Jump to content

Pozitie la volan


Cristi_S

Recommended Posts

Deschid acest topic pt a afla ce pozitii de condus prefera soferii de BMW.

 

Eu, de exemplu conduc cu scaunul cat mai jos, chiar la maxim si cu volanul pozitionat astfel incat sa vad peste el botul masinii si cu mana intinsa sa ating cu incheietura partea superioara a volanului.

 

Voi cum preferati?

Link to comment
Share on other sites

Scaunul lasat maxim jos, spatarul cat mai aproape de 90de grade (ca daca nu am dureri de spate la un moment dat :), datorita obiceiurilor proaste din trecut). Volanul ridicat suficient cat sa vad toate instrumentele de bord, adancimea setata sa ating cu incheieturile mainilor partea de sus a volanului. Si incerc sa stau cu ambele maini pe volan.
Link to comment
Share on other sites

scaunul maxim jos si eventual 1 metru 70, doar cat sã sã vada shapca mancatz-as pe geam si volanul maxim sus cat sa sada bine ceasul la ora 12. Perfect, pozitia coca pã trend :)

 

Bine, ala care nu vede botul masinii de cat de jos e scaunul, e tata lor desigur, coca king.

Edited by Pole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

scaunul maxim jos si eventual 1 metru 70, doar cat sã sã vada shapca mancatz-as pe geam si volanul maxim sus cat sa sada bine ceasul la ora 12. Perfect, pozitia coca pã trend :)

 

Bine, ala care nu vede botul masinii de cat de jos e scaunul, e tata lor desigur, coca king.

Nope, volanul maxim sus ca sa se vada tricepsul lucrat... 8)

Pfff... si eu voiam sa creez un topic serios.

Link to comment
Share on other sites

pozitia la volan este o combinatie intre confortul fiecaruia si o pozitie care sa asigure evitarea oricarui accident, acces facil la toate comenzile si vizibilitate buna atat in oglinzi, cat si in toate geamurile, cat si o vizibilitate asupra bordului.

 

In general se recomanda ca sparatul scaunului sa fie cat mai drept, bratele sa ajunga la volan(incheieturile), iar picioarele sa nu fie nici foarte intinse, nici foarte flexate(parca unghiul recomandat era de 120 grade pentru ca in acest caz leziunile la nivelul picioarelor sunt minime in caz de accident).

 

Scaun dat maxim pe spate si cat mai jos......faceti cateva simulari cu diverse pozitii intr-un poligon amenajat corespunzator alaturi de un instructor cu pregatire si o sa aveti surprize.....

Link to comment
Share on other sites

Daca ajungi la acceleratie si ai 2 degete pe volan e suficient. :frantics: Atat trebuie la Bmw, the ultimate driving machine. Din cauza asta majoritatea stalpilor/copacilor dispar prematur, fiind loviti din senin de cate un bolid. :shifty:

Serios vorbind, din punctul meu de vedere: cel mai important e sa am o pozitie confortabila pt spate, de preferat ceva cu suport lombar; incheietura mainilor sa atinga volanul, scaunul sa fie lasat astfel incat sa vad putin din capota/botul masinii (1,91m); un unghi cat mai apropiat de 120grade pentru picioare, e pozitia cea mai comoda si eficienta. Pentru mine orice alta pozitie e obositoare si inutila. Nu ii inteleg pe cei care conduc pe bancheta din spate, cu atat mai putin pe cei care iau volanul in brate. Din moment ce exista o pozitie ideala pentru condus, accesibila tuturor (traiasca google), nu inteleg de ce se mai chinuie poporul cu tot felul de pozitii schimonosite. Important e sa te simti cat mai lejer in masina, nu sa stai a.i. sa dai bine pentru pitipoance la semafor :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu daca nu vad botul masinii ma simt in nesiguranta , la bmw nu e cazul pt ca ultimul nivel al scaunului imi asigura imaginea corecta , dar am avut alte masini la care scaunul cobora si mai mult si ma simteam ciudat . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu daca nu vad botul masinii ma simt in nesiguranta , la bmw nu e cazul pt ca ultimul nivel al scaunului imi asigura imaginea corecta , dar am avut alte masini la care scaunul cobora si mai mult si ma simteam ciudat .

 

Iti recomand sa conduci un smart 42, sa poti vedea botul masinii...

Mereu parchez la 1.5-2 metrii de masina din fata, desi de la volan am impresia ca o lovesc :)

Link to comment
Share on other sites

Am cateva nelamuriri , bine bine , sa ating cu incheietura mainii volanul la ora 12 (nu dupa ceas :rolleyes: ) dar umarul cum trebuie sa fie ? Ca daca ma fortez si de pe bancheta ating cu incheietura volanul dar ca arat ca un atlet la finish line nu mai conteaza .

 

Si inca ceva , am 1.84 si pe genunchiul drept mereu imi asez cheile care sunt in contact , e normal ?

 

P.S : post cat se poate de serios

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

poziţia corecta la volan e aceea care iti permite sa mentii controlul deplin asupra vitezei si directiei.

pozitia corectă nu e neaparat comodă, si diferă de la persoana la persoana. sunt convins ca persoanele mai grase au spătarul lasat mai mult pe spate decât ar trebui, din cauza burtii.

eu nu cobor scaunul la maxim, ci doar atât cât sa pot vedea capota masinii peste volan, nu prin el.

scaunul e dat in spate in asa fel încât, atunci când ambreiajul e calcat, piciorul sa nu fie intins la maxim.

spătarul e lăsat pe spate doar atât cât sa nu stau chiar in echer. probabil un unghi de 100-110 grade. n-am raportorul la mine.

mâinile le tin pe volan la poziţia 9 - 3, dar nu sunt nici departe de volan, nici aproape. nu stau cu mâinile întinse , dar nici indoite la 90 de grade.

când ma asez in scaun, ma imping un pic cu piciorul de suportul de langa pedale, astfel incat fundul sa intre pana in capat pe scaun, in asa fel incat tot spatele, inclusiv zona lombara, sa se sprijine de spatar. in acest fel, sustinerea laterala e cea mai buna si nu trebuie sa ma tin de volan in curbele mai strânse. in acelasi timp, in cazul in care apas brusc si puternic pe frâna, spatele se împinge in spatar, in loc sa alunece in sus, lucru care se poate intampla daca spătarul e prea pe spate sau daca fundul nu e asezat exact in capatul sezutului, la intersectia cu spătarul.

Edited by Rares_CJ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.