Jump to content

Inscriere masina adusa din germania pe RO Indicatii va rog


Rapy22

Recommended Posts

Deci am achizitionat de curand un bmw e46 din 2002 2.0 euro 4 si inca nu am scos numere rosii si as vrea si eu niste sfaturi in privinta demersurilor spre inmatriculare pe RO gen un inceput pasii si in ce ordine.. gen traducere rar... ce taxe am de platit si in valoare de cat ...Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

daca este diesel in nici un caz nu e eur 4.pai in primul si primul rand trebuie sa traduci brief-ul mic si mare , apoi sa faci o programare la rar.dupa ce ai terminat cu rar-ul trebuie sa te duci la financiar si sa platesti nu stiu ce taxe printre care si taxa de poluare...nu prea imi mai aduc bine aminte ... si doar am inmatriculat-o si eu asta vara :))) oricum rar-ul e primul
Link to comment
Share on other sites

Adaug la traduceri si contractul de vanzare cumparare. Ca sa te duci cu ea la rar ori ii scoti nr rosii, ori o duci pe platforma. La rar pe langa identificare iti mai face si itp asa ca vezi sa stai bine cu franele si directia. Cu cartea de identitate de la rar plus o cerere te duci la financiar sa platesti taxa. La cec platesti taxa de numere si certificat. Faci asigurare valabila minim 6 luni pe numele tau. Te duci la un birou de acte auto sa iti faca aia fisa de inmatriculare pe care o vizezi la financiar sau o vizeaza aia pt tine. Cel mai bine te duci la acte auto si contra unui comision de obicei 20-40 lei fac aia dosarul pt tine. Vezi ca la rara trebuie sa te programezi inainte de a te duce, online sau la telefon. Bafta, o sa pierzi mult timp si nervi din cauza birocratiei dusa la extrem.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut, vreau sa cumpar o masina de la o persoana care a adus-o pe platforma. Nefiind scoase numere rosii, mi-a spus ca nu am nevoie de certificat fiscal de la el, ca se completeaza o foaie tipizata cu numele celui din germania si cu numele meu, ca si cum as fi luat-o eu direct. Pe langa asta, imi da si copie dupa CMR-ul tirului care a adus-o.Ceva pareri? Este ok?
Link to comment
Share on other sites

Este o practica intalnita 90% in Romania.

Daca e legal ? Raspuns 100% NU!

Explicatie. Tu semnezi un contract de vanazare cumparare -tipizat in limba germana- si semnezi la cumparartor iar la vanzator ori cel ce a adus masina pe platforma ori tot tu, caci neamntu sigur nu ;)).

 

Asta se traduce in fals si uz de fals. Si se mai poate traduce in dracu stie ce daca masina e furata sau altceva .... Si uite cum tu din cumparator de buna credinta te transformi in complice sau autor la mai mai stiu eu ce...

De ce nu incheie contract cel care a adis masina pe platforma si care 100% are contract de vanzare cumparare cu neamtul ?

Pentru ca se zgarceste la maxim 100 lei impozit.

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.