Jump to content

Intrebare intrebatoare


oSerX

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

de curiozitate, cat timp e valabila trusa masinii...? nu am avut curiozitatea pana acum sa aflu, poate stie cineva... :blink:

180497[/snapback]

a mea expira in 2008. si masina e din 2004. si scrie pe ea ca e conform normei aleia DIN dar nu mai stiu cifra. am citit pe un alt site, mi-am notat si am fost jos si am verificat. eu unul nu imi cumpar alta. poate o sa imi iau stingator.... desi mi se pare stupid. ce sa fac cu el? ca mai mult decit sa string focul dupa un picnic... no way.

Link to comment
Share on other sites

mie cand imi iesea fum din alternator ( implicit si de sub capota ), am oprit... am fugit la portbagaj sa iau stingatorul ala mic de'l am... si masina de jandarmerie langa care oprisem "a luat'o la picior" vreo 10-20m mai incolo :blink:....
Link to comment
Share on other sites

mie cand imi iesea fum din alternator ( implicit si de sub capota ), am oprit... am fugit la portbagaj sa iau stingatorul ala mic de'l am... si masina de jandarmerie langa care oprisem "a luat'o la picior" vreo 10-20m mai incolo :blink:....

181316[/snapback]

 

Aici ai si tu dreptate ! Toate cele 4 obiecte sunt utile intr-un anumit moment , nu poti spune ca nu ...... e bine totusi sa fie acolo !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca numai 3 sunt inutile !

Trusa in caz de vreoun accident

Stingatoru- incendiu

Triunghi...asta e de cand ii lumea

 

 

Vesta aia nu prea ii vad rostul...si ca sa fim realisti, lu Nea Mecanic de Parcare ala care repara toata ziua harburi (dacia 1900 toamna) pe unde apuca ca e pe autostrada sau national, european nu a mai dat nimeni peste dansu cu masina cu pretextul ca nu l-a vazut.

Link to comment
Share on other sites

De ce ar fi trusa inutila/ilegala? E doar o cutie cu diverse 'instrumente' care pot fi utile incaz de accident. Periculos poate fi sa incerci sa dai primul ajutor daca nu te pricepi. Caz in care te urci pe masa si iti arata Base cum se face :blink: Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

De ce ar fi trusa inutila/ilegala? E doar o cutie cu diverse 'instrumente' care pot fi utile incaz de accident. Periculos poate fi sa incerci sa dai primul ajutor daca nu te pricepi.

181563[/snapback]

 

 

Exact asta este situatia,cati se pricep?Ai fi in stare sa acorzi ajutorul unei persoane care are fracturi multiple,artere taiate?Este buna trusa daca curge cuiva sange din nas :)

Este ilegala ,deoarece daca ajuti pe cineva iar persoana in cauza moare,esti bun de puscarie. :blink:

Solutia este ca salvarea sa fie la locul accidentului in max 5 min,nu sa facem noi pe doctorii de duminica.

Link to comment
Share on other sites

Ai fi in stare sa acorzi ajutorul unei persoane care are fracturi multiple,artere taiate?

181570[/snapback]

N-ai de unde sa sti. Dar, Doamne fereste, daca e cineva apropiat, in disperare, cred ca esti in stare de multe!

In plus, chiar daca tu nu sti ce sa faci cu o trusa, e posibil ca altcineva sa stie (poate un trecator care e chiar doctor) si trusa aia sa prinda bine!

Link to comment
Share on other sites

N-ai de unde sa sti. Dar, Doamne fereste, daca e cineva apropiat, in disperare, cred ca esti in stare de multe!

In plus, chiar daca tu nu sti ce sa faci cu o trusa, e posibil ca altcineva sa stie (poate un trecator care e chiar doctor) si trusa aia sa prinda bine!

181938[/snapback]

 

 

Din pacate este mai simplu,ori te pricepi ori nu,disperarea nu prea ajuta.

Eu as avea incredere mai mare in Salvare,Pompieri si Politie,daca ar ajunge la timp...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate este mai simplu,ori te pricepi ori nu,disperarea nu prea ajuta.

Eu as avea incredere mai mare in Salvare,Pompieri si Politie,daca ar ajunge la timp...

181940[/snapback]

nu te teme, nu ai sala de operatii in trusa aia :) Ai niste bandaje pe care o sa le folosesti - ca n-o sa stai juma de ora sa te uiti cum curge sangele pana vine salvarea! Mai ai o teava d-aia curbata de bagat pe gat, sa nu-si inghita limba. O bagi cu varful spre cerul gurii si cand ajungi cu ea in fundul gurii o rasucesti cu varful in jos. Ca doar n-o sa privesti cum se sufoca! Ai si niste ace de siguranta. Poti sa-i prinzi cu ele limba de gulerul de la camasa :)

Fun!

 

Mie mi-a facut ceva "bum" in mana si mi-a bagat resturi carbonizate sub buricu' degetului. Am luat un ac si mi-am belit degetul pana am ajuns la carne curata. Eram mic copil si, nu stiu de ce, aveam impresia ca daca las aia acolo o sa fac cancer... :blink:

 

Habar n-ai de ce esti in stare cand esti disperat.

Link to comment
Share on other sites

am sunat azi la automobile bavaria...

 

- dle aveti trusa medicala, extinctor ( ale mele au expirat pe 31.12.2006 - noroc chior ) ???

 

- un moment va rog sa va fac legatura la vanzari...

 

.... si stau si stau si stau... din cand in cand ridica cineva telefonul... si il punea la loc... in fine - ?INCHID

 

sun din nou - am sunat mai devreme nu mi'a raspuns nimeni

- probabil colegul era ocupat, va fac legatura din nou

.... iar aceeasi poveste....

 

si uite asa am sunat a 3-a oara si i'am zis doamne/domnisoara - va rog frumos spuneti'i colegului sa nu mai fie nesimtit si sa'mi raspunda... fapt pentru care .. intr'un final mi'a raspuns la capul celalalt cineva care mi'a replicat.. dom'le nu intelegeti ca sunt ocupat..... reveniti mai tarziu... si mi'a inchis.....

 

so .... un episod din relatia amoroasa cu AUTOMOBILE BAVARIA - centura

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
am sunat azi la automobile bavaria...

 

- dle aveti trusa medicala, extinctor ( ale mele au expirat pe 31.12.2006 - noroc chior ) ???

 

- un moment va rog sa va fac legatura la vanzari...

 

.... si stau si stau si stau... din cand in cand ridica cineva telefonul... si il punea la loc... in fine - ?INCHID

 

sun din nou - am sunat mai devreme nu mi'a raspuns nimeni

- probabil colegul era ocupat, va fac legatura din nou

.... iar aceeasi poveste....

 

si uite asa am sunat a 3-a oara si i'am zis doamne/domnisoara - va rog frumos spuneti'i colegului sa nu mai fie nesimtit si sa'mi raspunda... fapt pentru care .. intr'un final mi'a raspuns la capul celalalt cineva care mi'a replicat.. dom'le nu intelegeti ca sunt ocupat..... reveniti mai tarziu... si mi'a inchis.....

 

so .... un episod din relatia amoroasa cu AUTOMOBILE BAVARIA - centura

 

suna la cei de pe dn1, sunt mai amabili...un pic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.