Jump to content

DIY Welcome angel-eyes (Fade IN/OUT)


X X L

Recommended Posts

INSTRUCTIUNI

pentru montarea kitului angel-eyes cu functia Welcome (fade in/out)*

 

1. Compunerea kitului si identificarea partilor componente:

- releu + mufa aferenta

- soclu siguranta fuzibila

- cablaje izolate cu conectorii aferenti (marcate corespunzator polaritatii: rosu = pozitiv+, negru = negativ - )

- izolatie suplimentara ignifuga protectiva pe cablajul principal de alimentare.

 

2. Partile componente si modul de instalare:

A . Releul

- se monteaza in compartimentul motor, in spatiul de stocare din partea dreapta a masinii (sub parbriz). La unele modele (in special cele pe benzina), acel spatiu este ocupat de bateria masinii, dar este suficient loc si pentru acest releu.

 

B. Soclul sigurantei fuzibile – recomandam instalarea acestuia pe un suport fix, ferit de trepidatii si socuri (preferabil in apropierea releului)

:excl: recomandam scoaterea sigurantei din soclu pe timpul instalarii si reintroducerea acesteia inainte de efectuarea probei de functionare.

 

C. Conectorul de alimentare pozitiv (+ de culoare rosu, gros)

- se conecteaza pe sursa de alimentare (+) suplimentara aflata in compartimentul

motor in partea dreapta langa acelasi compartiment de stocare de sub parbriz, in

exteriorul acestuia, sub un capac negru -se identifica usor dupa cablul gros de

culoare rosie.

 

D. Conectorul de alimentare negativ (- de culoare negru)

- se conecteaza pe sursa de masa (-) aflata in compartimentul motor in partea dreapta, lipita de acelasi compartiment de stocare de sub parbriz, in interiorul acestuia, (se identifica usor dupa cablul gros de culoare negru).

:excl: Ambele cabluri de alimentare (C si D) se prind sub piulitele de fixare cu o cheie tubulara de 19.

 

E. Cablul scurt subtire de culoare galben (pe unele kituri din U.S. este de culoare maro)

- se trece cu acest cablu in habitaclul masinii (in spatele torpedoului) prin orificiile special destinate (firewall) din compartimentul de stocare de sub parbriz (trecerea se face prin niste etansatoare din cauciuc)

- se desface torpedoul din cele 6 suruburi si se inlatura .

- cablul scurt subtire de culoare galbena se conecteaza pe firele de alimentare de la luminile de picioare (culoare albastru/rosu) sau, in lipsa acestora, in conectorul colectiv cu fire de aceeasi culoare (albastru/rosu) fixat deasupra torpedoului.

 

F. Cablul scurt subtire de culoare alba (pe unele kituri din U.S. este de culoare roz):

- se traverseaza cu intreg cablajul kitului partea centrala a masinii pana in partea stanga a acesteia, mascandu-se traseul pe sub suportul filtrului de polen .

- se desfac cele 4 suruburi torx care prind capacul cutiei unde se afla ECU si alte relee.

- se identifica firele groase de culoare principala rosu, apoi firul de culoare rosu/alb/galben (12V) pe care trebuie conectat cablul subtire de culoare alba.

- daca nu aveti acel fir gros rosu/alb/galben, atunci trebuie realizata conectarea pe firul vernil/alb

:excl: Recomandam conectarea la cablul de alimentare 12V prin folosirea de conectori rapizi 3M care se sertizeaza usor, fara alte improvizatii (dezizolari, cositorire, etc.).

 

G. Conectarea la inelele angel-eyes

- pe partea dreapta a masinii (a pasagerului) se conecteaza portiunea mai scurta a cablajului principal prevazut cu conectori adecvati pentru imbinarea cu inelele angel-eyes SMD LED

- pe partea stanga a masinii (a soferului) se conecteaza portiunea cea mai lunga a cablajului principal prevazut cu conectori adecvati pentru imbinarea cu inelele angel-eyes SMD LED, dupa traversarea prin suportul indicat la pct.F.

 

H. Reintroducerea sigurantei fuzibile in soclul special destinat si probarea instalatiei.

 

enJOY !

 

:cheers:

 

 

PS: pentru cei care au nevoie de varianta printata in timpul operatiunii, o gasiti in attach... SPOR LA TREABA ! :hi:

 

PPS: si cateva poze pt orientare ;)

INSTRUCTIUNI welcome angel-eyes.pdf

wae00.jpg

wae01.jpg

wae02.jpg

wae03.jpg

wae04.jpg

wae05.jpg

wae06.jpg

wae07.jpg

wae08.jpg

wae09.jpg

wae010.jpg

wae011.jpg

wae012.jpg

wae 0.jpg

wae 1.jpg

wae013.jpg

wae014.jpg

wae final.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

daca nu ai acel fir gros rosu/alb/galben, atunci trebuie sa te conectezi de firul vernil/alb (se vede usor si in poza postata de tine)

 

este ceva mai subtire decat cele groase de plus continuu si asigura un plus de contact pe pozitia 2, practic masina va avea optiunea DLR Activ (DayLightRunning)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu am facut altfel, am legat + de la pozitii din spatele modulului de lumini la becul de la picioare am pus si o dioda si aia a fost, se aprinde cand deschid masina se stinge cand inchid masina defapt stau aprinse cat timp sunt aprinse si luminile in masina. Bine este mult mai profi cum spune colegul XXL, dar eu m-am multumit si asa :p Edited by ad!tza
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut altfel, am legat + de la pozitii din spatele modulului de lumini la becul de la picioare am pus si o dioda si aia a fost, se aprinde cand deschid masina se stinge cand inchid masina defapt stau aprinse cat timp sunt aprinse si luminile in masina. Bine este mult mai profi cum spune colegul XXL, dar eu m-am multumit si asa :p

Asa am facut si eu pentru ca angeleyes-urile care le am eu au venit fara acest kit.

 

SI revin cu intrebarea.

 

Si cu pozitiile ce se intampla?

 

Daca raman acolo becurile se vad urat in combinatie cu angeleyes-urile iar daca scoatem becurile da eroare de bec ars.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Corect, asta e solutia cea mai eleganta, dar la fel de buna e si cea cu rezistentele...

SI revin cu intrebarea

Iar eu revin cu raspunsul ... :p

pai se pun rezistente ceramice in locul becurilor (de 1000 ohmi), si nu ai nicio eroare in bord, si nici nu are ce sa se vada urat (dar asta tine de "talentul" montatorului)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.