Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

astazi am montat si eu la mine un kit morimoto H1 +angel(fara xenon momentan),toate bune si frumoase pana la conectarea mufei de pe masina la becu H1 care are doar un pin cel de plus,voi cum ati facut ,stiu ca nu se aprinde ca nu are masa dar voi cum ati procedat?,o poza ceva sau si explicativ sa nu ma pun sa atarn pe acolo un fir de masa la bec asa stand in aer ,m-am mirat ca nu este un adaptor ceva,mss ,kitu l-am luat de pe autoaccesorii.ro ,nu fac reclama
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa pui bec cu halogen H1 pt ca acela are altfel de mufa. In schimb, kitul xenon cu bec H1 se conecteaza ca un bec normal: mufa de la becul H7 intra in balast, din balast merge la bec.

 

Ca sa pui bec cu halogen, iti trebuie 2 fire cu papuci la ambele capete: firul de plus il conectezi la pinul becului h1 iar firul de minus il conectezi cumva pe soclul becului. Bine asta e o solutie provizorie si nu recomand deloc asa ceva. Cel mai bine e sa iei un kit xenon cu bec H1.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

cam asa lumineaza 4300k

 

http://i58.tinypic.com/331jgpw.jpg

 

Pozele nu sunt foarte relevante in acest caz pentru ca nuanta de lumina depinde enorm de cum face aparatul calibrarea balansului de alb.

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Am sa te anunt, dar in Zalaul asta al meu nu stiu pe nimeni care sa se priceapa sa faca codari(am fost la toti electricienii, numai sa stinga becuri stiu si sa manareasca km).

 

Pai fac si ei ce se cere pe piata de masini, nu? Cred ca au soft standard care iti pune direct km la 140k sau 180k, in functie de model si de cat vrea omul sa ceara in piata.

:)

Link to comment
Share on other sites

sa vezi tu tiganie la fixarea ornamenelor pe copu lupei,are acele ornamente si un inel separat negru care vine in palarie montat(sa nu crezi ca are ceva sitem clema sau ceva)trebuie lipit si ajustat cu un cutter,pe urma dupa ce ai fumat 2 pachete de tigari(eu nu fumez) doar cu fixarea inelului in ornament(palarie)sa lipesti din nou palaria cu inelu pe corpu lupei,sa cumperi ceva lipici bun sa nu te trezesti ca mine cu ele cazute in far si iar demonteaza,palaria cu inelu montat intra relativ fix pe lupa si iti lasa impresia ca sta si nu are cum sa cada dar la un drum cu gropi aia e,eu consider montaju o mare prosteala in rest nu ai treaba rezultatu este k ,si daca ai luat si angel(eu am luat smd culoare OEM) e si mai bine,,bafta si sa nu patesti si tu ca mine sa demontezi cate un far dupa o saptamana pana am lipit Edited by 1983
Link to comment
Share on other sites

normal sau nu, scrie si acolo ca nu e chiar plug&play... eu am folosit sfantul poxipol si am pus din plin, sa fiu sigur ca nu cade nimic de acolo :)) ar fi putut face un clips ceva pt a prinde inelul ala de lupa, dar asta e Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi!

Nu stiu cum lumineaza la voi Lupele Morimoto H1 (Vers 5.0), dar eu sunt foarte dezamagit. Acum nu stiu daca din cauza lupelor sau din cauza kit-ului de Xenon!

 

Sa fiu mai explicit:

Am achizitionat un kit de lupe Morimoto H1 de 3" cu tot cu ornamente cromate (la fel se prind cu poxipol ca si ale colegului de mai sus)

Am achizitionat si un Kit de Xenon cu 130Ron Gata livrate acasa (nu sunt Can bUs si dau eroare, 5000k)

 

Dupa montare, pot spune ca daca trec prin oras si sunt neoane aprinse, pe asfalt 'Csenoanele' Mele nici nu se mai vad.

Sa nu mai zic de faza lunga, care este de 2 lei....

Acum nu stiu pe ce sa dau vina, pe Lupe, sau pe Kit-ul de Xenon :D

 

Cam asa arata pozele facute cu 'tarshul meu de telefon' :)) (si o sa ziceti ca se vad bine, la perete Da, dar pe drum...sunt Jalnice :(

O sa incerc sa pun si alte becuri, merg cu aceleasi balast-uri? sau?

 

Scuze pentru calitatea slaba a pozelor:(

 

http://i61.tinypic.com/wi4u1w.jpg

http://i62.tinypic.com/2vteavd.jpg

http://i58.tinypic.com/2a8q3w7.jpg

http://i58.tinypic.com/awyeyg.jpg

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

daca lupele sunt noi ma gandesc ca nu poate fi pusa problema ca oglinda acestora sa se fi ars deja!

recomandarea mea e sa pui alt xenon mai calitativ de 4300k 35W, o sa te ajute foarte mult atat pe uscat cat si pe carosabil umed

Link to comment
Share on other sites

daca lupele sunt noi ma gandesc ca nu poate fi pusa problema ca oglinda acestora sa se fi ars deja!

recomandarea mea e sa pui alt xenon mai calitativ de 4300k 35W, o sa te ajute foarte mult atat pe uscat cat si pe carosabil umed

 

Referitor la Lupe, si eu tind sa cred ca acel Kit de Xenon este foarte Not Ok :(, adica lupa este Nou-Nouta, eu le-am desfacut.

O sa incerc zilele viitoare sa achizitionez un Kit de Xenon Nou.

Recomandari? pt xenon?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.