Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

pai am pus poza , este doar un fir de + si unul de - , conectez pentru amandoua farurile pe o singura mufa de pozitie ?

 

edit: mie imi lipseste releul harness care trebuia sa vina impreuna cu angel eyes-urile , dar se pare ca nu l-au pus in pachet. poate din cauza asta am doar un + si un -

 

Cumpara invertoarele sau spune celora de unde ai cumparat kitul sa ti le trimita si apoi o sa ai un + si un - pt fiecare far.

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

Cumpara invertoarele sau spune celora de unde ai cumparat kitul sa ti le trimita si apoi o sa ai un + si un - pt fiecare far.

 

nu cred ca imi trebuie invertoare , pentru ca sunt smd led. Cei de la care le-am cumparat , mi-au trimis banii inapoi integral , si am ramas cu cerculetele. Trebuie sa caut un kit de releu harness , dar nu gasesc deloc in Germania.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am demontat farurile sa montez proiectoarele , xenon-ul si angel eyesurile , am faruri zkw. Am dat jos tablita aceea de la gaura ( unde venea becul vechi) pentru ca nu intra proiectorul , si ar fi trebuit pe partea cealalalta sa pui saiba de centrare si sa strang cu piulita. Dar saiba aceea nu se potriveste pe cant , este prea mare.

 

 

exact ca aici este la mine , doar ca saiba de centrare nu se potriveste :( ce pot sa fac ?

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

ia vezi aici... in atasament :sorcerer:

 

referitor la mesajul meu de mai jos , din cate mi se pare un diy tau sunt tot faruri zkw. Cum ai pus saiba de adaptare ? am scos " adaptorul acela pentru halogen ". Si cand bag proiectorul in oglinda , ar trebui sa ii pun saiba de fixare si sa strang cu piulita. Dar saiba aceasta este mai mare si nu intra acolo.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor..cine ma poate ajuta cu un raspuns va rog frumos...? As dori sa cumpar faruri de e46 normale si sa mut tot ansamblul meu de far cu xenon pe care le am ...Idee este daca se potrivesc toate elementele sa pot face mutarea...Va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor..cine ma poate ajuta cu un raspuns va rog frumos...? As dori sa cumpar faruri de e46 normale si sa mut tot ansamblul meu de far cu xenon pe care le am ...Idee este daca se potrivesc toate elementele sa pot face mutarea...Va multumesc anticipat.

ce tip de faruri ai ?

 

la farurile AL/Bosch nu e chiar asa de simplu, pt ca trebuie sa instalezi igniterul in interiorul farurilor, iar locul nu iti permite fara mici interventii... daca nu ii gasesti loc, va trebui sa il pui in alta locatie, fara umezeala...

 

la farurile ZKW e ceva mai usor, dar poti avea surpriza ca prinderile articulatiei sferice din coltul oglinzii farului sa nu coincida, chiar daca farurile sunt produse de acelasi fabricant...

 

referitor la mesajul meu de mai jos , din cate mi se pare un diy tau sunt tot faruri zkw. Cum ai pus saiba de adaptare ? am scos " adaptorul acela pentru halogen ". Si cand bag proiectorul in oglinda , ar trebui sa ii pun saiba de fixare si sa strang cu piulita. Dar saiba aceasta este mai mare si nu intra acolo.

nu mai pune saiba... oricum nu face centrare asa cum a fost "gandita"... strangi piulita la maxim, apoi centrezi proiectorul cand ai montat farul pe masina, cu becurile montate, regland astfel si liniaritatea fasciculelor luminoase (cutt-off)... ornamentele cromate se instaleaza ultimele, inainte de a inchide farul sau de montarea angel-eyes.

Link to comment
Share on other sites

post-70564-0-47472300-1484773475_thumb.jpgpost-70564-0-47472300-1484773475_thumb.jpg

ce tip de faruri ai ?

 

la farurile AL/Bosch nu e chiar asa de simplu, pt ca trebuie sa instalezi igniterul in interiorul farurilor, iar locul nu iti permite fara mici interventii... daca nu ii gasesti loc, va trebui sa il pui in alta locatie, fara umezeala...

 

la farurile ZKW e ceva mai usor, dar poti avea surpriza ca prinderile articulatiei sferice din coltul oglinzii farului sa nu coincida, chiar daca farurile sunt produse de acelasi fabricant...

 

 

nu mai pune saiba... oricum nu face centrare asa cum a fost "gandita"... strangi piulita la maxim, apoi centrezi proiectorul cand ai montat farul pe masina, cu becurile montate, regland astfel si liniaritatea fasciculelor luminoase (cutt-off)... ornamentele cromate se instaleaza ultimele, inainte de a inchide farul sau de montarea angel-eyes.

 

 

Am polizat saibele si eu intrat , dar nu prea fac mare lucru , proiectorul dupa partea stanga trebuie rotit putin

post-70564-0-57215600-1484773465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ce tip de faruri ai ?

 

la farurile AL/Bosch nu e chiar asa de simplu, pt ca trebuie sa instalezi igniterul in interiorul farurilor, iar locul nu iti permite fara mici interventii... daca nu ii gasesti loc, va trebui sa il pui in alta locatie, fara umezeala...

 

la farurile ZKW e ceva mai usor, dar poti avea surpriza ca prinderile articulatiei sferice din coltul oglinzii farului sa nu coincida, chiar daca farurile sunt produse de acelasi fabricant...

 

 

nu mai pune saiba... oricum nu face centrare asa cum a fost "gandita"... strangi piulita la maxim, apoi centrezi proiectorul cand ai montat farul pe masina, cu becurile montate, regland astfel si liniaritatea fasciculelor luminoase (cutt-off)... ornamentele cromate se instaleaza ultimele, inainte de a inchide farul sau de montarea angel-eyes.

 

 

 

ok multam frumos de raspuns ...farurile sunt Bosch...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dupa montarea retrofitului, se poate efectua RAR-ul fara probleme?

a intimpinat cineva probleme la rar?

intreb, pentru ca personal nu am putut efectua rarul cu xenonul aftermarket montat pe un bmw e46 FL pe faruri fara lupe. a trebuit sa le dau jos si sa montez becuri halogen normale, asa cum am si in prezent.

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca instalatia xenon nu este OE, intotdeauna vei avea probleme la ITP (sau vreun control RAR de rutina, cum am vazut ca se practica tot mai des pe autostrada).

Instalatie OE inseamna tot sistemul, cu balasturi, geamuri inscriptionate cu indicativul pentru xenon, spalatoare de faruri, autoleveling si bineinteles toate componentele functionale.

Altfel nu derajeaza pe nimeni daca ai lupe cu bec halogen si nu xenon.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Daca vrei sa ai si mai putina lumina,sa prajesti instalatia si sa strici oglinzile lupelor mergi pe 6000k si 55w.

 

De ce as praji instalatia ?!

Becurile halogen pe care le aveam originale de fabrica erau de 55w.. adica fix ca si noua instalatie , iar lupele .. sunt deja destul de vechi, n-ar strica sa le mai schimb din cand in cand banuiesc..

 

6000k este slab pe un bec normal conectat pe 35w( se vede albastru inchis) cele de la CN lumineaza ca si unele de 5000K, iar prin cresterea de putere un bec de 6000K pe 55w o sa fie echivalentul unui 5000K pe 35w la o intensitate mai mare( ma refer desigur la temperatura de culoare).. sau eu asa am inteles din ce am mai vazut pe net.

 

Eu ceream o recomandare .. spre un anumit producator / furnizor eventual.. nu o ironie ieftina.

 

Ce am eu acum lumineaza ok, dar prin comparatie cu masinile mai noi mi se par mai “slabe”.

Edited by Krebs
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu ceream o recomandare .. spre un anumit producator / furnizor eventual.. nu o ironie ieftina.

 

 

Eu ti-am raspuns din proprie experienta nu din ''ironie ieftina''. Ca nu ti-am dat exemplu de producator/furnizor este partea a 2-a ,nu ai cerut asa ceva prin postarea ta,nu citeste nimeni ganduri pe aici cred mellow.png. Si daca tot e ,topicul acesta e foarte lung,daca l-ai citi o sa descoperi multe raspunsuri referitoare la intrebarea ta thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles eu gresit atunci.

 

stiu ca apar tot felul de revizii si noutati, asa ca d-aia am cerut o parere actualizata sa zicem, in fine, eu tot o sa incerc si 55w ca sa-mi fac damblaua..

 

dar daca tot zici ca ai incercat , acum ce ai pe masina ?!

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles eu gresit atunci.

 

stiu ca apar tot felul de revizii si noutati, asa ca d-aia am cerut o parere actualizata sa zicem, in fine, eu tot o sa incerc si 55w ca sa-mi fac damblaua..

 

dar daca tot zici ca ai incercat , acum ce ai pe masina ?!

 

Am un kit xenon philips generation 2 de 35w si 4300k si lupe morimotor FX-R de 3''.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu par prea profi baietii aia, am dat un mail caci n-am gasit ceva lista de preturi si nu prea m-au convins.

 

Apropo , FX-R nu sunt lupele ce inlocuiesc gunoaiele alea de plastic originale de pe e46 ?!

 

parca FX-R nu fac pt retrofit de la halogen la xenon.

Link to comment
Share on other sites

Nu știu ce ți se pare că nu sunt Profi cei de la performance..dar eu mă declar mulțumit de produsele cumpărate de la ei. Le am de vreo 2 ani aproximativ. Într-adevăr fx-r nu sunt chiar plug&play dar cu mici modificări o să se rezolve. Daca chiar vrei ceva mai mult poți comanda din state și poate e ceva mai profi fata de ce găsești prin Ro..dar sunt sceptic. Edited by Silviu G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.