Jump to content

530i E60


Acero99

Recommended Posts

 

 

Ce urmeaza in viitor :

 

- retrofit de la navigatia mica la navigatia mare

 

faina masina ai .....baga un ochi aici :thumbsup:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/126580-vand-pentrude-pe-e60/

 

consumul dat de producator este 12.6 urban /6.6 extra-urban /8.8 l combinat /100km

foarte putin

e60-ul meu cu motor de 2500 diesel si cutie manuala ,nu mi--a aratat niciodata sub 10 litri la suta pe bord :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Daca scoate cineva masina asta in 6.6 extraurban fac matanii in fata lui :D

 

scoate sau nu scoate, omul a zis clar ca nu conteaza asa mult consumul, face 7-8 mii km pe an..

Foarte buna alegerea sa isi cumpere pe benzina, daca face km asa putini, mai putine batai de cap(ca la un diesel)

Link to comment
Share on other sites

Daca scoate cineva masina asta in 6.6 extraurban fac matanii in fata lui :D

scoate f putin,sigur !

gandeste-te ca masina aia e foarte usoara.Are 258 de cai care trag usor 1470 de kg.E mai usor c un e46...

specs ...atentie la Kerb Weight http://www.ultimatespecs.com/car-specs/BMW/5108/BMW-E60-5-Series-530i.html

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

scoate f putin,sigur !

gandeste-te ca masina aia e foarte usoara.Are 258 de cai care trag usor 1470 de kg.E mai usor c un e46...

 

1470? eu stiam de 1600 pe acolo... oricum, foarte usoara, la mine in talon scrie 1590 si ceva , nu stiu exact.. tot 3.0 dar diesel

Link to comment
Share on other sites

mdln eu nu ma refer la om ma ca nu am nimic cu acero. E ok, sa se bucure de achizitie. Mi se pare foarte putin. Daca e asa si consuma sa zic 7, desi eu ma refeream strict la 6.6 ce rost mai are 530d? E chiar intretinerea mai scumpa si fiabilitatea nu mai intra in calcul.
Link to comment
Share on other sites

Consumurile pt 530i, motorul de 272cp: 10.9/5.8/7.7 l/100km urban/extra-urban/combined

Si consumul real este foarte apropiat de acest consum, am mers cu un prieten cu un 530i. Din cauza asta m-am intalnit si cu Arkandor, am vrut sa iau 530i-ul lui cand l-a dat. Doar ca 530i-ul era de fapt 525i..

 

In alta ordine de idei, ca motor, e o masina excelenta. Tinuta de drum de top, o masina deloc demodata. A facut o alegere foarte buna Alex! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

De fapt masina s-a dovedit a fi un hibrid :)) avea admisia de 530i, mai trebuia schimbat si softul sa devina 530i adevarat.

 

Eu aveam consum in Bucuresti 12,5-13%, iar la 130 km/h consuma 7%.

 

Misto masina, bravo pentru achizitie, ai sunetul Prologic 7, foarte frumos.

Edited by Arkandor
Link to comment
Share on other sites

gata in sfarsit astazi am terminat cu alergatura inmatricularii , maine soseste coletul cu produsele necesare pentru corectia lacului ( Menzerna FG400 - PF 2500 - FF4000 , paduri de 5" si 4" Lake Country , CG Jetseal , argila , cateva prosoape de buffing + smirghel 800 / 1500 / 2000 / 2500 / 3000 pentru faruri in special dar cel de 3000 si pentru cateva zone de pe capota )

 

cateva poze de azi facute in semi-intuneric cu telefonul

post-32021-0-60856500-1354118916_thumb.jpg

post-32021-0-10189900-1354118920_thumb.jpg

post-32021-0-44055500-1354118923_thumb.jpg

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !

 

De fapt masina s-a dovedit a fi un hibrid :)) avea admisia de 530i, mai trebuia schimbat si softul sa devina 530i adevarat.

 

Eu aveam consum in Bucuresti 12,5-13%, iar la 130 km/h consuma 7%.

 

Misto masina, bravo pentru achizitie, ai sunetul Prologic 7, foarte frumos.

 

Si cand te gandesti ca 520d E60 consuma 10-11%,chiar si peste in oras...ce nasol

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Alex..pune-i niste folii 50% pe toata masina. :thumbsup:

@Ionut: Motoarele pe benzina de ultima generatie sunt foarte eficiente, iar la consum se apropie foarte mult de motorizarile diesel. Am doi prieteni din liceu, ambii au Audi A4 B8, unul are 1.8tfsi 160cp, celalalt 2.0d 143cp. Primul are consum 11-12 in Bucuresti, al doilea are 10-11. Pentru 60lei/1000km nu prea merita sa iei 2.0d. Revizia e mai scumpa, masina se incalzeste mult mai greu samd.

Link to comment
Share on other sites

multumesc !

 

in carte este trecuta negru , defapt este albastru inchis monaco-blau

 

vechiul 325i era trecut gri in carte si el era stahl-blau

 

o mare problema este lipsa rotii de rezerva , OEM a venit cu gume run-flat deci fara roata de rezerva , oare ce marime de janta pot sa bag in locasul din portbagaj , astea cred ca rezerva o au pe 17" daca nu ma insel

Link to comment
Share on other sites

Intra doar roata mica(subtire), nu stiu de cat , eu am dar nu m-am uitat ce dimensiune are, nu am avut nevoie de ea pana acuma si sper sa nici nu am..

Si a mea a venit cu RFT din fabrica, dar si cu roata de rezerva...

 

+1 pentru folii pe toata masina 50% sau chiar 35%..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

o mare problema este lipsa rotii de rezerva , OEM a venit cu gume run-flat deci fara roata de rezerva , oare ce marime de janta pot sa bag in locasul din portbagaj , astea cred ca rezerva o au pe 17" daca nu ma insel

poza

 

folii pe toata masina 50% sau chiar 35%..

nu mai e voie pe fata deloc,cu nicio transparenta ,e o lege noua :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.