Jump to content

jante si cauciucuri bmw F10


Bogdan Ungureanu

Recommended Posts

Salutare la toata lumea.

 

Am si eu nevoie de un sfat de la voi si anume, acum am pe masina 275/35/r19 spate si fata 245/40/r19 ambele cu cauciucuri runflat si intentionez sa ii pun 245/45/r18 fata/spate(adica cele standard cu care vine masina), ce impact are aceasta schimbare si ce imi recomamdati.

As dori sa fac acest schimb datorita faptului ca in romania cu greu gasesti 275/35/r19 si mai ales sambata cand nu esti in orasul in care stai si trebuie sa te intorci acasa.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe masina 245/45/18 dunlop runflat....Sunt galagioase taaare de tot...

Asta vara le-am schimbat in romania(de nevoie), pe cele de pe spate cu 2 pirelli pzero, normale(daca poti sa crezi, nu am gasit runflat,bine, nu la un pret normal) si a scazut nivelul zgomotului considerabil..

 

acum stateam si ma gandeam daca sa mai iau runflat sau nu, din motivul zgomotului, care intre 80-110 e deranjant.

Un prieten are continental pe masina si parca nu sunt la fel de zgomotoase...

 

Legat de cum se comporta masina, eu sunt perfect multumit.

Cu jante pe 19 am mers doar in test-drive.Pare puutin mai greoaie, dar pana la urma nu e chiar asa sesizabil si poate a fost doar impresia mea...

Oricum, pe 18 e arhisuficient pentru masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai montat tu dimensiunile acelea sau de unde stii ca nu asa a venit din fabrica,fostul meu 330 avea 255 pe spate si 225 fata din fabrica...

Iarna eu am folosit gume identice pe alte jante,acum nu as mai renunta la runflat,avand suspensie normala la 5, nu scutura de loc pe 18 cu runflat,iar ca pret da 13-16 mil bucata.

Poti gasi pe realoem.com ce roti ai nevoie,iar cu runflat poti sa mergi acasa linistit chiar daca esti in alt oras ,in caz ca nu lea-i facut franjuri :shifty:.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea.

 

Am si eu nevoie de un sfat de la voi si anume, acum am pe masina 275/35/r19 spate si fata 245/40/r19 ambele cu cauciucuri runflat si intentionez sa ii pun 245/45/r18 fata/spate(adica cele standard cu care vine masina), ce impact are aceasta schimbare si ce imi recomamdati.

As dori sa fac acest schimb datorita faptului ca in romania cu greu gasesti 275/35/r19 si mai ales sambata cand nu esti in orasul in care stai si trebuie sa te intorci acasa.

 

Din cate stiu eu, anvelopele le poti cumpara TOATA saptamana. Nu stiu de ce trebuie sa le cumperi .....sambata? Dar, in fine ....

Daca pui 245/45 vei avea un confort sporit, fara sa sacrifici din sportivitate. In principiu, este o schimbare ok :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eram vineri noaptea pe A1 cu sotia si fiul meu si mi s-a taiat anvelopa, am urcat masina pe o platforma si m-a dus pana la pitesti la ai mei, a doua zi (adica sambata)am cautat anvelopa, dar nu am gasit dimensiunea de care aveam nevoie (275/35/R19) am gasit doar 245/45/R18. Duminica trebuia sa ma intorc acasa in Bucuresti. Intr-o tara civilizata poti cumpara si sambata, nu si in romania. Sper ca ai inteles de ce nu puteam sa cumpar TOATA saptamana anvelope.
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura tara civilizata cu .... Dimensiunea asta de anvelopa este rara si comerciantii nu o tin pe stoc. Mai ales la Pitesti.

Si in Bucuresti, e posibil sa le gasesti doar la comanda. Sau, la BMW (ai incercat sambata, dimineata , la reprezentanta, la Pitesti?).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
iti imaginezi cum sta masina pe drum, cand vei intinde un 245 pe janta de 9J pana il ia dracu? N-ai bani de anvelope, schimba jantele si ia-ti pe 17. Iti mai dau o veste proasta, anvelopele pe spate le schimbi cam la 1 sezon si jumatate daca mergi in medie 35K pe an. Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

am anvelope dimensiunea 245/40/19 pe fata si 275/35/19 pe spate. Acum trebuie sa le inlocuiesc pe cele de pe spate. Trebuie sa pun neaparat 275/35/19 sau pot sa pun la fel ca pe fata, adica 245/40/19 ?

Multumesc !

 

Ce J au jantele de spate?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sa intalegem ca aveai anvelope runflat dar ai duso pe platforma? :mellow:

Anvelopele de dimensiuni mari in general nu vei gasi pe stok si mai ales cum sunt la bmw late pe spate 275 fie pe 18" 19" 20" Tot 275 avem majoritatea dar asta e...

Iti recomand sa le lasi asa de cat sa pui 245 tinand cont ca ai si rf, iar pe jantele actuale nu merg puse,

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.