Jump to content

X5 3.0sd lant rupt la 92000km


ChrisH

Recommended Posts

Buna seara.

 

As dori cateva pareri despre solutionarea problemei.

 

Asadar: este vorba de un X5 3.0sd din 2008 care are 92000km.

Revizii la zi la dealerul BMW, totul ok, mai putin o perna de aer spate schimbata acum 2 luni.

 

In urma cu 3 saptamani, pe drum prin padurea Bogatii, in curba, se opreste brusc motorul, reusesc sa il duc din inertie pana in parcare (care era din noroc) la 50 m.

"Motor Schaden", etc. apare pe ecran. Imi zice sa merg cu viteza redusa pana la primul service :)) (unde sa mai plec ca nu mai mergea nimica).

Chem tractarea, ajungem in final la reprezentanta BMW (la 1 noaptea) las masina si astept a doua zi.

 

"Domnule e problema, s-a rupt lantul!" motorul e praf (ciobit, rupt, indoit, etc.)

Ce ne facem? nu e posibil la o masina atat de scumpa si intretinuta ca la carte sa se rupa lantul la 92000km !

Au spus ca fac o constatare generala cu poze, etc. si trimit in sistem.

Dupa ~9 zile primesc telefon, au acceptat la centrala, schimba BMW motorul iar noi avem de suportat doar 50%(~5400ron) din manopera si ceva piese (filtre, ulei,etc).

Intre timp primesc si mail cu pozele cu motorul desfacut si distrus.

Mai trec zile, mai astept, doar telefonic mi s-a comunicat ca au inceput demersurile de comanda pentru motor si la finalizare dureaza 5 zile pana ajunge.

Dupa alte cateva zile ma interesez din nou, dar de data aceasta problema se schimba... Bucurestiul acopera 30% iar prim marea bunavointa a dealerului local mai primim 20% din partea lor.

Intre timp tot nu am primit nimic scris !

Dupa discutii si ... discutii fara rezolvare, am decis sa facem o cerere scrisa prin cabinetul de avocatura. Deocamdata doar catre dealur local.

Acum asteptam raspuns.

Urmeaza centrala de la Bucuresti si mai mult ca sigur BMW AG.

 

Este total inacceptabil, indiferent ca a fost 90k masina sau ca e vorba de alta de 30k, ca BMW sa nu ia masuri pentru a satisface clientii (mai ales ca unii sint fideli de multi ani) si sa isi asume raspunderea pentru defecte de asemenea factura. Lantul nu este un consumabil ! ar trebui sa tina "o viata" de masina.

 

PS am uitat sa specific faptul ca dealerul s-a oferit si a si facut update la softul masinii, pro bono cand am schimbat perna de aer, iar dupa o luna a venit neplacerea. Nu cred neaparat ca ar avea legatura, dar ...

Link to comment
Share on other sites

neplacut moment dar atata timp cat masina e inca in garantie nu ar trebui sa iti faci griji si nici sa platesti vreun leu, de asemenea ar trebui sa iti dea masina la schimb! Asa ar trebui sa decurga lucrurile ca sa faca toata treaba mai usor de inghitit, oricum noul motor va avea iarasi 2 ani garantie, asa ca pana atunci ai timp s-o dai :) !
Link to comment
Share on other sites

neplacut moment dar atata timp cat masina e inca in garantie nu ar trebui sa iti faci griji si nici sa platesti vreun leu, de asemenea ar trebui sa iti dea masina la schimb! Asa ar trebui sa decurga lucrurile ca sa faca toata treaba mai usor de inghitit, oricum noul motor va avea iarasi 2 ani garantie, asa ca pana atunci ai timp s-o dai :) !

 

noul motor are problema asta rezolvata , ar fi culmea sa ii dea tot din stocul vechi

Link to comment
Share on other sites

neplacut moment dar atata timp cat masina e inca in garantie nu ar trebui sa iti faci griji si nici sa platesti vreun leu, de asemenea ar trebui sa iti dea masina la schimb! Asa ar trebui sa decurga lucrurile ca sa faca toata treaba mai usor de inghitit, oricum noul motor va avea iarasi 2 ani garantie, asa ca pana atunci ai timp s-o dai :) !

+1, teoretic toata treaba ar trebui suportata de BMW, wtf 92 mii si masina in garantie cum e posibil asa ceva, revizii efectuate la ei, daca si la faza asta se fac ca ploua cum ramane cu pretentia de marca PREMIUM?

Edited by raul_bog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, asa ar trebui sa fie, dar... la una din convorbirile telefonice s-a pronunta faptul ca: pai stiti si garantia a expirat acum 2 ani ... zic poftim !?!?!?

Asadar se pare ca nu au recunoscut-o in final pe cea de 4 ani, s-au facut ca ploua in toata perioada aceasta, tipic Romania !!!

 

Intrebarea este: de unde au scos cei 30% + 20% ? cand initial au confirmat schimbul total !

 

Nici manopera nu ar trebui suportata de client !!! doar nu a fost vina mea.

 

Daca mi se intampla asta la 230 km/h in Germania ?!?! sint sigur ca plateau si daune pe langa reparatie !

Link to comment
Share on other sites

chiar si asa, atata timp cat ai toate service-urile facute la BMW cei din De ar trebui sa suporte toate cheltuielile! Cu care reprezentanta discuti? Garantia aia de 2 ani a fost scrisa? In cazul asta cel mai bine apelezi la caile legale de atac intrucat se pare ca ei vor sa se spele pe maini de responsabilitati!
Link to comment
Share on other sites

Cum zicea mik mai sus roaga-i, pardon, impune-le sa-ti dea masina la schimb pentru ca e jenanta situatia. S-a stricat utilaju nu e chiar sfarsitul lumii. In ultima vreme cine e in tema stie ca departamentul de proiectare si contabilitatea la BMW au fuzionat. Dar de la aici pana la a lasa un om pe drum (chiar daca nu e singura masina pe care o detine) e cale lunga. Urat din partea lor. Nu s-a rupt vreun fleac sa zici ca suporti tu ceva. Sa nu-ti treaca prin cap sa le platesti ceva! Auzi "bunavointa lor"!

Prin bunavointa ta ai platit o caruta de bani pe masina aia. Sa "incerce" s-o repare ca au de unde!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca o platforma pana in Germania de unde ai luat masina nu te costa asa mult , si ti-o rezolvau si mai repede.

 

Da, asta era solutia ideala, cred.

 

Doar ca masina e acum desfacuta (scos motor) pentru ca au facut constatarea, pe care nici acum nu am primit-o.

Am primit doar pozele pe mail de la ei, cu motorul distrus !

Link to comment
Share on other sites

Colac peste pupaza :)

 

La cealalta masina... la seria 5 F10 2011 s-a ars (fata stanga) semnalizarea cu led si cele 3 leduri pentru pozitie din dreapta sus a semnalizarii.

A stat masina de dimineata de la 10 pana la 5 dupamasa pentru constatare !!!

 

Au desfacut si farul din dreapta ca sa vada diferentele !!!!!!! Am insistat sa nu dezmembreze masina noua pentru o semnalizare !!!

 

In final au comandat 3 module (semnalizare cu led, pozitie led si inca unul) care de luni pana azi inca nu au venit.

 

:))

 

In 1800 km este prima revizie la masina aceasta, ma gandesc serios sa fac un drum de Viena decat sa mai calc pe la vreun dealer BMW din Romania.

Edited by ChrisH
Link to comment
Share on other sites

Ai garantie extinsa BMW de la dealerul din Germania? Sau este o garantie pe care ti-au dat-o ei doar la ei in service?

Daca e primul caz, trebuie doar sa le arati hartiile si sa ii pui pe cei de la BMW Romania sa clarifice treaba. Totusi ar trebui sa fie in sistem garantia...

 

Daca e cazul 2, da un mail catre dealerul care ti-a oferit garantia cu poze si alte constatari de la BMW Romania si cere-le sa rezolve problema. Si celor de la BMW Romania le platesti eventual constatarea, daca ti-au zis cat te va costa de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

exact acelasi lucru l am patit si eu la mini cooper s 2008...va povestesc o poveste de rasu lumii...noroc ca s antplat prin bucursti si nu era nici viteza mare...masina nu mai era in garantie si a sarit lantul de distributie,( nu s a rupt) si s a dat peste cap motorul,adica supape indoite etc...masina pe platforma dus la bmw etc...stau cateva zile pt constatare sa primesc raspunsul ca a sarit lantul...buuun cost al reparatiei nu mai putin de 13.000 ron cu tva...m a bufnit rasul...in urma cu 2 saptamani masina dusa la bmw sa schimb pompa de inalta presiune,un mizilic(1000ron)hahhah...de ce v am zis ca masina a fost cu 2 saptamani la bmw? pt ca acum la distributie am intrat in service sa mi arate motorul si piesele stricate etc,la care unul dintre mecanici imi zice ca trebuia schimbata distributia ca nu trebuia sa merg cu ea peste 100.000km cu ea neschimbata(masina are 102.000km),ca ea se aude cum bate etc...faza la care m am inegrit si l am luat la pula la propriu zicandu i ca e un prost ca acum 2 sapt a fost surd cand a fost masina aici?pur si simplu m a luat de prost,dar avand ceva cunostinte in domeniu imediat am ripostat si a tacut malc...si mai multe cacatzele sa le zic asa s au intamplat in luna asta cat a durat reparatia...

...in fine revenind la topic eu am facut scandal la ei si cu ajutorul unui amic care lucreaza la bmw am reusit s o repar pe banii lor...eu comandasem deja piesele de la grozadan,tot pe original(numa garnitura de _chiulasa_ 1500 ron!!!) iar norocul meu si ghinionul lui dan e ca exact dupa 2,3 ore dupa ce am lansat comanda m au sunat cei de la bmw spunandu mi ca s a acceptat reparatia gratis ..evident dan n a mai putut anula comanda si s a cam suparat pe mine dar ce puteam face...

 

...sper sa ti rezolvi problema repede-bine-gratis!!

Link to comment
Share on other sites

daca ai cai de atac foloseste-le . Chiar cred ca e cazul sa le dea cineva peste nas .

Sunt de aceeasi parere; cred ca le trebuie cateva procese cu niste despagubiri considerabile din partea lor si atunci ai sa vezi cum isi schimba politica dealerii din romanica. Eu cred ca le e si rusine la dealerii nostri sa trimita anumite constatari legate de problemele clientilor romani celor din germania, probabil nu vor sa-i deranjeze pe aia ca nu cumva sa se supere pe ei.

In nici-o tara care se respecta nu am mai auzit sa fie atatea probleme ca la noi...si nu inteleg de ce,chiar atat de idioti sa fie astia ai nostri?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Facem inca un topic cu lantu si pt motorul de 3L? :rolleyes:

 

Daca ai garantie scrisa din Germania si astia nu vor sa ti-o recunoasca, ia legatura cu dealerul de-acolo sau, mai bine, cu BMW Germania si mentioneaza-le problema. Sunt convins ca se va rezolva.

Aia cu 50% din manopera platita de client era in cazul unei masini fara garantie, caz in care s-ar fi apelat la procedura de goodwill. Dar cum goodwill la BMW inseamna sa plateasti tu ... restul e can-can.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.