Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

Eu am comparat unul din faruri cu oglinda+xenon4300k iar celalalt cu Morimoto de 2.5 + xenon de 4300k. Ma asteptam sa fie mult mai slaba lumina lupei decat cea a farului clasic.

Dar a fost taman pe dos. Nu-mi venea sa cred cum lumineaza pe jos lupa de 2.5 fata de oglinda simpla a farului.

Deci daca mai era si de 3...

 

Cand va fi gata, o sa fac o poza comparativa cu lumina proiectata pe un perete la astea si farurile mele de pe E60.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Salut, am luat si eu lupe de astea morimoto pentru becuri D2S ... Le.am pus sus cu kit xenon OEM pe faza scurta, D2S Phillips, 35w, 4300k si halogen h7 pe faza lunga. Am o nelĂŁmurire ĂŽnsĂŁ cu aceste lupe, au in partea de jos ceva releu sau ce e ĂŁla din care ies 2 cabluri unu roșu unu negru cu o mufa la capĂŁt? Acea mufa e pentru funcționarea bi-xenon si la ce trebuie legatĂŁ? Iar dacĂŁ nu, cum se face funcționarea luptelor in bi-xenon? Ca atunci când dau faza lunga doar mi se aprinde halogenul de h7, iar la lupa nu se ĂŽntâmpla nimic. Va rog frumos, un rĂŁspuns clar dacĂŁ se poate si cât de curând? Mulțumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Salut, am luat si eu lupe de astea morimoto pentru becuri D2S ... Le.am pus sus cu kit xenon OEM pe faza scurta, D2S Phillips, 35w, 4300k si halogen h7 pe faza lunga. Am o nelĂŁmurire ĂŽnsĂŁ cu aceste lupe, au in partea de jos ceva releu sau ce e ĂŁla din care ies 2 cabluri unu roșu unu negru cu o mufa la capĂŁt? Acea mufa e pentru funcționarea bi-xenon si la ce trebuie legatĂŁ? Iar dacĂŁ nu, cum se face funcționarea luptelor in bi-xenon? Ca atunci când dau faza lunga doar mi se aprinde halogenul de h7, iar la lupa nu se ĂŽntâmpla nimic. Va rog frumos, un rĂŁspuns clar dacĂŁ se poate si cât de curând? Mulțumesc anticipat

Asa bine ar fi daca ati citi topicul inainte sa postati :rolleyes:

 

LCM- light control module = modulul de lumini

 

Ca sa conectezi solenoidul lupelor la LCM, citeste postul meu:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124281-diy-retrofit-bixenon-morimoto-h1/page__view__findpost__p__2178449

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ai nevoie neap[arat de poze...

legi firele rosii ale solenoizilor pe firele alb/verde si respectiv alb/albastru de pe instalatia masinii stanga/dreapta, iar firele negre ale solenoizilor le legi la firele maro de pe instalatia masinii (masa)

Link to comment
Share on other sites

tipic romaneste... in loc sa citeasca, e mai simplu mura-n gura

Eu zic ca dacĂŁ nu vrei sa ajuți atunci ĂŽncearcĂŁ sa nu ĂŽncurci .... Nu am avut timp sa ma uit peste tot topicul si in link.ul lui nu am observat nimic unde sa zicĂŁ despre cum se leagĂŁ firele... Ănțeleg ca pe fir de la faza lunga dar firul ĂŁla are izolație si e bĂŁgat intr.o mufa izolate si acolo cu ceva inel de cauciuc... Si nu stiu unde sa le pun sa facĂŁ contact decât dacĂŁ nu le leg direct de bec ĂŽnainte sa il montez in adaptor dar nu stiu cum o sa ĂŽntre apoi becul in adaptor... In fine, ma descurc!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai aici intervine experienta sau inventivitatea ta. Ori cumperi splittere si mufe 9006 ori dezizolezi/cositoresti/ izolezi la loc, ori folosesti cleme de sertizare sau scoti pinii din mufa, te conectezi direct la ei si ii bagi la loc.

 

SAU: le conectezi cum am zis eu (ai link mai sus) dar asta implica si codare.

 

Informatie este, daca nu ai timp sa citesti e problema ta ...

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai aici intervine experienta sau inventivitatea ta. Ori cumperi splittere si mufe 9006 ori dezizolezi/cositoresti/ izolezi la loc, ori folosesti cleme de sertizare sau scoti pinii din mufa, te conectezi direct la ei si ii bagi la loc.

 

SAU: le conectezi cum am zis eu (ai link mai sus) dar asta implica si codare.

 

Informatie este, daca nu ai timp sa citesti e problema ta ...

. Mersi fain, am reușit cu putina inventivitate pana la urma :) mai am o ĂŽntrebare pentru toți membrii care si.au fĂŁcut aceasta schimbare, știe care in Timișoara unde sa merg sa mi le si regleze cineva cum trebuie? Asta mai ĂŽmi rĂŁmâne de fĂŁcut
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca dacă nu vrei sa ajuți atunci încearcă sa nu încurci ....

iar eu zic sa iti masori bine cuvintele, pentru ca deocamdata eu ti-am dat indicatiile necesare conectarii firelor... in plus, daca aveai minim de cunostinte despre electronica, ai fi stiut ca un solenoid e un electromagnet si poate ai fi dedus din culorile firelor cum sa le legi

Nu am avut timp sa ma uit peste tot topicul si in link.ul lui nu am observat nimic unde sa zică despre cum se leagă firele...

cand vrei sa faci o treaba corecta si nu stii cum, iti faci timp

Înțeleg ca pe fir de la faza lunga dar firul ăla are izolație si e băgat intr.o mufa izolate si acolo cu ceva inel de cauciuc... Si nu stiu unde sa le pun sa facă contact decât dacă nu le leg direct de bec înainte sa il montez in adaptor dar nu stiu cum o sa între apoi becul in adaptor...

si cine a zis ca trebuie sa te legi in capatul firului???

dezizolezi firul mai sus, aproape de coltul farului sau in orice pozitie convenabila.

 

In fine, ma descurc!!

succes !

ai vazut ca nu e greu ? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Opera mea de pana acum pe BOSCH-uri.

 

Cateva intrebari:

- am impresia ca am montat lupele cu susul in jos, imi poate confirma cineva ca sunt bine ?

- tipul de la performanceauto mi-a trimis 4 inele egale ca diametru, n-am inteles foarte bine de ce... ideea e ca pe faza scurta isi face treaba (acopera spatiul dintre shroud si reflector), dar la faza lunga - datorita pozitiei de prindere urca mai sus decat buza reflectorului - asa e normal sau care-i faza ? E ok cu 4 inele identice ?

- rezistenta aia de 100ohmi unde vine montata ?

- am nevoie de al doilea cablu de la xenon ? Pana acum nu il foloseam la kit-urile H7 pe care le-am mai avut

- cablurile de la solenoid sunt cam scurticele, cum ati facut sa nu stresati (intindeti) legatura cu instalatia electrica OEM, tinand cont ca mai sunt o gramada de conectat pe acolo ? Ma gandesc ca sunt sensibile si nu poti sa le lasi asa, trebuie sa aduci cablurile OEM aproape de far si sa le tii fortat acolo, cumva...

- cu ce ati etansat gaura becului de la pozitie prin care trec cablurile ? N-as vrea sa pun silicon ca e messy, poate un mastic nelipicios ? Ceva recomandari ?

- mufele angel-urile sunt tubulare, nu mai stiu unde vin prinse ? Sunt plug'n play sau trebuie sa bricolez iar ?

 

Multam.

 

 

 

http://s23.postimg.org/9dpjyqawn/IMAG2342_Custom.jpg http://s23.postimg.org/4ivv0gcl3/IMAG2343_Custom.jpg http://s23.postimg.org/574pjebav/IMAG2344_Custom.jpg

 

http://s23.postimg.org/nlf8ndnlj/IMAG2350_Custom.jpg http://s23.postimg.org/yigkc5ad3/IMAG2354_Custom.jpg http://s23.postimg.org/rqq59aldj/IMAG2355_Custom.jpg

 

http://s11.postimg.org/drs3ygjgf/IMAG2357_Custom.jpg http://s11.postimg.org/zfh28wjun/IMAG2358_Custom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu cred că ai montat prea sus angel eyes-ul de pe faza lungă.

Lamela care determină cutoff-ul trebuie să fie în partea de jos. Uitându-mă atent la elementul de fixare a becului pare că ai pus invers lupa. Mă uit la mine după masa și îți spun exact.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, și la mine a fost la fel dar că să se potrivească OK am schimbat un pic sistemul de fixare a angel eyes-ului.

O să pun o poză după amiază și o să-ți dai seama.

Dacă lamela e jos atunci le-ai montat corect 100%. Aceea lamelă e jos și la cele OEM.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

sunt facute prost kit-urile de angeleyes. China ce sa ii faci! Cam la toate modelele daca e sa folosesti clemele de fixare care vin in pachet inelul de la faza lunga nu se va aseza perfect.

Legat de prinderea firelor: poti sa tai soclul de la becul de pozitie in jurul pinilor cu, care se strange pe far pentru a avea acces la pinii din interior, dupa care cositoresti firele de la Angeleyes pe pinii din soclu si il pui la loc. Cred ca este cea mai eleganta solutie, nu trebuie nici silicon nici nu raman fire pe afara

 

Si inca ceva :pardon: inelul de pe faza scurta mi se pare mie sau este mic?

Edited by lederp
Link to comment
Share on other sites

Ca sa vina perfect centrat ar trebui sa renunt la cleme si sa lipesc angel-ul de rama reflectorului, ceea ce nu vreau. Chiar sunt curios ce solutie ai gasit tu :)

Vorbim dupĂŁ ce vezi poza OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.