Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

clar vor pune la hibride si euro 6 impozit infim si la euro 4-5 minim 300 E pe an . :download: Asta ca tot si-au muscat degetele ca au retras obligativitatea majorarii impozitului la case care probabil in lumina noilor taxe ar fi parut ..suportabil 16 % un fleac ..fata de o taxa din nimic , inventata .

 

Nu cred ca vor pune atat de mult la E4-E5. La E5 va fi ceva nesemnificativ, pana in 50E, iar la E4 ceva la 100E. Probabil va fi rupere pentru orice sub E4, asta insemnand masini mai vechi de 10 ani.

P.s. Pt motoare sub 2000cmc. Restul... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vor pune atat de mult la E4-E5. La E5 va fi ceva nesemnificativ, pana in 50E, iar la E4 ceva la 100E. Probabil va fi rupere pentru orice sub E4, asta insemnand masini mai vechi de 10 ani.

P.s. Pt motoare sub 2000cmc. Restul... :mellow:

 

 

Asa spuneam si in 2008 cand vorbea tariceanu ca vrea sa bage o taxa pt masini, si uite unde am ajuns. Sincer ii cred in stare de orice.

Link to comment
Share on other sites

Astia de prin media interpreteaza si foarte prost ce se spune. Ponta a zis nu ca nu vor plati deloc, ci ca erau niste aberatii sumele respective pt o dacie 1310. Dar a zis si ca pe de alta parte o masina de genul va fi taxata clar mai scump decat una moderna.

 

Referitor la restituirea taxei, a specificat ca se va restitui doar pe baza de sentinta judecatoreasca ca cica altfel nu are cum sa inapoieze banii. Si de fapt nu sunt 1 mld de euro pe care ii va restitui ci doar vreo 250 milioane anul asta(probabil au estimat cate procese vor fi);

 

A mai spus ministrul mediului ca nu se va mai taxa proprietatea masinii ci poluarea ei. Sa fie oare o taxa anuala pe care o poti plati si pe perioade mai scurte? Adica vrei sa scoti masina 1 saptamana platesti doar pe o saptamana. A ramas ca sapt viitoare va fi prezentata formula finala.

 

http://0-100.hotnews.ro/2013/01/10/statul-are-de-restituit-taxe-auto-de-77-mil-euro-detalii-despre-timbrul-mediu-vin-dupa-jumatatea-lui-ianuarie-spune-ministrul-mediului/

 

aici este un articol relevant.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

hai sa fim realisti asta e foarte greu de implementat, singura varianta ar fi sa ridice pretul carburantilor, chestie care nu convine nimanui

 

ideea nu e sa il ajute pe ala care are motor de 5000 si se plimba doar sambata cu masina, ideea e sa te forteze sa folosesti masini noi cu mototoare mici si economice

 

vrei motor de 5000? foarte bine platesti

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca tb sa platesti, nu am zis ca nu :)

Singurul motiv pe care nu l-as comenta in deciziile lor asta ar fi. Ca nu poti sa ma acuzi ca poluez cand tu nu stii cat circul. E un fel de taxare preventiva si ridicola. La ce te referi tu acolo cu motor de 5l eu cred ca ce se incaseaza de pe urma impozitului la asa ceva e mai mult decat suficient. Aia care au asa ceva in curte si platesc taxe la ele ar merita pupati in fund anual cand se duc sa si le plateasca. Bine aici e chestia cu " De unde a scos pana acum, mai scoate ceva". Totala marlanie din partea lor sincer. De fapt totul e un pretext pentru a scoate bani mai multi dar idiotii astia nici nu stiu sa-i scoata cu frumosul, par cei mai neexperimentati jepcari.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine ar fi sa fie inclusa in carburant. ah,dar este deja! ca si mizeria aia de colecta pentru falimentul bancorex care inca este in pretul carburantului

 

Taxele incluse ĂŽn benzinĂŁ de la 1 ianuarie 2011:

 

- acciza este de 467 EUR / tonĂŁ

 

- taxa de drum este de 125 EUR / tonĂŁ

 

- taxa de solidaritate (câte un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului creat În urma falimentului Bancorex), adicã 10 EUR / tonã

 

ProducĂŁtorul are preĂžul de aproximativ 370 EUR / tonĂŁ.

 

Astfel rezultĂŁ urmĂŁtorul preĂž pe tona de benzinĂŁ: 370+467+125+10=972 EUR / tonĂŁ (taxe Âşi accize)

 

Se adaugĂŁ TVA de 24%, adica 233.28 EUR

 

Totalul este de 1205.28 EUR / tonĂŁ

 

Un litru de benzinĂŁ este 1,205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

 

ProducĂŁtorul ĂŽncaseazĂŁ 370 EUR / tonĂŁ

 

Statul ĂŽncaseazĂŁ 835.28 EUR / tonĂŁ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asa e peste tot in lume, nu e romania ca 3 perechi de coaie, avem benzina aproape cea mai ieftina din europa,

 

noua nu ne palce sa platim nimic dar vrem tot

 

daca taxa ar fi 0 si ai plati o taxa anuala de poluare ii va ajuta pe cei care nu au atat de multi bani sa-si permita o masina cat de cat ok, pe de alta pare ii dezavantajeaza pe aia care au motoare mari. daca ai motor mare platesti mult, asa e peste tot in lume, numa noi ne-am obisnuit cu motoare de 3L si salarii de 300 euro cand restul europei se plimba cu 1.4 la 2000 de euro ca un motor prea mare e scump. trebuie sa intram si noi in normalitate

Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio normalitate... Normal era sa sa avem preturile la ORICE de 4-5 ori mai mici, pt ca asa sunt si salariile. Sa nu vb de salariile profesorilor.

 

Nu e nimic normal. Iau ca exemplu orice tara slab dezvoltata din lumea a 3a. Preturile la combustibili sunt intre 1-2 ron/l. Ei bine noi trebuia sa avem maxim 3ron/l.

Link to comment
Share on other sites

Am doua intrebari si nu vreau sa deschid alt topic ca tot vorbim de taxa asta. Dupa ce am facut contractul de vanzare - cumparare, in cate zile trebuie sa o inmatriculez pe numele meu?

A doua intrebare ...daca masina nu are seria trecuta pe motor ce trebuie eu sa fac (sau se poate inmatricula si asa) sa o inmatriculez. Am tot vazut diferite rubrici dar nimeni nu zice ceva exact.

Am intrebat si mai sus acum ceva timp, aveti idee cum imi pot da seama (din acte) daca proprietarul a platit taxa sau a dat statul in judecata.?

Link to comment
Share on other sites

Am doua intrebari si nu vreau sa deschid alt topic ca tot vorbim de taxa asta. Dupa ce am facut contractul de vanzare - cumparare, in cate zile trebuie sa o inmatriculez pe numele meu?

A doua intrebare ...daca masina nu are seria trecuta pe motor ce trebuie eu sa fac (sau se poate inmatricula si asa) sa o inmatriculez. Am tot vazut diferite rubrici dar nimeni nu zice ceva exact.

Am intrebat si mai sus acum ceva timp, aveti idee cum imi pot da seama (din acte) daca proprietarul a platit taxa sau a dat statul in judecata.?

 

Daca ai trecut in cartea maĂâ˘inii "motor fara serie" nu trebuie sa il treci.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Multumesc pentru raspuns si astept paote cineva stie si raaspunsurile la cele doau de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio normalitate... Normal era sa sa avem preturile la ORICE de 4-5 ori mai mici, pt ca asa sunt si salariile. Sa nu vb de salariile profesorilor.

 

Nu e nimic normal. Iau ca exemplu orice tara slab dezvoltata din lumea a 3a. Preturile la combustibili sunt intre 1-2 ron/l. Ei bine noi trebuia sa avem maxim 3ron/l.

 

pentru astea ar trebui sa iesim din UE. nu se poate ca noi sa aem preturile de 4-5 ori mai mic, preturile trebuie sa fie cat de cat aliniate

 

cum am mai spus romania e copil mic la taxe si impozite

Link to comment
Share on other sites

impozit auto probabil, dar asigurarea nu e nici pe departe la fel.

 

si din asigurarea aia ajunge foarte foarte mult inapoi la stat

 

taxele si impozitele in romania pentru o masina 2.0 sunt minimale, in orice tara devoltata sa ai o masina costa mult mai mult

 

atata timp cat o masina cu motor relativ mic e foarte foarte accesibila la taxe si impozite nu vad unde e problema, toata lumea se poate descurca cu un motor de 2.0

Link to comment
Share on other sites

Legat de impozite si taxe, cred ca este relevant totusi sa subliniem o diferenta mare intre Romania si alte tari: faptul ca in Romania nivelul colectarii acestor taxe este destul de mic, si mai ales, in Romania evaziunea fiscala este o practica destul de populara: incepand de la service auto si pana la doctori sau samsarii care aduc masini......mai greu cu bonurile fiscale si inregistrarea veniturilor, asa ca pana nu va exista o disciplina fiscala taxele ca si procent, sau cuantum, pot fi mai mari ca in alte tari, si da, e adevarat ca trebuie sa primim ceva pentru orice taxa pe care o platim, insa veniturile Romaniei sunt mici si datorita evaziunii fiscale pe de o parte, si datorita unei economii sub-dezvoltate, care exporta materii prime in multe situatii si nu produse finite care inglobeaza valoare adaugata, raportul populatie activa versus populatie asistata social/pensionata nu este fff bun si se agraveaza, iar balanta export-import este negativa.....adica Romania e o tara saraca care se chinuie, in comparatie cu alte tari europene, si care va incerca sa stoarca fiecare banut de unde se va putea.
Link to comment
Share on other sites

Ma simt dator cu o lamurire legat de ce am scris mai sus pentru ca afirmatia nu a fost completa. Nu vreau sa primesc EU, poate nu m-am exprimat corect, e taxa trebuie platita aici nu e cu tocmeala. Dar e deprimant sa vad ca platim, ni se cer bani peste tot si de exemplu eu ma gandesc dupa toate taxele alea platite ca nu stiu cate spitale se inchid si drumurile sunt praf. Nimic nu se schimba.

Logica mea e simpla: Va dau bani, nu comentez dar vreau sa-i vad bine administrati!!! Atata tot. Sa se duca naibii banii aia unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

on ... nu stiu de ce speram noi la o taxa mai mica... clar nu o sa fie... mai ales pagubele de care nu spune nimeni... din pricina asteptarii noii taxe... nu se mai vinde nimic... si nu vorbesc de samsari... Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

@viper Da, taxele sunt oarecum bune pana la 2.0. Dar sunt taxe. Ca sa stai cu masina in parcare le platesti, dar ca sa si mergi bagi benzina la cost de europa, nu de tara subdezvoltata ce suntem.

 

@umbrella Esti offtopic.

 

suntem o tara subdevoltata chiat tu ai spus-o, pai daca suntem o tara subdezvoltata inseamna ca toata lumea trebui sa o arda cu masina? nu trebuie sa mergi in fiecare zi cu masina, exista transport in comun. si afara foarte multa lume foloseste transportul in comun pentru serviciu, masina in we pentru o iesire daca chiar vrei, nu trebuie sa mergi si dupa paine cu masina

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.