Jump to content

bascule e46


Recommended Posts

Salutare,

Si eu ca si voi mi-am pus jante de 17" pe masina si uite ca mi-au cazut basculele.

Am cautat pe aici si am gasit doar topicuri vechi.

Vreau sa cumpar basculele fata S+D si cam oscilez.

La sfatul unui prieten ma indrept catre MOOG(setul S+G+bucsi=1.100 lei).

Pe forum am gasit ca unii ar recomanda Meyle. Altii am vazut ca precizeaza ceva de Lamforder.

Cine a schimbat asa ceva si au tinut destul, poate prezenta o opinie?

Multumnesc anticipat.

O zi buna si fara incidente.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca s-au schimbat parerile chiar daca le-ai vazut pe topicuri vechi? Eu nu cred.

Eu merg pe Lemforder.

 

 

Am vorbit cu un prieten care are un e46 si mi-a spus ca a montat FEBI si a schimbat 2 seturi in timpul garantiei.

Astept si eu niste pareri ca sa imi fac o idee.

Daca erau 100 lei bucata schimbam multe...nu era problema...dar la suma de 1.100 lei, cred ca nu renteaza sa pun unele care sa imi cada dupa 10.000 km.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un prieten care are un e46 si mi-a spus ca a montat FEBI si a schimbat 2 seturi in timpul garantiei.

Astept si eu niste pareri ca sa imi fac o idee.

Daca erau 100 lei bucata schimbam multe...nu era problema...dar la suma de 1.100 lei, cred ca nu renteaza sa pun unele care sa imi cada dupa 10.000 km.

 

eu as merge pe brate meyle HD si iti spun si de ce: ai un joc doar la un pivot il inlocuiesti pe acela nu trebuie sa cumperi tot bratul :rolleyes:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si de cate ori crezi tu ca iti merge schema asta? :rolleyes:

O singura data... :laugh: Nu zic ca nu ar fi bune dar sa zicem ca iti pica un pivot, dai bani pe el dai si pe manopera, iti pica altul iar dai bani pe el si de asemenea si pe manopera. Sunt patru pivoti daca ai bafta sa cada pe rand asta inseamna de patru ori manopera.

Este interesant de aflat de la cei care au asa ceva pe masina, cand se vor apuca de schimbat pivotii, cum va arata balanta fata de brate noi simple.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

O singura data... :laugh: Nu zic ca nu ar fi bune dar sa zicem ca iti pica un pivot, dai bani pe el dai si pe manopera, iti pica altul iar dai bani pe el si de asemenea si pe manopera. Sunt patru pivoti daca ai bafta sa cada pe rand asta inseamna de patru ori manopera.

Este interesant de aflat de la cei care au asa ceva pe masina, cand se vor apuca de schimbat pivotii, cum va arata balanta fata de brate noi simple.

 

Pe mine daca ma tine 50.000km 1 set si apoi schimb din nou toti pivotii si ma tin iarasi 50.000km sunt multumit :thumbsup:

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Azi am fost cu masina personala la constatare 320d FL 2004 si concluzia a fost printre altele care trebuie sa le schimb ca este dus si un pivot de pe bascula, deci implicit trebuie sa schimb bascula cu totul.

Am fost la 2 magazine de piese la niste prieteni si am gasit dupa cum urmeaza Lemforder 540 lei bucata, TRW 407 lei /bucata.

Intrebarea este ce parere aveti de TRW si pentru cei care le au pe masina, cam de cati km le au si ce marime au jantele, din discutiile cu baietii de la piese auto a reiesit faptul ca ei dupa Lemforder recomanda TRW care sunt cam la fel, si sunt peste Febi/moog, swag, etc

De asemenea la Bucsile de la brat(bascula) am de ales intre lemforder care sunt 384 lei setul de 2 buc, sau TRW 220 lei si tot asa Bielete antirului, intrebarea aici este ca am inteles de la cineva ca la bucsile astea(fluture) merge schimbat doar miezul bucsii, fara carcasa de metal, se merita oare aceasta operatie, a mai facut cineva asa ceva?

Ms si astept raspunsuri ca sa stiu ce sa imi comand si daca merita sa merg pe TRW la toate piesele: bascula, bielete antirului, bucsi brat.

Link to comment
Share on other sites

bascula noua aluminiu cu pivoti incastrati, lagarul ala fluture cum ii zici tu,bieleta antiruliu si bara de directie cu cap de bara

70e de pe ebay

ce firma este .... nustiucum, de unde le ia habar nu am, dar sunt noi nu se misca nici un pivot macar 1 mm,pe partea dr am montat bascula noua cu hydrolager cu tot si functioneaza perf

stiu ca unii nu cumpara decat oem dar eu prefer de diferenta sa iau alte piese

daca te int cum arata neaparat maine le fac poze ca nu le-am montat st inca in portbagaj

 

http://www.ebay.de/itm/SATZ-QUERLENKER-HYDROLAGER-SPURSTANGE-KOPPELSTANGE-STABI-BMW-3er-E46-/150931137522?_trksid=p5197.m185&_trkparms=algo%3DSIC.NPJS%26itu%3DI%252BUA%26otn%3D3%26pmod%3D140924012450%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6266749567146388788&_qi=RTM1320009#ht_5484wt_976

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

zilele astea am fost la service si am primit o veste "buna" tre sa schimb basculele la masina ,dupa ceva documentare am gasit urmatoarele preturi la bascule: pe lemforder 415ron buc + bucse bascula lemforder 340ron setul ....bascule trw 340ron bucata +bucse bascule trw 280ron setul Edited by coupe24
Link to comment
Share on other sites

zilele astea am fost la service si am primit o veste "buna" tre sa schimb basculele la masina ,dupa ceva documentare am gasit urmatoarele preturi la bascule: pe lemforder 415ron buc + bucse bascula lemforder 340ron setul ....bascule trw 340ron bucata +bucse bascule trw 280ron setul

Parerea mea este sa luati si sa puneti ceva de calitate,am schimbat bucsile bascula pe fata si una am pus febi pe stanga si swag pe dreapta(m am zgarcit la cativa zeci de lei) si acum cand intru pe un drum denivelat sau iau stanga si dreapta maxim imi scartaie ceva(genul de cauciuc,adidasii in sala de sport cand te opresti).am fost imediat la service unde am facut manopera(s a intamplat la cel mult 2 saptamani),au tras baietii de toata masina nu am nici un joc,nicaieri,i am rugat cu seringa sa bage putin ulei pe la bucsi si nu a mai facut,acum a revenit la loc scartaitul.(asta numai pe partea stanga unde este bucsa febi).

deci m am zgarcit degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.