Jump to content

retrofit tempomat (cruise control)


ggaby1981

Recommended Posts

Azi am achizitionat comenzi de e46 de la un volan sport din 2001. Am pus comenzile pe masina si nu merg nici astea, ledurile lumineaza dar nu activeaza tempomatul. Dupa aia am incercat comenzile de e46 pe un e39 si functioneaza. Deci cele de seria 3 merg si pe sria 5.

 

Nu mai stiu ce sa mai cred, de ce nu vrea si la mine sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Azi am achizitionat comenzi de e46 de la un volan sport din 2001. Am pus comenzile pe masina si nu merg nici astea, ledurile lumineaza dar nu activeaza tempomatul. Dupa aia am incercat comenzile de e46 pe un e39 si functioneaza. Deci cele de seria 3 merg si pe sria 5.

 

Nu mai stiu ce sa mai cred, de ce nu vrea si la mine sa mearga.

ceva poate ai pus gresit,eu sunt maine in timisoara dupa ora 12,daca poti dami un telefon 0761162111,si vi si vezi cum am pus la mine firele,ai incercat si cu borna luata jos.

Link to comment
Share on other sites

Azi am mai verificat incaodata toate firele, adica mai ales cel care duce la dde si sunt inregula. Am desfacut si ECU ca sa vad daca pinul 27 are traseu sau este in gol, si am vazut ca duce pinul 27 intr-un microcontroller. Deci partea de hardware e ok. Am observat la mine cand intru cu INPA ca nu pot accesa modulul Cruise Control GR2. La un prieten cu E39 pot accesa GR2.

 

Poate careva si are la indemana INPA sa vada daca poate accesa modulul GR2?

 

Eu cred ca ECU-ul meu, fiind mai vechi (primele modele pe E46), nu are activat modulul GR2 si de aceea nu reactioneaza cand apas pe butonul I/O de pe volan.

Link to comment
Share on other sites

si eu am vrut sa fac acest update plus adaugarea manetei BC, am fost la bmw la reprezentanta, un fost coleg lucreaza acolo. Au intrat in calculator si dupa datele masinii au cautat, masina e un bmw e46 318i 1998. Au spus ca maneta BC nu poate fi activata iar la cruise control au zis ca imi trebuie volanul cu comenzi si mai trebuia ceva si pe partea de acceleratie sa nu fie cumva regulator de care vb @ace.

Nu vb prostii asta mi sa spus, ai putea sa mergi sa pui o intrebare la ei, ce te poate costa si o sa iti spuna axact de ce ai nevoie

succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Problema este ca nu ai regulator electornic la clapeta. Mai ai nevoie de un regulator electronic care sa preia comanda tempomatului. Comenzile de pe volan sunt ok, altfel nu ar fi functionat niciun buton. Eu mi-am montat retrofit-ul pentru tempomat pe e46 din 2004 facelift si atunci am aflat ca la e46 fara facelift exista aceasta problema.

 

asta este rezolvarea :thumbsup: un prieten a patit la fel ca tine si-a cumparat regulator electronic exact cum a spus Ace83 si ii functiona. la FL merge si fara regulator...

Link to comment
Share on other sites

scaneaza cu contactul pus in dis ca sa-ti vada toate optiunile

 

Evident ca am contactul pus cand scanez cu DIS, ca altfel nu s-ar conecta.

 

asta este rezolvarea :thumbsup: un prieten a patit la fel ca tine si-a cumparat regulator electronic exact cum a spus Ace83 si ii functiona. la FL merge si fara regulator...

 

Regulator e nevoie doar la benzinare la unele modele (care au acceleratia pe cablu), sigur nu trebe la diesel.

 

 

nu mai scrieti prostii, am vazut ca esti din timisoara, ia legatura cu userul zeronoo si te rezolva, sigur nu ai tras bine firele, sau hai pana la arad si le trag eu. 0748057950

 

Firele sigur sunt trase bine, le-am verificat de 5 ori, am verificat continuitatea direct din mufa de 4 pini de la spirala care mergea la DDE pin 27. Am masurat fiecare pin din spirala sa imi da tensiuni exacte ca si la un prieten care are un e39 si are tempomatul functional. Eu am impresia ca e ceva legat de softul lu DDE. Fiind printre primele modele de e46 poate nu are firmweare care sa stie tempomat.

Edited by ggaby1981
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am facut intre timp si update la ECU si tot nu merge.

 

Saptamana trecuta am facut retrofitul pe un e46, 320d de 136 nFL din 2001 si amers din prima si am pus volan de M5.

 

Deci s-a spulberat si mitul ca trebe musai comenzi de seria 3 pe seria 3. Merge linistit comenzi de seria 5 pe seria 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Ciao, invii un topic vechi dar asta este :)

si tu vad ca esti tot in curs de "inviere" ... cont de 6 ani, la primul post abia acum :scratchchin:

De unde imi pot cumpara un cablu retrofit pentru comenzile de pe volan (E46) ?

in principiu de la orice dealer BMW, cu vreo 90-100 lei...

 

partnumber la cablu = 611200160120

 

partnumber la intregul kit (panou comenzi + cabluri) = 65710021159

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
O intrebare ...mi-am luat comenzi pt volan dar fara cablul mic care face legatura dintre comenzi si coloana volanului. (mufa cu 4 pini). am gasit 2 mufe asemanatoare de la un cooler de calculator si le-am taiat putin sa incapa in locasul lor acolo dar nu imi functioneaza comenzile...oare mai trebuie facut ceva?tras fire de la blocul de lumini,sigurante,etc? masina e cea de la semnatura...mersi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.