BMWClub: se ard bujiile foarte repede - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

se ard bujiile foarte repede

#1 User is offline   oviddio 

• Începător
  • Group: Members

Posted 04 October 2012 - 13:03

Salutare tuturor,vreau sa cer ajutor cunoscatorilor de pe forum ca pe la atelierere [service auto ] de pe aici nu am avut prea mare izbinda,deci problema este ca eu 3 ani la rind am schimbat bujiile la masina ,in fiecare an pe diagnoza i-mi apar toate bujiile arse .Am un 320 d [ e46] din 2004 cu 6 trepte, 112000km, neavind timp sa aprofundez problema de cite ori faceam un control la masina apareau bujiile arse lasam masina si le schimba sint sigur ca le-au schimbat ,dar acum chiar ma dispera nu pot sa cheltui in fiecare am 100e cu schimbatul bujiilor deci trebue sa rezolv problema asta ,acum eu nu stiu daca are vre o legatura cu motorul ,in sensul ca nu stiu daca strica motorul daca stau cu bujiile arse,aici fiind iarna nu mai mult de 0 grade iar zapada vad doar daca ma duc la munte. Deci ce poate fii ,ce le arde? va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre
0

#2 User is online   djtaotao 

• Senior

Posted 04 October 2012 - 13:12

E posibil ca in fiecare an sa fi schimbat degeaba bujiile, pentru ca de cele mai multe ori, la eroare de 4 bujii arse, este de vina modulul care alimenteaza bujiile. Ai verificat fiecare bujie in parte si erau toate arse?
0

#3 User is online   ionatan 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 04 October 2012 - 13:14

+1 - daca au fost toate bujiile cu eroare pe tester sigur e cum ti-a spus colegul.

Daca mai ai bujiile vechi merita sa le faci un test sa vezi daca sunt sau nu arse.
0

#4 User is offline   oviddio 

• Începător

Posted 04 October 2012 - 13:22

sincer sa fiu nu am dat mare importanta problemei pentru ca cum am spus eram ocupat cu munca si deci lasam masina la mecanic si-mi schimba bujiile,daca i-mi amintesc acum 2 ani arata pe tester bujiile 1 si 3 arse cind m-am dus sa le schimb aratau toate arse ,acum o saptamina pentru ca cu motorul rece mi se parea motorul foarte zgomotos di se auzea urit ca un hiriit [banuiam un injector stricat ] ,am dus masina la o officina ferrari-maserati unde mi-au pus pe tt masina si au controlat injectoaele [toate bune, doar ca au marit portanza , ce inseamna nu stiu] si unde au gasit si TOATE bujiile arse .Eu acum schimb bujiile si le si controlez sa vad daca sint bune sau nu dar inainte de a desface galeria de admisie [ nu eu mecanicul dar eu platesc] trebue sa stiu ce le arde sau ce se intimpla de le vede arse testerul

This post has been edited by oviddio: 04 October 2012 - 13:24

0

#5 User is offline   srb_alex 

• 318D 11/2004

Posted 04 October 2012 - 13:34

View Postoviddio, on 04 October 2012 - 13:22, said:

sincer sa fiu nu am dat mare importanta problemei pentru ca cum am spus eram ocupat cu munca si deci lasam masina la mecanic si-mi schimba bujiile,daca i-mi amintesc acum 2 ani arata pe tester bujiile 1 si 3 arse cind m-am dus sa le schimb aratau toate arse ,acum o saptamina pentru ca cu motorul rece mi se parea motorul foarte zgomotos di se auzea urit ca un hiriit [banuiam un injector stricat ] ,am dus masina la o officina ferrari-maserati unde mi-au pus pe tt masina si au controlat injectoaele [toate bune, doar ca au marit portanza , ce inseamna nu stiu] si unde au gasit si TOATE bujiile arse .Eu acum schimb bujiile si le si controlez sa vad daca sint bune sau nu dar inainte de a desface galeria de admisie [ nu eu mecanicul dar eu platesc] trebue sa stiu ce le arde sau ce se intimpla de le vede arse testerul

100% la tine este releul, se schimba pe sub masina si nu trebuie demontata admisia. La tester se vede care este releul sau bujiile.

This post has been edited by srb_alex: 04 October 2012 - 13:35

0

#6 User is offline   oviddio 

• Începător

Posted 04 October 2012 - 13:55

da-mi un cod OEM te rog
0

#7 User is offline   srb_alex 

• 318D 11/2004

Posted 04 October 2012 - 14:00

View Postoviddio, on 04 October 2012 - 13:55, said:

da-mi un cod OEM te rog

12 21 7 801 200

piesa 2 din link : http://bmwfans.info/...glow_plug_unit/

poti cumpara Beru - este acelasi lucru numai ca este un pic mai ieftin 270lei

This post has been edited by srb_alex: 04 October 2012 - 14:01

0

#8 User is offline   oviddio 

• Începător

Posted 04 October 2012 - 14:42

va multumesc la toti ,o sa ma duc zilele astea sa vad ce are si va voi tine la curent cu rezultatele
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro