Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

ABSOLUT REVOLTATOR; o taxa care afecteaza 3 milioane de masini (sau mai mult sau mult mai mult avand in vedere masinile inm pe Bulgaria) e

DEZBATUTA PUBLIC intr-un ANONIMAT TOTAL, si cum?!!

aveti 5 zile sa trimiteti mail la timbruldemediu@afm.ro.

 

"În conformitate cu prevederile art. 6 din Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice supune dezbaterii publice draftul proiectului de ordonanta pentru modificarea și completarea Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

 

Eventualele propuneri / opinii / sugestii pot fi transmise în termen de 5 de zile lucratoare de la data publicarii (23.01.2013), respectiv pâna la data de 30.01.2013, la Mediului si Schimbarilor Climatice, Administratia Fondului pentru Mediu, persoane de contact: Cornel Brezuica, tel: 031.438.20.10, adresa de e-mail: timbruldemediu@afm.ro "

 

Evident, o sa se spuna ca nu s-au primit reclamatii si taxa e justa. Le doresc celor 2P (ponta@rovana) sa cada intr-o buda europeana de la sat si se se inece mancand kkat.

Eu ma pregatesc sa le trimit mail, ar fi bine sa se stranga cat mai multe reclamatii/dezbateri.

 

Mai jos aveti art 6 din respectiva lege:

 

Art. 6

(1) In cadrul procedurilor de elaborare a proiectelor de acte normative autoritatea administratiei publice are obligatia sa publice un anunt referitor la aceasta actiune in site-ul propriu, sa-l afiseze la sediul propriu, intr-un spatiu accesibil publicului, si sa-l transmita catre mass-media centrala sau locala, dupa caz. Autoritatea administratiei publice va transmite proiectele de acte normative tuturor persoanelor care au depus o cerere pentru primirea acestor informatii.

DECI NU DEZBATERE, asta trebuie sa se intample la orice act normativ propus spre aprobare/legiferare.

(2) Anuntul referitor la elaborarea unui proiect de act normativ va fi adus la cunostinta publicului, in conditiile alin. (1), cu cel putin 30 de zile inainte de supunerea spre analiza, avizare si adoptare de catre autoritatile publice. Anuntul va cuprinde o nota de fundamentare, o expunere de motive(ca de ex: dam aceasta lege ca sa strangem bani pt a acoperi un abuz facut anterior) sau, dupa caz, un referat de aprobare privind necesitatea adoptarii actului normativ propus, textul complet al proiectului actului respectiv, precum si termenul limita, locul si modalitatea in care cei interesati pot trimite in scris propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ.

 

(3) Anuntul referitor la elaborarea unui proiect de act normativ cu relevanta asupra mediului de afaceri se transmite de catre initiator asociatiilor de afaceri si altor asociatii legal constituite, pe domenii specifice de activitate, in termenul prevazut la alin. (2).

(4) La publicarea anuntului autoritatea administratiei publice va stabili o perioada de cel putin 10 zile (sunt 7 doar) pentru a primi in scris propuneri, sugestii sau opinii cu privire la proiectul de act normativ supus dezbaterii publice.

(5) Conducatorul autoritatii publice va desemna o persoana din cadrul institutiei, responsabila pentru relatia cu societatea civila, care sa primeasca propunerile, sugestiile si opiniile persoanelor interesate cu privire la proiectul de act normativ propus.

(6) Proiectul de act normativ se transmite spre analiza si avizare autoritatilor publice interesate numai dupa definitivare, pe baza observatiilor si propunerilor formulate potrivit alin. (4).

(7) Autoritatea publica in cauza este obligata sa decida organizarea unei intalniri in care sa se dezbata public proiectul de act normativ, daca acest lucru a fost cerut in scris de catre o asociatie legal constituita sau de catre o alta autoritate publica.

abia aici se face referire la "dezbatere publica"

(8 ) In toate cazurile in care se organizeaza dezbateri publice, acestea trebuie sa se desfasoare in cel mult 10 zile de la publicarea datei si locului unde urmeaza sa fie organizate. Autoritatea publica in cauza trebuie sa analizeze toate recomandarile referitoare la proiectul de act normativ in discutie.

deci, ne intalnim cu totii pe pagina web a Ministerului mediului si schimbarilor climatice la ora, cum am stabilit!

(9) In cazul reglementarii unei situatii care, din cauza circumstantelor sale exceptionale, impune adoptarea de solutii imediate, in vederea evitarii unei grave atingeri aduse interesului public, proiectele de acte normative se supun adoptarii in procedura de urgenta prevazuta de reglementarile in vigoare.

 

Ce sa zic? bataie de joc si nesimtire dusa la extrem.

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

din ce stiu eu pt masinile inmatriculate inainte de 2007 se platea o ''vama'' care era vreo 1500 euro, acu iara trebe platita taxa...... mie la euro3 si motor de 3000 diesel mi-a iesit 2700 euro, 40 % din valoarea masinii. sa plateasca rovana plumb banii astia ca ea nu are nici o treaba cu piata autu sau cu masinile. Cel mai elcovent e exemplul cu cielo, cum ma sa spui ca asta e treaba intre vanzator si cumparator ? esti cretina ? (e retorica de fapt).... macar de ar fi suspendat taxa asta cu masinile inmatric pana in 2007, ca in mom de fata chiar nu prea se mai vinde nimic, sau lumea circula cu numerele neschimbate la masina.....
Link to comment
Share on other sites

poate cineva sa-mi spuna cand a aparut rovana cu aceste declaratii (tv-post sau ziar)?

 

din ce stiu eu pt masinile inmatriculate inainte de 2007 se platea o ''vama'' care era vreo 1500 euro, acu iara trebe platita taxa......

 

la masina mea s-a platit tva de 19% din 46.000euro + accize pt 3000cmc (deci peste 10.000euro); acum daca o vand trebuie sa platesc cca 1800-2000euro. propun un topic de emigrare :)

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

Proasta rau tanti ministru , pe bune va spun ca habar nu are de cum s-a calculat timbru de mediu. as putea pune pariu ca nici nu s-a dus la sedintele in care s-a hotarar ce si cum. E paralela cu orice fel de logica si calcul in ceea ce priveste taxa de timbru.
Link to comment
Share on other sites

in principiu au fost niste discutii intre oameni care n-au nicio treaba cu fenomenul auto ( nu stiau nici care polueaza mai mult) si care n-au vrut decat sa fie acoperiti dpdv legal astfel incat sa nu mai dea lumea in judecata statul si care au constatat ca majoritatea masinilor inmatriculate din 2007 incoace sunt euro 3 si 4 , d-aia au crescut la astea tadaa

 

partea cu cilindreea a fost la cerere de la ponta care stie chestii din experienta extraguvernamentala, iar plumb e executant, n-are nicio treaba

 

"Ăn primul rând sĂŁ Ăžinem cont de emisiile de noxe Âşi de capacitatea cilindricĂŁ, sigur consumĂŁ mai mult o maÂşinĂŁ de 5000 (centimetri cubi - n.a.) decât una de 1500. Eu Âştiu acest lucru din experienĂže extraguvernamentale."

Link to comment
Share on other sites

"În primul rând să ţinem cont de emisiile de noxe şi de capacitatea cilindrică, sigur consumă mai mult o maşină de 5000 (centimetri cubi - n.a.) decât una de 1500. Eu ştiu acest lucru din experienţe extraguvernamentale."

Hapt asta comentam cu colegii prin birou...

Ce dracu ma intereseaza cilindreea, atata timp cat cunosc emisia de noxe a motorului?

Ca-i Golan cu motor de 1.4mpi Euro -2, ca-i Bentley cu motor de 5 litri Euro 5, ma intereseaza emisia aia de noxe. Care e o cifra data/atinsa de producator si eventual confirmata in urma unui test RAR, nu gandita dupa o logica infecta.

 

In fine... trebuie sa acopere pierderile din sutele de mii de procese ce le-au pierdut si le vor mai pierde in instanta pentru taxa auto... bani pe care i-au obtinut tot ilegal.

Plus alte venituri de care mai au nevoie.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Este exact ce merita poporul roman.

Este normal sa se puna taxe imense peste tot.Mall urile sunt pline, traficul este infernal in capitatala.Oricat de mult s-a scumpit combustibilul lumea tot merge.Este normal sa se intample asa.Guvernantii nu prea au treaba cu ce se intampla in restul tarii,pe la sate etc.Oricum majoritatea nu-si cumpara masina din germania.Isi cumpara Logan.Sunt foarte putini afectati de taxa asta auto .Marea masa nu resimite efectele.

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o nelamurire,am un bmw 318 din germania adus vreau sa il inmatriculez taxa este destul de mare asa ca la sfatul mai multor prieteni am dat statul roman in judecata dar surpriza este ca mi a dat termen tocmai pe 24 septembrie 2013 intrebarea este cum mai pot circula sau ce demersuri se pot face ca sa pot circula cu masina pana la finalizarea procesului avand in vedere ca cele 3 seturi de numere rosii au fost scoase,se poate face ceva in privinta asta de scoate eu stiu vre o dovada sau vreo autorizatie de circulatie ceva pana ce termin judecata cu statul roman?Astept un raspuns poate a ti mai trecut si voi prin asa ceva.mss mult
Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei romanul moare de grija altuia... @vision335 care e problema ca mall-urile sunt pline si romanul merge cu masina? Asta inseamna ca economia merge, sau ma rog, are bani de cheltuit.

 

Dar nicio problema, se poate inabusi economia cu taxe si impozite peste puterile oamenilor. Sunt curios ce va fi.

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o nelamurire,am un bmw 318 din germania adus vreau sa il inmatriculez taxa este destul de mare asa ca la sfatul mai multor prieteni am dat statul roman in judecata dar surpriza este ca mi a dat termen tocmai pe 24 septembrie 2013 intrebarea este cum mai pot circula sau ce demersuri se pot face ca sa pot circula cu masina pana la finalizarea procesului avand in vedere ca cele 3 seturi de numere rosii au fost scoase,se poate face ceva in privinta asta de scoate eu stiu vre o dovada sau vreo autorizatie de circulatie ceva pana ce termin judecata cu statul roman?Astept un raspuns poate a ti mai trecut si voi prin asa ceva.mss mult

 

Faci cerere pentru schimbarea termenului. Mie mi-a dat initial prin iunie si dupa preschimbare mi-a dat chiar astazi, pe 25. Adica la 2 luni si un pic de cand am depus dosarul prin noiembrie.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

se poate inabusi economia cu taxe si impozite peste puterile oamenilor.

Asta doare cel mai mult... Ca indirect e afectat un intreg lant, economia tot mai pulbere. La fel si nivelul de trai.

Dar romanul inghite. Ca e fraier si-si merita soarta, vorba lui Vision.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.