Jump to content

Intrebare intrebatoare


oSerX

Recommended Posts

parerea mea : scrie la lege ca toate astea trebuiesc omologate, nu specifica omologate RAR sau nu stiu cum altfel... avand in vedere ca suntem in UE si trebuie sa ne aliniem legislatia la normele UE, oricare din cele de mai sus sunt produse cu respectarea normelor in vigoare si drept urmare sunt omologate in tarile de productie fapt pentru care ar trebui sa fie omologate si in tara noastra.... poate nu m'am exprimat prea concret dar intelegeti voi :blink:

178797[/snapback]

 

total de acord cu oSerX, nici nu imi fac probleme...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

total de acord cu oSerX, nici nu imi fac probleme...

178844[/snapback]

tu nu iti faci probleme dar lasa ca o sa-ti faca altii :blink: :) aia cu cascheta nu au prea multa scoala, incearca tu sa le explici de UE si civilizatie in timp ce ei iti completeaza procesul verbal.

 

sa puna la punct un sistem national de interventie in caz de accident, cu un numar comun, gen 112 sau legat la 112 nu sunt in stare dar sa ceara veste, truse medicale si triunghiuri stiu sa ceara, nu zic ca nu trebuie sa avem, trebuia si pana acum, asta de cand ma stiu, vesta este o noutate, in rest eu am triunghiuri reflectorizante din 1975 si trusa medicala ca era obligatoriu si atunci si nu facea nimeni atata caz... dar cum societatea romaneasca s-a stricat si depravat in ultimul hal ce mai putem spune... o tara minunata :)

Link to comment
Share on other sites

Triunghi am original al masinii :) , exstintor am unu mare de zici ca este bidon de 5 litrii

( este omologat RAR ) , vesta am (omologata RAR ) , dar din pacate trusa n am gasit :)

178857[/snapback]

 

Nu se gaseste nimic omologat. Am cautat ca disperatul vreo doua zile, si pana la urma mi-am bagat picioarele. Am luat de toate, dar neomologate. Sunt produse in UE. Astept amenda. Nu de alta, dar am doua stingatoare in masina, deci mi se pare logic sa fiu amendat pt asa ceva. :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu ma plimb cu masina lu soacra-mea, care este asistent medical. Are un spital ambulant in portbagaj. Perfuzii, tot ce vrei... accidente sa fie! :blink:

Se pune? Sau trebuie totusi sa inghesui pe undeva si o cutiuta d-aia omologata...

 

nu ca as sti sa folosesc ceva, nici macar din cutia omologata :)

 

triunghiul expira? :)

Link to comment
Share on other sites

Asa cum acum citeva zile s-au luat de orice au putut sa supende permise (desi as putea pune pariu ca pe unde chiar conteaza sa fie acolo, pentru siguranta circulatiei... nu au fost!) acum s-au luat de stingator+trusa+triunghi. N-ar fi rau sa se inceapa mai domol, in primul rand cu informarea corecta a oamenilor simultan cu aprovizionarea magazinelor si pompelor de benzina cu tot ce are omul nevoie si sa interzica vanzarea de asa zise truse contrafacute nu sa speculeze nestiinta celui de la volan. Dar... cum sintem intr-o tara bananiera.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Asta-seara am desfacut trusa medicala din masina, din nevoia rapida de o fasa pentru piciorul baiatului..Am avut surpriza sa constat ca avea in interior o eticheta pe care scria ca expira in iunie 2006, masina fiind fabricata in iunie 2001.De ce trusele medicale romanesti expira in 18 luni(parca asa citeam undeva) si cele nemtesti in 5 ani??

(Ca sa nu mai spun ce frumos sunt asezate toate si ce diferenta de calitate a materialelor sanitare...)

Si, pana la urma, cum e cu vesta reflectorizanta?Eu intelesesem ca e necesara pentru autovehiculele de peste 3,5 tone, iar eu de-abia daca ating doua tone :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Asta-seara am desfacut trusa medicala din masina, din nevoia rapida de  o fasa pentru piciorul baiatului..Am avut surpriza sa constat ca avea in interior o eticheta pe care scria ca expira in iunie 2006, masina fiind fabricata in iunie 2001.De ce trusele medicale romanesti expira in 18 luni(parca asa citeam undeva) si cele nemtesti in 5 ani??

(Ca sa nu mai spun ce frumos sunt asezate toate si ce diferenta de calitate a materialelor sanitare...)

Si, pana la urma, cum e cu vesta reflectorizanta?Eu intelesesem ca e necesara pentru autovehiculele de peste 3,5 tone, iar eu de-abia daca ating doua tone  :blink:.

179208[/snapback]

 

Pai daca ar fi valabile 5 ani , crezi ca si-ar mai face atatea palate ala care are combinatia ? Ar muri de foame frate...... :)

Link to comment
Share on other sites

Am auzit azi un zvon cum ca trusa medicala a masinii si triunghiul daca nu au eticheta rar nu sunt valabile ?????????????

 

Astia sunt nebuni ????

 

Sau stingatorul.... am stingator..... dar nu scrie RAR pe el !!!!!1

 

Astia sunt nebuni ???

178596[/snapback]

Aiurea .. prostii .Nu baga shi tu in seama toate prostiile tipice ro :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Si, pana la urma, cum e cu vesta reflectorizanta?Eu intelesesem ca e necesara pentru autovehiculele de peste 3,5 tone, iar eu de-abia daca ating doua tone  :blink:.

179208[/snapback]

 

Unde ati gasit ca e nevoie si de vesta?

Nu scrie niciunde asa ceva - va trebuie doar daca iesiti din tara.

 

In plus, in articol nu scrie de cine trebuie omologate. Altfel toti strainii care intra in tara trebuie amendati ca nu au truse de la "vesta investment".

Din moment ce se poate circula oriunde in Europa cu ele evident ca si trusele/triunghiurile si extinctoarele originale sunt omologate - problema e sa nu fie expirate.

(Daca va cumparati masina noua de la dealer, cred ca tot cu trusa originala o luati)

Edited by gabrian
Link to comment
Share on other sites

hmmmm...cand schimbati uleiul , luati sticker ul l cu RAR de pe bidon/bidoane si il lipiti , pe vesta , pe stingator , pe triungi , pe trusa  :D  ma rog si becurile , stergatoarele etc au sticker ul RAR , deci....  :)  :blink:

179407[/snapback]

 

in calitate de moderator inveti lumea la ilegalitati? :)

(genial) :)

Link to comment
Share on other sites

Unde ati gasit ca e nevoie si de vesta?

Nu scrie niciunde asa ceva - va trebuie doar daca iesiti din tara.

179395[/snapback]

cred ca trebuie "pe drumurile europene".

cred ca de la 1ian, drumurile nationale au deveni europene. poate vorbesc prostiiiii*...

 

 

 

 

*cand nu sunt sigur cati de "i" trebuie, pun o gramada, la mishto

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.