Jump to content

Piese schimb - originale sau nu


Tien

Folositi numai piese originale BMW?  

284 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stai, ca nu e vorba de ce mai am eu.....insa nimeni nu m-a convins ca diferenta intre piese este numai eticheta. Eu cred ca este mai mult si atata timp cat un service BMW imi monteaza piese originale BMW pe masina, eu sunt mai sigur de masina, iar daca ( Doamne fereste!) se intampla ceva ii pot da in judecata cred fara probleme.

238150[/snapback]

 

Nu e vorba de judecata zic eu, piesele originale sunt aprobate de BMW, corespund unui standard.

Fiecare alege ce piese sa isi puna pe masina, insa nu are sens sa ne mai miram cand la cumpararea unei masini sh din Romania, gasim placute de Dacia :) , pivoti reconditionati, sonde lambda "universale" si alte minuni.

Nu sunt fiabile domne BMW-urile astea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca este chiar asa drastica respectarea calitatii produselor "originale BMW".La mine in oras,spre exemplu,este o firma care a prins licenta pentru distribuirea jentilor de aluminiu-printre clienti se afla si reprezentanta BMW.Tu ca si client vrei roti model M5 pe un 520i platesti 4000 euro si ei monteaza REPLICI marchiate cu sigla de la M,pe care le platesc 400-500 euro.Am prieten care lucreaza la reprezentanta BMW,nu ca si mecanic,dar in fiecare zi mananca cu mecanicii.Daca-l auziti ce spune nu credeti.Schimburi de ulei fara a schimba filtrul,de multe ori nici nu lasa sa iasa tot uleiul si fac completare,kilometraje smenuite la masini sh care le au ei in vanzare in curtea lor etc,etc.Poate in Germania este altfel dar in Italia asta este situatia--si nu vreti sa-mi spuneti mie ca in Romania sunt cinstea intruchipata ca nu cred!!!! Piesele sunt la fel,aceleasi identice daca le iei de la acelasi furnizor.Placutele ATE ca si compozitie sunt identice,schimba doar faptul ca cele care merg la reprezentanta BMW sunt marcate BMW,si tu ca si client trebuie sa le cumperi la pretul impus de ei,de 2-3 ori mai scump.Deci parerea mea este ca nu este obligatoriu sa folosesti doar piese marcate BMW,foloseste piese de la marcile care lucreaza pentru BMW si care sunt exact identice cu cele "originale".
Link to comment
Share on other sites

Am prieten care lucreaza la reprezentanta BMW,nu ca si mecanic,dar in fiecare zi mananca cu mecanicii.Daca-l auziti ce spune nu credeti.Schimburi de ulei fara a schimba filtrul,de multe ori nici nu lasa sa iasa tot uleiul si fac completare,kilometraje smenuite la masini sh care le au ei in vanzare in curtea lor etc,etc.Poate in Germania este altfel dar in Italia asta este situatia--si nu vreti sa-mi spuneti mie ca in Romania sunt cinstea intruchipata ca nu cred!!!!  Piesele sunt la fel,aceleasi identice daca le iei de la acelasi furnizor.Placutele ATE ca si compozitie sunt identice,schimba doar faptul ca cele care merg la reprezentanta BMW sunt marcate BMW,si tu ca si client trebuie sa le cumperi la pretul impus de ei,de 2-3 ori mai scump.

238226[/snapback]

 

Nu discutam despre ce fura mecanicii in service, era vorba de piese originale sau nu.

Placutele nu sunt la fel, sunt multe persoane, pe acest forum, care au pus placute fabricate de ATE, Textar...firme care fabrica pentru BMW, si nu sunt la fel.Daca ar fi la fel calitativ, nimeni nu ar mai cumpara de la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Nu discutam despre ce fura mecanicii in service, era vorba de piese originale sau nu.

Placutele nu sunt la fel, sunt multe persoane, pe acest forum, care au pus placute fabricate de ATE, Textar...firme care fabrica pentru BMW, si nu sunt la fel.Daca ar fi la fel calitativ, nimeni nu ar mai cumpara de la reprezentanta.

238232[/snapback]

Esti chiar sigur de ceea ce spui ?Deci vrei sa spui ca daca merg la reprezentanta ATE si cumpar un set de placute pt BMW E39 nu sunt la fel cu cele care le monteaza cei de la BMW,deci risc sa nu mai am aceeasi siguranta la franare,sau se consuma mult mai repede.Si spre exemplu daca eu vreau sa montez discuri si pastile de la Brembo,gresesc,ca nu sunt marcate BMW,si deci masina nu mai este asa sigura ca si inainte ???

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun exemplu,placutele de frana.Exista originale ATE,Textar si altele.Placutele produse de aceleasi firma dar nu pentru BMW,nu au nici o treaba cu franarea :)

 

Teoretic toate piesele originale sunt de aceeasi calitate cu cele care exista pe masina.Sa nu uitam,piesele beneficiaza de garantie.

175657[/snapback]

Nu au nici o treaba cu franarea :blink: -cred ca e o mare aberatie in ceea ce spui.EU cand te contrazic ma refer la marci consacrate in sisteme de franare,nu ma refer la placute si discuri facute in nu stiu ce beci in Turcia.Daca de exemplu maine o firma ca si Mobil sau Shell devine furnizorul de ulei la BMW,atunci nu inseamna ca din clipa aceea Castrol este un stift de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Nu au nici o treaba cu franarea :blink: -cred ca e o mare aberatie in ceea ce spui.EU cand te contrazic ma refer la marci consacrate in sisteme de franare,nu ma refer la placute si discuri facute in nu stiu ce beci in Turcia.Daca de exemplu maine o firma ca si Mobil sau Shell devine furnizorul de ulei la BMW,atunci nu inseamna ca din clipa aceea Castrol este un stift de ulei.

238450[/snapback]

 

 

Ok, nu trebuie sa te enervezi, iti pui ce piese doresti la masina...

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu trebuie sa te enervezi, iti pui ce piese doresti la masina...

238463[/snapback]

Nu e vorba de nervi,departe de mine gandul acesta,este doar parerea mea care este contrara parerii tale.Fiind o discutie libera mi-am spus punctul meu de vedere si am incercat sa aduc motivatiile de rigoare.Deci nu am avut nici o intentie de cearta sau sa jignesc pe nimeni

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eu am comandat ATE discuri fata spate power,placute ATE fata spate,senzorii,totul vine din germania ,plus 2 sticle faruri AL 380 EURO si in 4 zile le am si le montez singur!! cat erau astea toate la reprezentanta??? si nu vad sincer diferenta de calitate~~ parerea mea desigur!![ VEZI ATE PowerDisc Edited by nulzerocool
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Un mic addendo:defineste ce intelegi prin piese originale. Pentru ca un Lemforder e furnizor pentru brate, insa acelasi brat vine in ambalaje diferite, la preturi diferite. Daca ma intrebi: vrei un brat Lemforder in ambalaj original BMW sau vrei Lemforder in ambalaj Lemforder fara sigla BMW, raspunsul e unul singur. Acelasi principiu se aplica la restul elementelor: filtre, optica, etc.

 

Deci daca eu gasesc un pret mai bun la produsele furnizorului oficial BMW, nu o sa cumpar "originalele".

sunt perfect de acord

sunt ft multe piese "aftermarket" fabricate de acelasi producator care livreaza la BMW , care se vand in cutiile producatorului dar cu sigla BMW stearsa (polizata in cazul pieselor din cauciuc), nu cred ca se fac separat pt BMW si separat pt restul pietei

 

Mi-am luat ambreiaj original BMW deoarece am incercat sa pun unul mai noname care a rezistat fix o luna! :)

 

Ce marca, mai exact?

nu stiu precis, Mann? :blink:

nu am auzit ca mann sa faca ambreiaje

Link to comment
Share on other sites

Eu pun piese originale pentru simplul fapt ca am vazut piese comandate pe producator care au fost fake-uri...Asa ca daca nu vad stanta de la BMW mai bine nu pun pe masina...

Asta pana gasesc un loc serios de unde sa-mi vina piesele de la producator 100%...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.