Jump to content

Zgomot motor relanti


mrlpos

Recommended Posts

De ceva timp se aude sub galeria de admisie, in partea dreapta a motorului dinspre cutia de viteze (partea dreapta cum te uiti din fata), un zgomot ca o pompa de absorbtie sau de vacuum care merge in gol. Zgomotul este sacadat, cam la 1 secunda si se aude doar la relanti si dispare daca accelerez. Motorul este 525d de 177 CP si merge normal fara probleme. Un mecanic mi-a spus, dupa ce a ascultat zgomotul, ca ar fi o valva sau pompa de vacuum, iar pentru o disgnosticare mai exacta ar fi necesar sa demonteze galeria de admisie.

Ma gandesc ca poate a mai avut cineva o astfel de problema si ma poate lamuri ce s-ar fi putut defecta. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

De ceva timp se aude sub galeria de admisie, in partea dreapta a motorului dinspre cutia de viteze (partea dreapta cum te uiti din fata), un zgomot ca o pompa de absorbtie sau de vacuum care merge in gol. Zgomotul este sacadat, cam la 1 secunda si se aude doar la relanti si dispare daca accelerez. Motorul este 525d de 177 CP si merge normal fara probleme. Un mecanic mi-a spus, dupa ce a ascultat zgomotul, ca ar fi o valva sau pompa de vacuum, iar pentru o disgnosticare mai exacta ar fi necesar sa demonteze galeria de admisie.

Ma gandesc ca poate a mai avut cineva o astfel de problema si ma poate lamuri ce s-ar fi putut defecta. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut, ai reușit să identifici de unde provenea zgomotul?

La F30 (320D 2014 - 59000 km) eu am un zgomot sau mai bine spus o bătaie cu o frecventa de 2 bătăi pe secundă și se aude doar in habitaclu și se aude destul de încet, uneori abia perceptibil alteori ceva mai pronunțat și doar când este la relanti.

 

Am făcut un test de injectoare și a ieșit în regulă. Când am luat masina din reprezentanta nu se mai manifesta. După două zile a început iar. Am dus masina iar la reprezentanta și a primit un update de soft. Aceeași poveste, doua zile mai târziu zgomotul se manifestă din nou.

 

Voi ce părere aveți? Ați mai întâlnit așa ceva? Peste 5 zile am iar programare in reprezentanta.

 

Va mulțumesc!

Edited by Ov1diu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.