Jump to content

TAXA PRIMA INMATRICULARE


GTR

Recommended Posts

CEI CARE SUNT SATUI POT SA MEARGA MAI DEPARTE FARA SA INTOARCA CAPUL SI FARA SA COMENTEZE !!!

se spun multe...se discuta discutii.

eu ma intreb care este instrumentul prin care se poate masura activitatea second hand ?!

cu siguranta, cei de la finante daca ar fi lins in registre la vama puteau sa observe ca in ultimul an ( sa spunem) in Romania au facut un import mai mare de 100 de bucati urmatoarele societati si/sau persoane fizice....., asta pe langa vanzatorii de nou care fac si SH dar care nu putem spune ca pot furnizza date interesante;

sau poate ca puteau sa mearga la administratorul www......ro si sa solicite date legate de conturile celor ce au publicat spre vanzare un numar mai mare de X unitati.

sau poate la RAR?

oricum, puteau lua o societate care sa faca un studiu legat de activitatea asta sau poate nici macar un studiu.

PARANTEZA

dar la ministerul de finante...acolo sunt economisti, nu? eu spun ca astia sunt ca si medicii....prima data, inainte sa faca universitatea pe care o fac, prima data ar trebui sa fac ceva cursuri de natura generala...asta inseamna un metru....atat e un kilogram...

nu mai departe de Dumineca, la magnifica emisiune Automobile de pe Ntv au fost invitati diversi. in afara de domnul care era de la inmatriculari, restul in frunte cu Mihai HEIMANN au fost varza. cel mai varza insa a fost cel de la finante care la o intrebare a avut "priceperea" sa raspunda cu : "...nu stiu exact...".

SA REVIN

in anumite conditii, conditii de interes, se putea realiza o treaba profesionala cu profesionisti! sau poate asta se face?

eu personal sunt un sustinator al taxei din cauza ca eu vad in asta o mentinere al numarului de masini ce circula. in nici un caz nu cred ca taxa are legatura cu poluarea si nici nu cred ca cineva vreodata s-a gandit cu adevarat la asta.

dar daca taxa asta se potriveste cu adevarat Romaniei? habar nu am.

inca o data in Romania simt ca se intampla ce am vazut ca se intampla de cand ma stiu: UN MARE NIMIC.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

revin eu

in EU daca un privat cumpara de la un alt privat, egal din/in ce tara pleaca masina, exista o reglementare prin care cel ce cumpara nu mai plateste TVA la el in tara!

tot in EU daca un vanzator de SH cumpara un auto de la un privat, in momentul in care il revinde, problema de TVA se pune numai la diferenta dintre valoarea de cumparare si cea de vanzare!

cu alte cuvinte daca un E39 luat de la privat costa in Germanica 8.000euro, ajungi cu el in Romania si aici in mod normal mai trebuie sa platesti doar taxe ce au legatura cu RAR-ul si inmatricularea si in nici un caz cu TVA-ul.

in acest moment legea e de asa natura facuta incat sa nu se intample nimic!

trebuie sa fi "dus cu pluta" sa cumperi acum un SH din vest, sa ajungi cu el in RO si sa platesti TVA la TVA!

daca altcineva intelege altcumva rog sa faca un comentariu.

Link to comment
Share on other sites

Paradox:

Cursul valutar la care ei iti iau aceasta taxa de prima inmatriculare este la o cotatie LEU-EURO din Octombrie 1EURO=3.5361 chiar daca ultimul DVI ce s-a incheiat in Decembrie pentru un bun importat era la o cotatie 1EURO=3.4995

si chiar daca astazi 1EURO=3,3846

Ma rog, poate sunt persoane care stiu ceva ce eu nu stiu. Dar tare ma indoiesc de asta.

Oare din 1Octombrie BNR-ul a muncit degeaba? Sau poate nu a muncit? Poate cotatiile au fost date de un program pe calculator? Mai exista BNR? Moneda noastra e LEU-ul? Unde suntem? Asta e o tara? Am murit? Nu doare!

Oricum, calculand rezulta o valoare ce depaseste 4%... Ce e asta? Unde merg astia?

Sa fie asta o conspiratie, o conspiratie impotriva unui popor intreg?

De ce nu apare pe sticla cineva, un decent daca mai exista si sa explice ce MAMA DRACULUI se intampla?

Link to comment
Share on other sites

oricum cred ca acest fenomen nu ii afecteaza decat pe putini, ma refer la cel al taxei de inmatriculare.

de ce?

argumentele mele:

1.majoritatea utilizatorilor de auto sunt oameni normali care au auto cu capacitati de pana la 2000cmc

2.majoritatea utilizatorilor de auto sunt oameni normali care viseaza la auto cat mai noi sau chiar noi egal ce buget au

3.cei ce au societati si care au o situatie financiara favorabila oricum la cerere aceasta taxa poate si ea fi finantata

in concluzie sunt mai multe discutii de dragul de a zice ceva.

 

dar totusi in momentul cand lucreaza o lege au obligatia de a se consulta cu diversi:uniunea..., RAR cred, societatea civila... si asta in cazul oricarei legi. ei au obligatia de a se consulta cu cei ce au legatura cu domeniul respectiv.

PARANTEZA

legat de codul rutier m-am convins,nu au consultat nimic si l-au facut cred in idea de a injumatati numarul celor ce conduc. are careva impresia ca dl. Jianu, cel ce apare pe sticla e un "stejar" de om? personal respectivul prin modul in care isi sustine ideile imi provoaca asa o ...

SA REVIN

simte careva ca cineva a consultat ceva? eu simt ca NU!

in schimb ei joaca tenis:

"Ministrul mediului ºi gospodãririi apelor, Sulfina Barbu , iniÞiatorul taxei de primã Înmatriculare auto, a criticat Parlamentul României, ieri, susÞinând cã instituÞia legislativã a dus valoarea taxei la un nivel "mai mult decât dublu" faÞã de cel stabilit iniÞial. Conform Sulfinei Barbu, prima Înmatriculare ar fi trebuit sã-i coste pe români cel mult 3.500 de euro, ºi nu 7.500 de euro, atât cât s-a stabilit dupã trecerea taxei prin parlament...... "

http://www.adevarulonline.ro/2007-01-12/Ev...uto_213067.html

sanebuneeeeesc.....

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

cum e posibil ca individul care reprezinta finantele pe sticla sa spuna, astazi 21.01.07, ca el a auzit ca in statele vestice exista o prevedere legata de faptul ca persoanele fizice nu platesc TVA daca cumpara de la o alta persoana fizica?

chiar se poate?

e posibil daca lucrezi la stat sa nu ai nici o responsabilitate, sa vi total nepregatit ca invitat la o emisiune mai ales visavis de un asa subiect arzator?

Link to comment
Share on other sites

maine am sa revad materialul si am sa dau date exacte.

oricum, individul e acelasi din emisiunea AUTOMOBILE din 14.01.2007!

emisiunea de astazi o sa fie vizibila pe internet maine dupa ora 12:00.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit pe undeva pe forum expresia asta care suna in felul urmator:

 

 

Nu sunt prosti aia care cer ci aia care dau...deci pana la urma tot noi avem de suferit....SA IESIM DRACULUI IN STRADA CA ASTIA VOR SA NE OMOARE INCET DA SIGUR !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt prosti aia care cer ci aia care dau...

181770[/snapback]

 

pai la tv azi aratau din targ ca se gasise in sfarsit cineva care voia sa cumpee o masina si sa plateasca taxa. Dar nu ave unde si cui. Halal

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca in momentul de fata totul este de asa natura "gandit" ca sa te descurajeze.

si aceasta, consider eu, din cauza faptului ca nu prea s-a pus problema ca totusi o sa se faca 1Ianuarie si o sa ne trezim in UE.

din integrare trebuie sa o transformam in dezvoltare iar programele pentru asta nu se fac peste noapte. si atunci ca sa para ca fac ceva, au facut CENZURAT praf!

Link to comment
Share on other sites

Deja pe mine incepe sa ma scoata serios din pepeni. Deja Tariceanu asta e un hot birjar. Iaca abia acum se vede cat de bine se face treaba in Romania. Nu sunt in stare macar sa faca o lege calumea, ca sa nu mai zic de acel bilet.Nu se mai gandesc si la astia mai saraci care vor si ei sa se dezvolte acolo.Lor nu le mai ajunge vilele si zecile de masini si sutele de milioane de euro.Ei se conduc pe ei ....nu conduc o tara.Au uitat de ea...Romania e salarul lor...e o fabrica de bani inepuizabila.

 

 

Mi-e rusine ca traiesc intr-o astfel de tara de sheet total...mai bine eram aburigean de ala care manca radacini si nu mai ceream la nimeni nimic ca nu se putea. Dar asta e pentru ca atunci cand cineva isi apara averile si castigurile...gen tariceanu si basescu si nastase si p***a mamii lor cu neamu lor cu tot.

 

 

Eu si maine as iesi oleaca in starada...santem de rasul Europei...habar nu avem ce e cu noi. Avem ochii inchisi de zidul comunismului. Suntem condusi de comunisti. Si mai zic astia ca de ce pleaca lumea din tara...ei cum pana mea sa platesti tu un om cu 3.5 milioane pe luna.

 

 

Si cel mai grav e ca lumea nu face nimic...sta si se uita la toate prostiile cu columbeanu si bahmuteanu si care o mai fi pe la televizor ca sa le atraga atentia, pe cand conducatorii isi indeasa bine conturile pe banii nostri, pe taxe interminabile, pe impozite si pe chestii practic inexistente pe care noi le platim.

 

 

O sosea, un drum nu inseamna asfaltat corect atunci cand ii pus cu bucatica. Li s-a dat UE. Cate proiecte s-au facut..fonduri...gripa aviara...si boala porcilor...Nu sunt in stare macar sa isi ia banii care li se cuvin...30%...insumand toate priectele...incompetenta. Asta in cazul in care tre sa te duci cu sacosa cu bani inainte de a abtine un astfel de proiect. Pe cand eu nu am sacosa de bai si nici multi altii. Tot astia de la putere invart cartile.

 

 

 

Nu mai zic nimic...Imi cer scuze de limbaj si de iesirea mea...dar nu se mai poate. Nu sunt minciuni, sunt adevaruri pe care noi romanii le trecem cu vederea dar le trecem pe banii nostri.

 

 

 

Scuze...off

Link to comment
Share on other sites

da...iti dau dreptate in tot ce ai zis. totul se duce pe spatele celor care platesc, si trebuie sa o faca dintr-un salariu de 100 e. daca as avea un salariu de 2000 e, nu m-ar prea interesa....dar cum ff putini au, e ff nasol. toata lumea vrea sa se schimbe ceva, dar nimeni nu face nimic.si cei care incearca sunt pusi la tacere( in articolul de pe autonews scria ca a fost demis unu deoarece a fost impotriva taxei de inmatriculare). guvernul iti da cu o mana, dar cu cealalta iti ia inzecit. e dureros ca se intampla astfel de lucruri si abia acum o sa iasa incet incet la iveala ce conducatori avem.
Link to comment
Share on other sites

@katz ai al naibii de multa dreptate... :blink: din pacate nu as fi vrut sa iti dau dreptate dar ai... aceleasi sentimente le nutresc si eu, si ii doresc lu nea Citroen sa-si rupa gatul intr-o zi (dar sa scape cu viata si sa scapam si noi de el) Uitati-va la toti prim-ministrii care i-am avut, ba fara gat, ba bombonei, ba robocopi, ba betivani, ba strambi, ba schiopi, ba nu stiu mai cum si cu nu stiu mai ce lipsa, dar toti au acelasi lucru in comun... nu au cap si asta se simte la buzunarul nostru... presedinti unul si unul, unde naiba ati fi vrut sa ajunga tara asta... macar un om destept daca aveam si noi...
Link to comment
Share on other sites

Tariceanu Idiot complet :D :D :)

 

De ce fratilor am intrat in UE...sa se scoata taxa vamala si sa bage taxa de inmatriculare>???? :D

 

Mai zicea Tariceanu acum cateva zile la tv parca pe pro.tv la stiri ca nu vrea sa ajunga Romania Tomberonul europei sau ceva de genu...E mai bine sa stam cu 10000 de dacii Prapadite si cu Olcituri Ruginite (ca si rimeaza Dacii Prapadite si Olcituri Ruginite :) ) De ce nu are sansa omul sasi ia in loc de dacie un ford ceva din 94-95 cu 1500 euro max 2000 sau altele.....

 

Macar daca nu se scote taxa; sa o micsoreze semnificativ sa poata sa-si ia omul o masina cu euro 2 si 2000-2500cmc ca cu taxele astea dai mai mult pe taxa ca pe masina :blink:

 

SUNTEM DE RASUL EUROPEI :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

am inceput acest topic constient de faptul ca au mai fost si altele deschise, dar datorita faptului ca am de-a face cu subiectul in mod curent mi-am propus sa atrag atentia asupra unor aspecte si sa scriu in functie de cum vor evolua lucrurile.

din acest motiv va rog sa nu faceti comentarii ce au caracter general sau daca nu va puteti abtine rog sa fie cat mai concentrate.

eu aici vorbesc despre:

1.instrumentul de masura in activitatea cu SH. exista? daca exista, din ce este format? il ia cineva in seama?

2.taxa de prima inmatriculare

3.plata TVA de catre persoanele fizice in momentul in care importa un auto cumparat de la o alte persoana fizica

4.explicatie legata de valoarea 1euro=3.5361RON, sursa http://www.autovit.ro/taxainm.php

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.