Jump to content

850 CI - an 1991


dibax

Recommended Posts

Intrebam in ideea ca poate trebuiesc inlocuite, bineintelesc cu ceva OE. Poate e iluzie optica din cauza pozitiei masinii :D

weekendul urmator am sa merg la garajul presedintelui clubului E31.de pentru partea de lumini si are sa o verifice complet. daca trebuie ceva schimbat, se schimba. domnul Pusch are un service specializat pe E31, un depozit de piese serios si are ora de lucru la doar 35€!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

frumos.inteleg ca i din ultimul an de fabricatie.

 

daca nu sunt indiscret,cat a fost masina?

nu este nici un secret. a fost fix 13.900. in acest pret inclus: rezolvarea scaunului drept, care glisa spre interior, o banda semnalizator-far stinga, care era opaca, schimbarea tuturor lichidelor (masina a sta in garaj din 2009), TĂźv nou. am mai platit 100 pt numere provizorii plus inmatricularea, cca.100. impozitul pe an este 396, asigurarea undeva pe la ca. 450-480/an (ca si a 3 mesina, cu 10 mii km/an.

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema am avut-o si eu la 840 cu scaunul din dreapta , cam cati km are masina de curiozitate , niste poze cu interiorul ar ajuta iar impozitul este incredibil de vreo 7-8 ori mai mic ca in Romania avand in vedere ca motorul este de 5400 cm dar totusi un csi era mai indicat chiar daca necesita o investitie mai mare
Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema am avut-o si eu la 840 cu scaunul din dreapta , cam cati km are masina de curiozitate , niste poze cu interiorul ar ajuta iar impozitul este incredibil de vreo 7-8 ori mai mic ca in Romania avand in vedere ca motorul este de 5400 cm dar totusi un csi era mai indicat chiar daca necesita o investitie mai mare

Legat de CSi...efectiv nu mai vreau masina cu schimbator manual. Am cautat expres motorul M73 care nu este foarte departe de cel din CSi (0-100 KmH 6,3 contra 6,0, V max ambele 250). Fiind adeptul de raipde cruise, gasesc automatic mai potrivit si bineinteles mai comod. Masina am cumparat-o cu 225.407 km la bord. Impozitul este decent, cam 1 € si ceva pe zi. Stiu ca in Romania impozitele pe motoare mari sint aberante...

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca pe hartie nu este mare diferenta intre csi si 850 ci in realitate este pt ca cutiile automate au evoluat foarte mult in ultimii 10-15 ani iar cele manual sant la fel adica cu 6 viteze

Oricum este cel mai bun motor pus pe seria 8 inafara de csi noroc ca a prins cutia tiptronic care e cat de cat mai buna decat celelalte in linie si cu 4 viteze , pacat ca masina este foarte grea

Referitor la km sa stii ca sant ceva eu nu stiu cand a putut sa mearga moshul ala la 80 ani vreo 225 000 km in 10 ani si cu inca 30 masini in garaj dar ma rog fiecare are povestea lui

Link to comment
Share on other sites

clar, masina are peste 225 mii km. insa fiind cu serviceul la zi, nu ma sperie. in E 38 motorul are 293 mii si merge perfect. in E 65 la 130 mii la fel. in studentie am avut E 23 735i, l-am vandut la peste 430 de mii, cu motor original (cutie di diferential la fel). iar daca e sa se strice ceva...asta este, se repara!

fostul propietar locuia in Bielefeld, firma lui fiind dupa Berlin. naveta saptaminala era de ca. 1000 km, facuti cu 8ul sau cu w 140 600 S Coupe. cei ca. 20 mii pe an imi par absolut plauzibili. din 2009 locuieste mai mult la soare (mallorca), iar acum isi vinde masinile. mai exista 2 8uri cu motor m73, dar dpv personal dubioase. fara istorie clara, km suspect de putini. in mod normal notele de plata de la service se pastreaza aici, deci e ciudat cind cineva spune ca nu le are si nu mai stie la ce service s-a facut intretinerea. eu ma bucur de masina, oricum ca si a 3 va fi mai mult masina de dat din cind in cind cite o tura.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.