Jump to content

se ard bujiile foarte repede


oviddio

Recommended Posts

Salutare tuturor,vreau sa cer ajutor cunoscatorilor de pe forum ca pe la atelierere [service auto ] de pe aici nu am avut prea mare izbinda,deci problema este ca eu 3 ani la rind am schimbat bujiile la masina ,in fiecare an pe diagnoza i-mi apar toate bujiile arse .Am un 320 d [ e46] din 2004 cu 6 trepte, 112000km, neavind timp sa aprofundez problema de cite ori faceam un control la masina apareau bujiile arse lasam masina si le schimba sint sigur ca le-au schimbat ,dar acum chiar ma dispera nu pot sa cheltui in fiecare am 100e cu schimbatul bujiilor deci trebue sa rezolv problema asta ,acum eu nu stiu daca are vre o legatura cu motorul ,in sensul ca nu stiu daca strica motorul daca stau cu bujiile arse,aici fiind iarna nu mai mult de 0 grade iar zapada vad doar daca ma duc la munte. Deci ce poate fii ,ce le arde? va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu nu am dat mare importanta problemei pentru ca cum am spus eram ocupat cu munca si deci lasam masina la mecanic si-mi schimba bujiile,daca i-mi amintesc acum 2 ani arata pe tester bujiile 1 si 3 arse cind m-am dus sa le schimb aratau toate arse ,acum o saptamina pentru ca cu motorul rece mi se parea motorul foarte zgomotos di se auzea urit ca un hiriit [banuiam un injector stricat ] ,am dus masina la o officina ferrari-maserati unde mi-au pus pe tt masina si au controlat injectoaele [toate bune, doar ca au marit portanza , ce inseamna nu stiu] si unde au gasit si TOATE bujiile arse .Eu acum schimb bujiile si le si controlez sa vad daca sint bune sau nu dar inainte de a desface galeria de admisie [ nu eu mecanicul dar eu platesc] trebue sa stiu ce le arde sau ce se intimpla de le vede arse testerul Edited by oviddio
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu nu am dat mare importanta problemei pentru ca cum am spus eram ocupat cu munca si deci lasam masina la mecanic si-mi schimba bujiile,daca i-mi amintesc acum 2 ani arata pe tester bujiile 1 si 3 arse cind m-am dus sa le schimb aratau toate arse ,acum o saptamina pentru ca cu motorul rece mi se parea motorul foarte zgomotos di se auzea urit ca un hiriit [banuiam un injector stricat ] ,am dus masina la o officina ferrari-maserati unde mi-au pus pe tt masina si au controlat injectoaele [toate bune, doar ca au marit portanza , ce inseamna nu stiu] si unde au gasit si TOATE bujiile arse .Eu acum schimb bujiile si le si controlez sa vad daca sint bune sau nu dar inainte de a desface galeria de admisie [ nu eu mecanicul dar eu platesc] trebue sa stiu ce le arde sau ce se intimpla de le vede arse testerul

 

100% la tine este releul, se schimba pe sub masina si nu trebuie demontata admisia. La tester se vede care este releul sau bujiile.

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

da-mi un cod OEM te rog

 

12 21 7 801 200

 

piesa 2 din link : http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47N/LHD/N/2004/november/browse/engine_electrical_system/glow_plug_unit/

 

poti cumpara Beru - este acelasi lucru numai ca este un pic mai ieftin 270lei

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.