Jump to content

530i E60


Acero99

Recommended Posts

Dupa ceva cautari , aproape 1 luna de zile si cateva masini vizualizate am decis sa ma opresc la acest 530i cu dotarile pe care le-am dorit dar mai ales si cel mai important cu motorul pe care l-am vrut N52B30 190kW - 258cp

 

Masina are cateva lipsuri pe partea de optiuni dar factorul decisiv a fost ca masina a fost intretinuta exemplar de fostul proprietar , el a adus masina personal din Germania in august 2007 si a fost unicul proprietar in tara , service complet cu istoric complet la Bavaria Otopeni , pana si ITPurile au fost efectuate la Bavaria , la interior nu are defect este aproape ca o masina noua , pielea de pe scaune nu prezinta uzura , trimurile / plasticele sunt impecabile , nimic nu este zgariat , murdar , rupt etc . In prezent are aprox 156.000 km , nu a fost lovita niciodata , nu are nici un element revopsit .

 

Dotari :

 

- pachet M exterior complet ( bari , praguri , jante )

- pachet M interior complet ( volan M cu comenzi , nuca M , ornamente praguri M )

- suspensie M

- cutie manuala 6+1

- scaune sport electrice si incalzite

- faruri xenon

- senzori parcare fata/spate

- oglinzi rabatabile electric / heliomate cu auto-dim sensor

- oglinda retrovizoare heliomata cu auto-dim senzor

- perdeluta electrica luneta

- senzori lumina + ploaie si presiune pneuri

- pilot automat

- navigatie Business

- clima manuala

- sistem sunet Logic7

- eleron luneta AcShnitzer

 

Fostul proprietar efectua reviziile la 10-12.000 km , din 2007 si pana acum a schimbat la ea toate bujiile , toate bobinele , baterie noua recent , discuri + placute frana recent , becuri D1S .

 

Ce urmeaza in viitor :

 

- retrofit de la navigatia mica la navigatia mare

- retrofit faruri + stopuri LCI

- retrofit clima automata

- jante de vara pe 19

 

Pentru retrofituri deja m-am interesat la userul XpertAuto de pe forum si mi-a spus exact costurile fiecareia in parte , nu stiu in ce ordine o sa le fac dar o sa fie facute , masina am de gand sa o tin cel putin 3 ani , pasul de la E46 la E60 este imens din toate punctele de vedere , confort - spatiu - tinuta de drum - silentiozitate - motor etc.

 

Momentam nu am facut poze le am doar pe cele de pe autovit , le pun informativ , in curand dupa ce termin cu inmatricularea o sa urmeze o decontaminare a lacului + protectia aferenta de iarna sealant + ceara , corectia la nivel de lac o sa urmeze la primavara + reconditionare faruri pentru ca sunt putin matuite

post-32021-0-83908900-1353882942_thumb.jpg

post-32021-0-99864100-1353882954_thumb.jpg

post-32021-0-76566500-1353882960_thumb.jpg

post-32021-0-69416200-1353882965_thumb.jpg

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina.. Cum zicea si un coleg mai sus, prima data fa-i retrofit la clima automata..apoi restul..

Sunt curios cum trage motorul, 3 litri benzina.. diferenta mare intre diesel si benzina, cu benzina de 3.0 nu am fost( cu e60)..

Sa o stapanesti sanatos!

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

ms tuturor , astazi am fost la RAR pentru certificatul de autenticitate , am ramas mut cand am vazut ce era acolo 4 benzi de masini dintr-un capat in altu , am pierdut aproape 5 ore pana am rezolvat , atata timp pierdut pentru o foaie amarata

 

pe mine personal clima nu ma deranjeaza asa rau momentan , parca navigatia aia mica nu e la locul ei acolo , motorul se simte grozav pe masina 258cp - 300nm pe cutie manuala , ceea ce ma uimeste este greutatea masinii 1565kg , doar cu 80kg mai grea decat fostul 325i

 

cred ca partea de corectie a lacului o sa se intample mai repede decat planuiam initial pentru ca ma zgarie pe ochi cand o vad in soare cu atatea swirls pe ea de la spalarile incorecte mai bine zis uscarile incorecte dupa spalare , mai ales ca zic astia pe la meteo ca o sa se incalzeasca putin urmatoarele zile

Link to comment
Share on other sites

consumul dat de producator este 12.6 urban /6.6 extra-urban /8.8 l combinat /100km , in Bucuresti la orele magice de trafic intens se duce undeva la 14-14.5 , la ore normale cu trafic mediu 13 - 13.5 , extra-urban nu am mers inca

 

 

E foarte bine, aveam eu in Bucuresti cu 525d automat cam cat scoti tu acum, hai cu un litru in minus, dar la cat de stricacios era, mai bine benzina si un litru in plus:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.