelegi prin piese originale. Pentru ca un Lemforder e furnizor pentru brate, insa acelasi brat vine in ambalaje diferite, la preturi diferite. Daca ma intrebi: vrei un brat Lemforder in ambalaj original BMW sau vrei Lemforder in ambalaj Lemforder fara sigla BMW, raspunsul e unul singur. Acelasi principiu se aplica la restul elementelor: filtre, optica, etc.

 

Deci daca eu gasesc un pret mai bun la produsele furnizorului oficial BMW, nu o sa cumpar "originalele".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Un mic addendo:defineste ce intelegi prin piese originale. Pentru ca un Lemforder e furnizor pentru brate, insa acelasi brat vine in ambalaje diferite, la preturi diferite. Daca ma intrebi: vrei un brat Lemforder in ambalaj original BMW sau vrei Lemforder in ambalaj Lemforder fara sigla BMW, raspunsul e unul singur. Acelasi principiu se aplica la restul elementelor: filtre, optica, etc.

 

Deci daca eu gasesc un pret mai bun la produsele furnizorului oficial BMW, nu o sa cumpar "originalele".

175364[/snapback]

 

 

corect

Link to comment
Share on other sites

BMW nu produce aproape nici o piesa. Are contracte cu cei mai mari producatori si li se livreaza aceleasi piese (Lemfoerder ca-n exemplul de mai sus) cu sigla si ambalaj BMW. Piesele sunt identice. Asadar raspunsul este NU!

175377[/snapback]

 

Idem si la mine !

 

Prefer sa nu platesc DOAR ca scrie BMW pe ele ! Fiind acelasi obiect , facut de aceiasi firma , doar ca una are stantza BMW pe ea si alta nu !

Link to comment
Share on other sites

e o discutie ampla aici: daca nu as avea casco, si as fi nevoit sa-mi schimb parbrizul (care la ghinionul meu e o consumabila :blink: ) as folosi cea mai buna varianta de pe piata. la fel si proiectoare, stergatoare, becuri si de ce nu chiar vopsea.

la revizii si intretinere periodica, produse recomandate BMW.

deci nu stiu ce sa votez.

Link to comment
Share on other sites

e o discutie ampla aici: daca nu as avea casco, si as fi nevoit sa-mi schimb parbrizul (care la ghinionul meu e o consumabila  :blink: ) as folosi cea mai buna varianta de pe piata. la fel si proiectoare, stergatoare, becuri si de ce nu chiar vopsea.

la revizii si intretinere periodica, produse recomandate BMW.

deci nu stiu ce sa votez.

175399[/snapback]

 

 

cine te opreste daca ai casco? :) .pe asigurator nu`l intereseaza ce brand pui,doar sa nu depaseasca pretu` de lista in reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

este adevarat ce zici tu @Bavaria, numai ca e greu de dovedit ca, calitatea nu e la fel, teoretic nu ar trebui sa fie dar cine a lucrat intr-o fabrica/service auto sau macar a avut tangente stie ca OEM sunt totdeauna mai riguros verificate, deci tot ce e prim montaj e foarte bun calitativ, insa se pune intrebarea si daca ceea ce ajunge in service ca OEM este la fel de bun ca piesa/subansamblul din uzina.

 

de multe ori am cumparat piese si am zis sa iau originale si nu au tinut ca cele din fabrica, e drept ca e si greu sa faci exact acelasi parcurs sau regim de utilizare... asta nu se poate face decat pe standurile de testare.

Link to comment
Share on other sites

de multe ori am cumparat piese si am zis sa iau originale si nu au tinut ca cele din fabrica, e drept ca e si greu sa faci exact acelasi parcurs sau regim de utilizare... asta nu se poate face decat pe standurile de testare.

175541[/snapback]

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink: de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...

Link to comment
Share on other sites

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink:  de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...

175544[/snapback]

 

Dar asta nu te asigura cu nimic ! Doar ai un pic mai multa incredere !

 

Pana la urma urmei totul tine de bulan , daca ai bulan de piese bune si masina buna poti sa ai noroc si la cele neoriginale si la fel daca ai ghinion poti sa ai probleme cu cele originale , cunosc cazuri in ambele situatii !

Link to comment
Share on other sites

este adevarat ce zici tu @Bavaria, numai ca e greu de dovedit ca, calitatea nu e la fel, teoretic nu ar trebui sa fie dar cine a lucrat intr-o fabrica/service auto  sau macar a avut tangente stie ca OEM sunt totdeauna mai riguros verificate, deci tot ce e prim montaj e foarte bun calitativ, insa se pune intrebarea si daca ceea ce ajunge in service ca OEM este la fel de bun ca piesa/subansamblul  din uzina.

 

de multe ori am cumparat piese si am zis sa iau originale si nu au tinut ca cele din fabrica, e drept ca e si greu sa faci exact acelasi parcurs sau regim de utilizare... asta nu se poate face decat pe standurile de testare.

175541[/snapback]

 

 

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :blink:

 

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :)

 

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.

175657[/snapback]

 

La ce ? Ca nu ti se tocesc placutele de 2 ori mai repede poate ? Sau ca te lasa un pivot/bascula repede.....dar deh , de la gropi , n-ai ce-i face :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai mult depinde de piesa...

Injectoare am luat Bosch (fara sa scrie bmw pe ambalaj), iar brate si biele Lucas, avand in vedere ca pretul pt brate si bielete originale era dublu, prefer sa le schimb de doua ori de cat sa pun originale.

La filtre nici nu mai vorbesc...toate sunt bosch sau mann, asa ca nici nu ma gandesc sa pun originale (sincer nici nu m-am interesat cine produce filtrele pt bmw. Pot sa spun ca filtrul de ulei original este 65 lei iar cel bosch este 31 lei...decizia e a fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca pana acum, toata lumea se orienteaza dupa pret, cred eu ca in detrimentul calitatii..

 

Unde va este "spiritul" BMW?

175782[/snapback]

peste tot in lume, pretul face...diferenta.

raportul lui la calitate plus doza de subiectivism a fiecaruia, inclina balanta...

Si spiritul bmw, exista, deci cuget! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.