Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Inca un articol de la Gandul, de data asta mai sigur pe el.

 

http://www.gandul.in...hitati-10184548

 

Tineti cont ca se spune ca este un ziar "basist".

 

 

Eu nu inteleg ce tot o tin astia cu recuperarea banilor...pai eu care am o masina inscrisa in alta tara, de unde sa-mi recuperez banii?

Cel mai bine ar fi ca cineva de aici de pe forum care are o masina inscrisa in alta tara (bg,it,es,etc) sa se duca sa se intereseze pt inscrierea ei pe romanica, si sa intrebe la fisc sau la trezorerie daca mai plateste taxa cu pricina.

Link to comment
Share on other sites

A fost o perioada la inceputul anului asta cand s-a platit taxa si la masinile inscrise in Ro , pt aceia este legea asta sa isi recupereze banii.

 

 

Aaa, pai inseamna ca nu se aplica si pt cei care vor sa-si inscrie pt prima oara o masina in romanica....ce idioti!! Pai cand spui "taxa suspendata", nu faci referire la toate articolele din lege?

Link to comment
Share on other sites

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/233989/soferi-vesti-bune-plumb-nu-se-mai-percepe-taxa-auto-pe-piata-interna.html?utm_source=newsletter-lunch-20121010&utm_medium=email&utm_content=lunch-20121010&utm_campaign=Newsletter-Lunch&fbs=no_session

 

Ca la noi la nimeni. :))

Se pare ca defapt se refereau la cei care cumpara sau vand o masina pe teritoriul Romaniei. Dar taxa asta era deja anulata...

Niste articole ambigue scrise de niste ziaristi de cacao care mai mult dezinformeaza. Asa ca pana nu apare ceva clar la TV considerati ca nu ati auzit de aceste articole. :))

Edited by adriang
Link to comment
Share on other sites

Din cate citesc ...nu s-a schimbat nimic ..aceeasi poveste ca-n trecut: taxa nu se plateste in cazul masini inmatriculare in RO inainte de 2007 la prima vanzare...pana in 2013..fapt stiut si pana acum...nimic in plus(poate gresesc). Saptamana asta cresteau taxele cu 16 % impozitul pe masini se "dubla" dupa care revenea la valorile din 2008..., dupa nu mai cresc impozitele...ca taxa se anuleaza, se miscosreaza sau creste sau scade.

Trolaj ieftin sau inca nu se hotarasc ce "mega-oferte" sa scoata pe masa si tot mai scapa cate ceva? Singurul lucru sigur este ca Renault-ul vrea sa zboare din RO. Si atunci daca nu se renunta macar partial la abureala asta de poluare e rautate si nu prostie cum e in momentul de fata.

Link to comment
Share on other sites

http://www.9am.ro/st...&fbs=no_session

 

Ca la noi la nimeni. :))

Se pare ca defapt se refereau la cei care cumpara sau vand o masina pe teritoriul Romaniei. Dar taxa asta era deja anulata...

Niste articole ambigue scrise de niste ziaristi de cacao care mai mult dezinformeaza. Asa ca pana nu apare ceva clar la TV considerati ca nu ati auzit de aceste articole. :))

 

 

Pai si-atunci de ce mai intri pe scarbosenia asta de ziar sa citesti toate ineptiile?

 

Din cate citesc ...nu s-a schimbat nimic ..aceeasi poveste ca-n trecut: taxa nu se plateste in cazul masini inmatriculare in RO inainte de 2007 la prima vanzare...pana in 2013..fapt stiut si pana acum...nimic in plus(poate gresesc). Saptamana asta cresteau taxele cu 16 % impozitul pe masini se "dubla" dupa care revenea la valorile din 2008..., dupa nu mai cresc impozitele...ca taxa se anuleaza, se miscosreaza sau creste sau scade.

Trolaj ieftin sau inca nu se hotarasc ce "mega-oferte" sa scoata pe masa si tot mai scapa cate ceva? Singurul lucru sigur este ca Renault-ul vrea sa zboare din RO. Si atunci daca nu se renunta macar partial la abureala asta de poluare e rautate si nu prostie cum e in momentul de fata.

 

Pai de ce???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca ramane taxa valabila la prima inmatriculare in romania, atunci nu e aceeasi idiotenie ca si pana acum, cu procese peste procese castigate impotriva statului roman. In fine, o porcarie de tara.

 

 

Pai va fi la fel ca inainte,adica se va ajunge iar la discriminare, pt ca daca ne amintim bine, faza cu taxa pt absolut toate autoturismele a fost introdusa in urma unor proteste contra discriminarii fata de cei care nu plateau aceasta taxa.

Link to comment
Share on other sites

Asa, deci eu inteleg ca de la 1 ian 2013, se plateste taxa si pt cele pre-2007 si pt cele care intra prima oara in tara:

 

http://www.avocatnet...na-in-2013.html

 

Eu asa inteleg ca s-a votat.

Ha ha ha, pai stiti ce-au facut astia? pur si simplu au aprobat o lege, o OUG, nimic altceva. Ia fiti atenti aici: "Atentie! OUG nr.1/2012 a intrat in vigoare in ziua publicarii, si anume 31 ianuarie. Potrivit Constitutiei, ordonantele emise de Guvern trebuie aprobate prin Lege de Parlamentul Romaniei pentru a-si produce in continuare efectele juridice". Deci oug a intrat in vigoare de la 31 ianuarie 2012, dar ca sa-si "produca efectele juridice", ea trebuie votata de senat si camera deputatilor.

 

Nimic nou in asta, astia s-au imbatat cu apa rece, deci? kkt in ploaie!!!

Link to comment
Share on other sites

Se face de ani de zile chestia asta, numai ca acum s-au perfectionat. Dai statul in judecata pe baza refuzului finantelor, sau politiei, nu mai stiu exact, de a inmatricula masina fara plata taxei.

 

Si stai cu masina pe dreapta (sau cu numere rosii, sau tzol, depinde ce ai) pana la finalizarea procesului. De obicei se castiga toate.

 

Daca se pune taxa pt toate masinile pre-2007 de la 1 ian 2013, nu mai prea sta in picioare cazul asta in tribunal (pt ca se aplica legea atat pt produsele autohtone, cat si pt cele importate din UE), dar o sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.