Jump to content

S-a rupt plasa de la incalzire scaun


Tetsuzan

Recommended Posts

Salutare dragi colegi, ieri dimineata in timp ce am dat drumul la incalzire scaune a inceput sa vina un miros usor de ars cred ca s-a rupt plasa si vreau sa dau jos pielea de pe scaun sa o schimb. Imi da si mie cineva un sfat cum se face aceasta manevra ? sa nu stric ceva si eventual sa nu declansez airbag-ul de pe scaun, masina e e39 facelift cu tapiterie din piele, scaun normal cu reglare manuala. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ai ambitie... diagrama arata asa, trebuie desfacuta pielea si de pe sezut si de pe spatar... nu mai incalzeste deloc sau numai la cur?

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/v/u/23.png

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, as fi mers de la inceput dar aici la mine in oras e imposibil de gasit un mecanic/electrician care sa aibe cel mai mic habar dar am sa incerc in niste locuri. Cel mai probabil ca va lua foc dar nu am mai folosit incalzirea o sa caut sa repar problema si sa vopsesc putin peste punctul ala unde s-a facut maro, eventual daca gasesc un vopsitor bun sa vopsesc scaunu complet ca de 10 ani are ceva semne de uzura. In mare ce ar trebuii schimbat sau nu se stie pana nu merg la un service ?
Link to comment
Share on other sites

Am vb acuma cu mecanicul meu mi-a spus ca face scurt undeva probabil insa nu se pricepe mi-a dat un numar a unui electrician de la mitsubishi o sa-l sun pe ala sa vad daca stie ce e de facut daca nu dau o fuga in bucuresti sa rezolva aici f greu gasesti mecanic, electrician numai zic...
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa scoti scaunul apoi vei vedea pe sub el prinderile tapiteriei.

Daca stiu bine, la tapiteria de piele rezistenta e cusuta pe ea. Dar asta nu te incurca in reparatie.

Cand ai tapiteria in mana faci niste poze la zona respectiva si vedem cum o rezolvam.

 

Eu zic sa o desfaci singur daca nu gasesti un profesionist. Mecanicii/electricienii buni la de toate pot sa strice mai mult decat tine.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Salut,daca erai din botosani te ajutam eu sa desfaci tapiseria de pe scaun,am facut aceasta operatiune la mai multe tipuri de masini,uite cum faci.daca te uiti la fotografia facuta de tine se vad niste clame de tabla care tin tapiteria sub sezutul de la scaun,dai scaunul la maxim in sus si spatarul la maxim pe spate,dupa care cu un patent incearca sa indrepti acele clame ca sa eliberezi tapiseria,apoi scoti sezutul de la scaun cu tot cu burete de pe scaun,dupa aceasta operatiune,pui tapiteria pe o masa cu partea unde se vede buretele(partea de dedesupt) in sus,acuma tre sa tragi de tapiserie ,de capete ,ca si cum ai vrea sa o dai peste cap,si la un moment dat tre sa dai de niste ineluse mici care sunt prinse de niste sarme din tapiterie care practic leaga tapiseria de burete,(vezi sa ai grija ca in burete sunt prinse niste sarme de care sunt prinse acele inele,acele sarme daca se rup din burete nu mai sta tapiteria bine),pentru a desface acele ineluse din sarma ai nevoie de un patent cu ciocul lung si subtire.Dupa ce ai desfacut inelele,ai undeva la 6 inele,trei pe o sarma si trei pe alta sarma practic tapiteria tre sa se detaseze.Vezi sa nu fie mici inele si la legatura dintre tapiterie si cadrul scaunului,la fel,le dai drumul si lor ca sa poti scoate tapiteria.Sper ca te-am ajutat cat de cat,caci este cam greu de explicat fara fotografii care sa te ajute.Succes!
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de ajutor omu ! din pacate nu sunt din botosani dar m-ai ajutat foarte mult cu sfaturile, astept un prieten acuma la 7 care e ceva mai indemanatic decat mine si urmeaza sa incercam pe baza sfaturilor tale sa desfacem sezutul sa vad exact ce s-a intamplat de imi arde pielea incalzirea. Am sa revin cu poze in caz de nu ma descurc, deocamdata multumesc foarte mult pt tot !
Link to comment
Share on other sites

Super, multumesc pentru idee o sa incerc, desi la mine nu s-a facut gaura doar s-a inegrit putin am oprit imediat incalzirea ce a inceput sa miroasa a ars deci practic trebuie doar vopsit un punctulet mic de tot, dar mai intai sa rezolv problema care a cauzat asta si sa-mi pun scaunu inapoi in masina asta sper sa reusesc sa fac azi :)
Link to comment
Share on other sites

Ok in cele din urma am reusit sa o scot ! acum intrebare ce fac ? cum repar ? perna electrica e cusuta de tapiterie trebuie sa tai perna electrica ? nu am nici cel mai mic habar cum sa repar, am gasit locul unde a ars, este putin negru si pe partea cealalta:

 

http://imageshack.us/a/img805/4310/img0217wq.th.jpg http://imageshack.us/a/img607/6108/img0216op.th.jpg

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Fa o poza la ele. Incearca sa nu le misti de la loc sa iti poti da seama care din care s-a rupt. Cred ca sunt mai multe linii paralele. Fiecare fir din dreapta are un corespondent in stanga. N-ar trebui sa fie greu.

 

Cam in genul asta: http://euroactiveparts.com/images/E39%20Heated%20Seats.jpg

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.