Jump to content

Piese schimb - originale sau nu


Tien

Folositi numai piese originale BMW?  

284 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E vorba de haine acolo...

 

Adica imbracaminte de firma si nu numai la preturi suuuuper bune... mi-a venit sa spun asta pt ca tocmai am venit de acolo...  :)

Daca vrei mai multe detalii da-mi PM.

175809[/snapback]

 

 

scuze de replay, sunt adormit... :blink:

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

:blink: Cum doriti dumneavostra domnilor, puneti ce piese doriti!

Eu unul o sa folosesc itotdeauna NUMAI originale....

 

Nu de alta dar nu am chef sa pun brate si biele Lucas sau mai stiu eu ce, sau placute de frana stiu eu de care, si la peste 270 Km/h sa nu mai tina franele sau sa tina prost......o secunda inseamna enorm la viteza mare

 

E treaba fiecaruia pana la urma!

 

Mie imi place sa fiu sigur cu ce merg sau pe ce stau!

 

Parerea mea! :) :)

Link to comment
Share on other sites

:blink: Cum doriti dumneavostra domnilor, puneti ce piese doriti!

Eu unul o sa folosesc itotdeauna NUMAI originale....

 

Nu de alta dar nu am chef sa pun brate si biele Lucas sau mai stiu eu ce, sau placute de frana stiu eu de care, si la peste 270 Km/h sa nu mai tina franele sau sa tina prost......o secunda inseamna enorm la viteza mare

E treaba fiecaruia pana la urma!

Mie imi place sa fiu sigur cu ce merg sau pe ce stau!

Parerea mea! :)  :)

175824[/snapback]

ce spui tu sunt elemente de siguranta...daca face cineva altfel, nu are decat, vorba ta!

DAR pentru consumabile, e o discutie mai ampla, zic eu...daca gasesti un tip de bec cu tehnologie mai noua care tine de 15 ori mai mult decat unul original, cred ca optezi pt cel nou, ca multi dintre noi de altfel...asa vad eu

Link to comment
Share on other sites

:blink: Cum doriti dumneavostra domnilor, puneti ce piese doriti!

Eu unul o sa folosesc itotdeauna NUMAI originale....

 

Nu de alta dar nu am chef sa pun brate si biele Lucas sau mai stiu eu ce, sau placute de frana stiu eu de care, si la peste 270 Km/h sa nu mai tina franele sau sa tina prost......o secunda inseamna enorm la viteza mare

 

E treaba fiecaruia pana la urma!

 

Mie imi place sa fiu sigur cu ce merg sau pe ce stau!

 

Parerea mea! :)  :)

175824[/snapback]

 

Vb lui verssatu , noi vorbeam de consumabile , nu de siguranta !

 

De ce sa dau pe un pivot pe care scrie BMW si e facut de Meyle 1700-1800 ron cand dau doar pe Meyle , fara sigla BMW circa 500 ? Sa fie de 4 ori mai rezistent sa merite diferenta ? Nu cred.....

Link to comment
Share on other sites

Placutele de frana, de exemplu este o consumabila....

 

Sau ambreiajul.... Dac pun un ambreiaj contrafacut la M cat credeti ca va rezista sau cum se va comporta?

 

Iar intrebarea din topic era pentru toate piesele de schimb, nu doar consumabilele...

175914[/snapback]

 

M-ul este un caz mai special, si nu cred ca e tocmai reprezentativ. E normal ca tu la M sa pui cam totul original... Doar filtrele de polen, ulei...nu cred ca are rost sa fie originale. Desi, pt tine, probabil ar fi mai mare bataia de cap sa cauti in alte magazine.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

M-ul este un caz mai special, si nu cred ca e tocmai reprezentativ. E normal ca tu la M sa pui cam totul original... Doar filtrele de polen, ulei...nu cred ca are rost sa fie originale. Desi, pt tine, probabil ar fi mai mare bataia de cap sa cauti in alte magazine.

175926[/snapback]

 

Si asta este un punct de vedere intradevar !

 

Din pct meu de vedere la un 320d cu care imi fac treaba prin oras e ok una alta , dar la un M3-M5-M6 ar fi batjocura sa pui altceva decat original si tind sa cred ca ar fi chiar daunator sa pui altceva decat original !

Link to comment
Share on other sites

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink:  de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...

175544[/snapback]

Bine ca ai definit ce intzelegi tu prin originale , sau ce ai vrut sa zici cu asta.Categoric "originale".Asta acum depinde shi de posibilitatzile fiecaruia sincer.Cum o parte tzine shi de mentalitatea omului.Parerea mea cel putzin.

Acum spre exemplu : mi-au spart mashina , geam lateral la nuantza pe care nu scrie BMW dar in rest e identic.Nu avea rost sa stau 2 sapt pana il livrau din germaina.Nu am avut nimic impotriva shi l-am montat.Daca e vb de directzie sau frane se schimba un pic problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Daca e vb de directzie sau frane se schimba un pic problema.

179362[/snapback]

Pai asta ziceam si eu...Merita , in cazul unor asemenea piese, sa nu folosim originale? Merita sa ne jucam cu siguranta noastra de dragul catorva milioane de lei (ROL :blink: ) in minus?

Link to comment
Share on other sites

hai sa o luam metodic...

kit ambreiaj pentru un M50 E34...

acelasi producator: Sachs... si ca aftermarket si original. aceleasi serii de cifre coduri etc pana la identificare... cutia doar difera... e albastra ca aftermarket si scrie Sachs pe ea... Cea, chipurile originala, este bej si are sigla bmw. in rest nici o deosebire... le-am studiat in dimineata asta pe amandoua, masurat etc.

Pret la Filaret 1146 RON.

Pret la Augsburg: 433 RON.

Dupa parerea ta ar trebui sa ma las pacalit de Filaret si sa le dau lor cu 7 mil mai mult...

Fa tu asta in continuare... eu prefer intr-un astfel de caz aftermarketul.

Link to comment
Share on other sites

Am remarcat cum ca AB au modificat preturile la piese si nu e exclus ca pretul la AB sa fie mai mic la muuuuuuulte piese .... fata de Filaret ...

237814[/snapback]

ok... dar in nici un caz mai mic decat dublul pretului la care iei aceeasi piesa identica ca aftermarket, nu in cutie pe care scrie BMW.

 

Plus alta faza... astia n-au frate nimic pe stoc. nicaieri...

tre sa faci comanda de luni ca sa il ai lunea viitoare. pe cand la alte firme gen autototal sau augsburg, ori e pe stoc si il am intr-o ora jumate, ori este livrat intr-o zi maxim 2.

Sincer... traiasca Autototal...

Parerea mea. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Corect, parerea ta, a mea difera... :)  :)

237949[/snapback]

Ma bucur atunci ca tie iti convine sa stai cu masina saptamani in service si sa astepti saptamani piese... eu le prefer pe stoc, identice cu cele care ti le da reprezentanta... ma rog... sincer iti spun, verificat cu mecanic de la AB in seara asta, diferenta este cutia pe care scrie BMW si pretul urias (dublu sau chiar triplu). :blink:

 

PS: AM uitat ... tu mai ai un Jeep... ma rog... fiecare cu ce poate...

Link to comment
Share on other sites

Stai, ca nu e vorba de ce mai am eu.....insa nimeni nu m-a convins ca diferenta intre piese este numai eticheta. Eu cred ca este mai mult si atata timp cat un service BMW imi monteaza piese originale BMW pe masina, eu sunt mai sigur de masina, iar daca ( Doamne fereste!) se intampla ceva ii pot da in judecata cred fara probleme.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.