Jump to content

Problema spalare parbriz


Recommended Posts

Salut, am un e46 320d 2003 facelift si nu mai imi merge spalare parbriz. Am spalare si pe faruri, alea merg nici o problema, stergatoarele merg dar nu arunca jet de apa. La inceput am crezut ca e pompa , am schimbat-o dar nici un rezultat. Am verificat sa vad daca vine curent in mufa si nu vine. Are idee cineva ce poate fii ? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am un e46 320d 2003 facelift si nu mai imi merge spalare parbriz. Am spalare si pe faruri, alea merg nici o problema, stergatoarele merg dar nu arunca jet de apa. La inceput am crezut ca e pompa , am schimbat-o dar nici un rezultat. Am verificat sa vad daca vine curent in mufa si nu vine. Are idee cineva ce poate fii ? Multumesc.

 

Verifica duzele prin care iese apa ca nu cumva sa fie infundate. Eu asa am patit la e36. Le poti desfunda cu un ac, agrafa etc.

Link to comment
Share on other sites

Verifica duzele prin care iese apa ca nu cumva sa fie infundate. Eu asa am patit la e36. Le poti desfunda cu un ac, agrafa etc.

Ata timp cat nu functioneaza pompa ... nu se aude nu face nimic ... nu se alimenteaza ... nu cred ca are nici o treaba cu duzele. MS oricum

Link to comment
Share on other sites

Pai ia-o si tu babeste , verifica de ce nu ai vine curent, verifica daca are siguranta pe accea pompa!

Babeste am luat`o :) am verificat si absolut toate sigurantele din panou ( am uitat sa specific mai sus ) . Nu stiu ce sa mai verific ... dasta intreb. MS

Link to comment
Share on other sites

Acuma nu stiu zic si eu , cred ca paote fi si din maneta de stergatoare?!! Verifica si asta daca zici ca sigurantele sunt ok

Daca o luam logic ... atata timp cat actioneaza pompa spalare faruri ... nare cum sa fie din maneta ca nu cred ca firele duc direct in pompa. Dar pe lumina am sa verific si maneta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

buna

stie cineva daca la un 320 d din 2004 este o singura pompa pentru stergatoare? pentru ca mie imi spala parbrizul fata, dar pe spate nu imi merge si rezervorul pentru lichid de parbriz spate este plin; ma gandesc poate sa fie furtunul infundat. dar daca stie cineva as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

buna

 

cand apas maneta de sters luneta, stergatorul se misca dar nu improasca lichid, am gasit pompa pentru lichid, e in partea dreapta a portbagajului, se aude ca functioneaza dar nu ii da lichid. am sa vad se poate furtunasul sa fie infundat. mersi mult. numai bine va doresc

Link to comment
Share on other sites

buna

 

cand apas maneta de sters luneta, stergatorul se misca dar nu improasca lichid, am gasit pompa pentru lichid, e in partea dreapta a portbagajului, se aude ca functioneaza dar nu ii da lichid. am sa vad se poate furtunasul sa fie infundat. mersi mult. numai bine va doresc

la fel e si la mine, 320d Touring. Pe spate suna pompa dar nu mai stropeste. A mers pana la inceputul iernii si de atunci doar suna dar nu mai baga.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.