Jump to content

E46 Coupe - 320 WOU


Trask

Recommended Posts

felicitari pentru achizitie! drumuri bune!

Jantele... ce pret si de unde?

Multumesc! Jantele au fost cumparate din Romania, de la un privat, si au costat ~630E

 

Nu se recomanda diferenta de diametru a unei roti mai mare de 3% fata de ce spune producatorul

Asadar, conform tabelului de mai jos m as încadrarea in toleranta folosind anvelope 215/45 si/sau 205/45R17

In conditiile astea nu cred ca vor fi probleme legate de ABS, ESP...

http://img.tapatalk.com/d/12/11/05/medyjesu.jpg

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

Da, cred ca ai dreptate, eu stiam de la un prieten, ca i se aprindea dsc si ii bloca acceleratia, si a zis ca din cauza ca a pus alta dimensiune de cauciucuri... dar oricum circumferinta fata trebuie sa fie egala cu cea de pe spate nu ?

 

nu neaparat, este mai recomandat sa fie egale, cand latimea jantelor sunt egale.

dar daca intre latimea jantelor este diferenta chiar si de jumate de jules( exemplu, 8,5j cu 9j) diferenta circumferintei din pct de vedere geometric nu trebuie sa fie asa...ca de exemplu 205/40 nu merge cu 215/40 , comform calculatorului de pe site

http://www.rimsntires.com/specs.jsp dar este ok, ce vrea sa faca initiatorul topicului ca nu are incotro, si nu va avea probleme cu dsc/abs ptr ca diferenta in diametrul geometric nu este mare. normal pe jante cum are el , ar merge 205/40/17 cu 235/35/17

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update! Cadouri de sarbatori! :)

- Remapare! Cresterea de putere este de pana la 185CP si 390NM

- eliminare clapete galerie admisie

- curatare EGR, filtru epurator si galerie admisie

- bujii noi

- oglinzi noi, inscriptionate (sa vad cat vor rezista)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina si dotata. O curiozitate am si eu pt ca m-ar interesa si pe mine un astfel de model cam cu aceleasi dotari. Cat a fost masina ? Si este euro 4 ? ca am vazut unele facelift si euro 3, astfel si taxa mai mare...

Acum cu remaparea a mai scazut consumul cum spun cei care fac remapari sau e vrajeala ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Masina este fabricatie 04.2004, Euro4, fara DPF, ceea ce m-a bucurat, chiar daca taxa a fost mai mare. Din 03.2004 s-au fabricat motoarele E4. Pretul il ai pe PM.

Masina este remapata de cateva zile si n am avut timp si nici rabdare sa verific consumul. Oricum, din alte experiente pe care le am avut, consumul trebuie sa scada usor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
jantele cred ca o sa-ti incapa la limita. limita de toleranta este mai mare la coupe fata de limuzina. eu la coupe aveam pe spate 7,5x17 et35, 225/45 si flanse de 2 cm.deci practic 7,5x17 et15, cauciuc mai lat din ce inteleg ca vrei sa pui si doar f. putin a trebuit roluita aripa.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si eu sper sa nu m-apuc de intins aripi...

Am un plan de bataie! M-am gandit sa pun anvelope 215/45 spate si 205/45 pe fata.Am studiat si m-am hotarat sa iau si un set de arcuri Eibach Pro, care vor crea un drop ideal pentru Romania.

Deasemenea, se lucreaza ceva si la evacuare. Sper sa fie gata cat de curand si sa revin cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe H&R varianta Sport, ori Race daca vrei ceva mai agresiv.

 

Fata de Eibach, chiar se pot numi progresive. :)

Eibach Pro pot fi folosite si pe amortizoarele sport de serie fara probleme, cel putin cu asta se lauda producator.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update: Am achizitionat un set de arcuri Eibach PRO Kit. Maine sunt programat la service unde le voi monta. :frantics:

Weekend-ul aceasta intentionez sa urc si jantele dar mai am nevoie de 2 anvelope. Daca are cineva astept oferte pentru 205/45/17 sau 215/45/17.

post-57693-0-95619900-1362495807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cu ce amortizoare ai de gand sa le folosesti ?

Le voi folosi in combinatie cu amortizoarele sport de serie cu care este doatata masina. Oricum, drop-ul nu va fi spectaculos si nici nu va afecta amortizoarele, conform celor spuse de producator. (Eibach)

Link to comment
Share on other sites

Update: Am achizitionat un set de arcuri Eibach PRO Kit. Maine sunt programat la service unde le voi monta. :frantics:

Weekend-ul aceasta intentionez sa urc si jantele dar mai am nevoie de 2 anvelope. Daca are cineva astept oferte pentru 205/45/17 sau 215/45/17.

 

De la ce furnizor ai luat kitul ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Am nevoie de putin ajutor. Trim-urile stalpilor sunt intr-o stare destul de proasta, si asta pentru ca materialul (panza) este dezlipita pe anumite portiuni... Este o "problema" des intalnita la E46. Ce intentionez:

- sa le demontez. momentan am demontat doar trim-urile din spate.

- sa le spal

- sa lipesc materialul sau sa le retapitez. Aici sunt putin in dubii. Am gasit pe internet ca unii au retapitat trim-urile in culoare neagra si vroiam sa va intreb ce parere aveti. Ar arata bine sau sa pastrez aspectul original?

post-57693-0-97873100-1362676062_thumb.jpg

post-57693-0-78910900-1362676068_thumb.jpg

post-57693-0-88873700-1362676075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.