Jump to content

Intrebare intrebatoare


oSerX

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu-s nebuni, e corect ca sa aiba RAR pe ele :) era valabil si pana acum. Eu am trusa de Mercedes originala, triunghi, trusa medicala si stingator.... nu sunt valabile :blink: adica in Europa sunt valabile dar in Ro nu, ca noi "este" mai smecheri, neam de almanahe ce suntem....
Link to comment
Share on other sites

stai sa vezi faza dura, daca trusa medicala e desigilata trebuie sa cumperi alta sigilata, complet noua, adica daca ai luat un plasture din ea nu poti doar sa completezi plasturele, trebuie sa cumperi alta noua :blink: asta ca sa ai de ce sa te miri :)

178610[/snapback]

 

 

deci deja sunt tampiti ..... dar ma rog o oarecare logica sa zicem c'ar avea... ca vezi doamne .... accidentatul care se afla intr-un mediu steril intins pe sosea... e grav rau de'i pui un bandaj aflat intr-o pungutza ....

Link to comment
Share on other sites

pai fiecare chestie din trusa e impachetata separat, deci nu au legatura intre ele, si la trusele un pic mai vechi era o chestie cu care dadeai gaura in gat accidentatului, nu stiu cum se numeste dar doar unii doctori stiu sa foloseasca chestia aia... iti dai seama, sa dau eu gaura in gat cuiva ca sa respire, asta in conditiile in care sunt multi la noi care nu stiu ce e ala garou si unde se pune... deci... urmeaza sa mai ceara tub de oxigen si nu stiu mai ce...
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu...trusele trebuie sa fie agreata, ca model , de RAR..ca model eu ma gandesc la continut...si fiecare pachetel de acolo este sigilat si cu un biletel in interior sau pe cutiute in care scrie data cand ar expira pansamentele...ei bine, eu m-am dus la farmacie, am cumparat toate consumabilele acelea...adica rivanolul si alte consumabile...ca doar nu era sa iau inca o data forfecutza...desi, mai stii ce nebun de cop imi va spune ca si chestiile alea din plastic de se baga pe gat expira...si atunci o sa-i fac proba pe gatul lui cu toata cutia de prim-ajutor si sa-mi spuna el din ce simte care sunt expirate si care nu :blink:

Desi, inca suntem in RO...daca nu merge cu trusa...gaseste el ceva...ca husa de pe volan nu e omologata si astfel dauneaza condusului in siguranta...adica, prin extrapolare...probleme cu directia :)

Apropos...daca ai chestii in plus in trusa...e posibil sa iau amenda...am o bricheta si un chibrit...neomologate RAR :)

Link to comment
Share on other sites

ca fapt divers...

cititi putin....Codul Rutier Art. 90, al. 13

 

unde este vorba de....TRIUNGHIURI :blink:

ART 90. "CONSTITUIE CONTRAVENTII SI SE SANCTIONEAZA CU AMENDA PREVAZUTA IN CLASA A II-A DE SANCTIUNI URMATOARELE FAPTE SAVARSITE DE PERSOANE FIZICE :"

 

 

13. "CONDUCEREA UNUI AUTOVEHICUL CARE NU ESTE DOTAT CU TRUSA MEDICALA, TRIUNGHIURI REFLECTORIZANTE SI STINGATOAR PENTRU INCENDII, OMOLAGATE"

 

 

clasa a 2a de sanctiuni : 4 sau 5 puncte-amenda.

unde 1 punct-amenda = 10% din salariu minim brut pe economie.

salariu minim brut pe economie = 370 ron.

 

tare nu?

Edited by ogo
Link to comment
Share on other sites

bucurestiul e un stat in stat, el este aparte, sau poate constanta o fi nu stiu, cert este ca in constanta sa anuntat ca politia rutiera nu da amenzi pentru lipa trusei a triunghiului si a vestei pana la sfarsitul luni, da doar avertisment.

178675[/snapback]

Inseamna ca m-am cam grabit sa-mi refac trusa :blink:

Link to comment
Share on other sites

ca fapt divers...

cititi putin....Codul Rutier Art. 90, al. 13

 

unde este vorba de....TRIUNGHIURI :blink:

ART 90. "CONSTITUIE CONTRAVENTII SI SE SANCTIONEAZA CU AMENDA PREVAZUTA IN CLASA A II-A DE SANCTIUNI URMATOARELE FAPTE SAVARSITE DE PERSOANE FIZICE :"

13. "CONDUCEREA UNUI AUTOVEHICUL CARE NU ESTE DOTAT CU TRUSA MEDICALA, TRIUNGHIURI REFLECTORIZANTE SI STINGATOAR PENTRU INCENDII, OMOLAGATE"

clasa a 2a de sanctiuni : 4 sau 5 puncte-amenda.

unde 1 punct-amenda = 10% din salariu minim brut pe economie.

salariu minim brut pe economie = 370 ron.

 

tare nu?

178691[/snapback]

 

Dar sunt destepti rau .... si ce dracu anunta astia 100ron amenda ??? pe ce naiba se bazau ei ???? sau o fi .... un "avertisment" ? :)

Link to comment
Share on other sites

Strazile cand le "omologheaza" dupa standardele UE?

Benzina, motorina...cand vor fi si ele la standardul calitativ UE?

Preturie cand se aliniaza conform celor din statele membre UE (afara aproape orice e mai ieftin)?

Veniturile nostre?

 

Bine ca trusa medicala, triunghiul si extinctorul (care are o capaictate de nici o tigara nu stingi) ne ard pe noi acum!...asta e ca in "tara arde si baba...o freaca"!

 

Poporul roman e un neam de bombalai ... inghitem orice ..plecam capul bombabnim .. dar in final accepatm suturi! Pana cand?

Link to comment
Share on other sites

Cel putin in cazul meu, vesta reflectorizanta e complet useless.Daca Doamne-fereste mi se intampla ceva in trafic, am nevoie de vesta reflectorizanta ca sa sun la vreo "...Assistance"??Ca nu ma vad coborand din masina ,imbracand vesta ,asezand triunghiul (care probabil ca nu e omologat rar) la distanta regulamentara (care o fi aceea?),apoi stand sa "reflectorizez" pe un colt de masina doar-doar s-o indura cineva sa ma ajute (nu ca m-ar paste vreo asemenea "primejdie", la cati cetateni amabili sunt in trafic...).

Pe de alta parte,trusa masinii e sigur expirata (si,desigur, tot neomologata!),iar daca as cumpara o uratenie de-aia omologata nu stiu daca as putea-o inghesui sub scaun la locul ei fara sa o "desigilez"...si nu am nici stingator.Sunt complet in afara legii :blink: .

Dar nu ma agit, ca am un avantaj: sunt "femeia la volan" si poate scap :)

Link to comment
Share on other sites

Cel putin in cazul meu, vesta reflectorizanta e complet useless.Daca Doamne-fereste mi se intampla ceva in trafic, am nevoie de vesta reflectorizanta ca sa sun la vreo "...Assistance"??Ca nu ma vad coborand din masina ,imbracand vesta ,asezand triunghiul (care probabil ca nu e omologat rar) la distanta regulamentara (care o fi aceea?),apoi stand sa "reflectorizez" pe un colt de masina doar-doar s-o indura cineva sa ma ajute (nu ca m-ar paste vreo asemenea "primejdie", la cati cetateni amabili sunt in trafic...).

Pe de alta parte,trusa masinii e sigur expirata (si,desigur, tot neomologata!),iar daca as cumpara o uratenie de-aia omologata nu stiu daca as putea-o inghesui sub scaun la locul ei fara sa o "desigilez"...si nu am nici stingator.Sunt complet in afara legii :blink: .

Dar nu ma agit, ca am un avantaj: sunt "femeia la volan" si poate scap :)

178727[/snapback]

esti tare!!!!

felicitari!!!

Link to comment
Share on other sites

parerea mea : scrie la lege ca toate astea trebuiesc omologate, nu specifica omologate RAR sau nu stiu cum altfel... avand in vedere ca suntem in UE si trebuie sa ne aliniem legislatia la normele UE, oricare din cele de mai sus sunt produse cu respectarea normelor in vigoare si drept urmare sunt omologate in tarile de productie fapt pentru care ar trebui sa fie omologate si in tara noastra.... poate nu m'am exprimat prea concret dar intelegeti voi :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.