Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

 

iar vara, cand circuli ca mine (de vinerea trecuta pana azi ~1200 km si din mai pana acum 11000 km), spargi la albine, tantari si bondari de le ia dracu', si cand speli parbrizul de polen, sange si miere consumi o gramada de lichid... daramite daca mai ieseau si spalatoarele de far...

 

 

eu din 2005 si pana in 2013 am 221.000km adica 31.571km/an , deci circul, cu bondarii nu ma agit sa-i sterg prin stergatoare , caci ii intinzi pe parbriz de nu mai vezi nimic. Opresc la prima benzinarie si spal parbrizu manual, mult mai eficient.

 

p.s. spalatoarele le am de un an si nu simt ca bag mai mult lichid decat inainte,dar fiecare cu bucataria lui.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu. Iti trebuie adaptorul de deasupra celui numerotat cu 1. Cel cu 1 nu iti trebuie.

 

Dupa ce bagi lupa in far in locul becului H7, pui acel adaptor peste filetul lupei si il bagi in locul adaptorului scos din oglinda. Acesta are rolul de a alinia lupa astfel incat sa nu iti mai bati capul cu rotirea acesteia.

Link to comment
Share on other sites

Nu. Iti trebuie adaptorul de deasupra celui numerotat cu 1. Cel cu 1 nu iti trebuie.

 

Dupa ce bagi lupa in far in locul becului H7, pui acel adaptor peste filetul lupei si il bagi in locul adaptorului scos din oglinda. Acesta are rolul de a alinia lupa astfel incat sa nu iti mai bati capul cu rotirea acesteia.

Si piesa 2 ?

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca este vorba de marketing, mie mi se pare ca am aceeasi lumina in mijloc cu v 6.0

 

http://img202.imageshack.us/img202/371/thh5.jpg

 

 

 

 

probabil ca d-aia nu se mai aduce v6.0 :)

 

tu ai cu proiector de 3inch si ornamentul fara inel de centrare ( POATE ) lumina aia... cu v 7.0 cu 2,5 inch + inel de centare pe ornamente si lumina mai buna zic eu ... asta si din teste.

Furnizorul a inceput sa monteze din nou 2,5inch v 7.0 pe majoritetea masinilor ( pana acum monta 3.0 normal )

 

acum dumnezeu stie... ideea e ca ai de unde alege

 

cert este ca din poze diferenta este mare ( se vede clar ca in mijloc este mult mai puternica lumina )

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

lumina este aceeasi, logic, doar concentrarea si dispersia a fost (putin) imbunatatita

na c-am facut si poza..

[...]

n-o fi acelasi lucru ,dar nici mare diferenta.

asta spuneam si eu mai sus...

 

 

salut XXL

 

acest retrofit ai idee se poate folosi si ptr e65 din 2002???

in principiu da, insa presupune delipirea sticlei de pe far, ceea ce la randul sau presupune introducerea farului in cuptor electric la 230 gr.C timp de 3 min., ceea ce eu nu fac... :pardon:

 

banui ca am lupele cam arse

la E65/E66 se oxideaza/matuieste sticla de far pe interior, posibil si oglinzile reflexive din interiorul lupelor (mai ales la diesel)

de regula se curata prin interior, exista un kit special pt asta, dar mai multe nu stiu... da un search lu' Gogu' si sigur gasesti ce ai nevoie

pot face acelasi lucru si ptr faza lunga???

xenon pe faza lunga ??? NEVER ! :nono:

precizez ca masina nu are xenoane de fabrica

daca nu are xenon de fabrica, poti sa ii pui aftermarket, nu e greu... doar ca nu vei avea spalatoare de far, care-s cam obligatorii :pardon:

Link to comment
Share on other sites

na c-am facut si poza..

 

http://img401.imageshack.us/img401/589/5ypw.jpg

 

 

n-o fi acelasi lucru ,dar nici mare diferenta.

 

inseamna ca am manarit noi pozele...

 

cand faci o comparatie mi se pare ca ar fi ok sa le faci in aceleasi conditii, la aceeasi distanta in aceeasi lumina cu acelasi tip de bec si etc.... daca aprind si un led de la o bricheta si il tin la 20 de cm de zid am mari sanse sa se vada ca un bixenon... glumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.