Jump to content

la E60 becurile de la angel eyes conteaza cum se monteaza ?


Recommended Posts

Salutare colegilor , eu cand am cumparat E60-ul avea angel eyes-urile cu led alb cu can-bus si dupa un timp a inceput sa imi apara in bord eroarea de bec ars (s-a intamplat ceva cu unul dintre cele 4 becuri) si am decis sa le inlocuiesc cu cele normale T10 de 5 w dar am vazut ca se aprind indiferent de cum le-as monta pe cand cele cu led se aprind numai in o singura pozitie (faza cu + la + si - la -) , suprasolicita in vreun fel blocul de lumini ? sau s-a mai lovit cineva de chestia asta ? ele normal se aprind toate 4 dar imi este frica sa nu fie ceva cu curentii inversi ... Multumesc anticipat !
Link to comment
Share on other sites

sigur sunt de 10 W becurile de angels eyes ?in catalogul philips rezulta de 5 w (desi mi s-a parut mie ca nu prea sa vad cum ar trebui) ..... ma refeream ca oricum le-as baga in soclu becul se aprinde indiferent de polaritate pe cand la leduri nu facea asa , o sa ma uit maine cu aparatul de masura sa vad daca vine curent pe ambele fire ca sa nu fac vreo prostie pe acolo ...

Multumesc !

Edited by white_shark
Link to comment
Share on other sites

sigur sunt de 10 W becurile de angels eyes ? (mi s-a parut mie ca nu prea sa vad cum ar trebui) ..... ma refeream ca oricum le-as baga in soclu becul se aprinde indiferent de polaritate pe cand la leduri nu facea asa , o sa ma uit maine cu aparatul de masura sa vad daca vine curent pe ambele fire ca sa nu fac vreo prostie pe acolo ...

Multumesc !

pai becul e normal sa se aprinda oricum l-ai baga in mufa.ca in soclu are plusul in "fund" si minusul pe margine.

la LED cum spune si costy se respecta polaritatea.altfel nu se aprind.

 

 

si sunt 100% sigur ca sunt de 10W originale

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

nu prea inteleg ce vrei sa spui.daca ai inlocuit ledurile cu 5w nu trebuie sa iti mai dea eraore.oricum pe angel eyes sunt becuri de 10w nu de 5w.

 

 

Salut! De cateva saptamani sunt si eu detinatorul unui bmw e 60 din 2008.Recent mi s-a ars becul/becurile(s-au) de pozitie.Problema mea este ca nu reusesc sa dau jos acel bec(droser am inteles ca se cheama)...m-am uitat la cateva filmulete pe you tube,insa nu mi-a fost de mare folos pentru ca nu reusesc sa imi dau seama farul meu de care este(pe you tube sunt mai multe variante)

Ma poate ajuta cineva cu o informatie despre un electrician/servis unde pot eventual sa schimb becurile de pozitie,sa imi comand/montez unele cu lumina rece?

Precizez doar ca am incercat singur sa dau acel bec jos...am incercat sa il desfac, insa nu se clinteste.

Poate pare banal ce intreb eu,dar as fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva.

Link to comment
Share on other sites

Dai farul jos, e prins in 4 suruburi, doua sus care le scoti complet, si doua in spatele farului jos, doar le slabesti ca e greu sa le mai pui la loc. Scoti mufa aia mare si apoi usor usor dai farul afara. Cu farul dat jos e simplu sa vezi ce becuri ai si ce trebuie sa pui.

Si eu am patit la fel cand am luat masina, in cateva luni s-au ars ambele pozitii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.