Jump to content

740 F01


CooLmaN

Recommended Posts

Salut baieti, am deschis un topic acum o luna cum ca ar fi cazul sa schimb E60-ul care-l detin de 4 ani si 2 luni, deoarece nu vreau sa inceapa sa cada si sa bag bani in el.

A inceput sa-si ceara drepturile...

M-am orientat fugitiv la un 740 2009+ , dar as vrea ceva pareri, deoarece nu sunt f hotarat. Mai am la bataie si S-urile de la MB. Cunosc bine 730Ld-ul, ca si optiuni, consum. Dar la 740? In special la benzinar?

In primul rand, nu sunt sigur daca mai vreau diesel, am vazut consumul extern la 740i (motor de 3mii) ca ar fi foarte mic, pentru o asemenea masina, si oricum, masina de oras am ( un Smart)

Consider, ca 730d are cam putini cai pentru ditamai masina si n-am fost prea satisfacut.

 

 

Ceva idei de bine, sau de rau ? Intr-un ultim caz, sa mai astept ceva luni pentru un pret mai optim la M550xd ?

Edited by CooLmaN
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in orice caz, e tare gagiul, face topic ca vrea sa schimbe e60-ul (pe motiv ca incepe sa necesite reparatii [lol 1]), vrea 740i benzina, F10, insa ar mai astepta cateva luni (lol 2), ca sa fie pretul MAI optim la M550XD.

 

http://thomasmoerman.files.wordpress.com/2011/12/logical_awesome.jpg?w=700&h=560

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

V-ati bagat numai aiurea sa comentati, niciunu la subiect. Totusi sa ma bag in seama aiurea cu voi, momentan e 70, fiind model nou aparut... As mai astepta pt un 60 cu tva deci 48k si ceva fara...

Revenind la topic, pt posesori de 740, de'acolo astept comment

 

Pole... De la tine asteptam mai mult gagiule*... Dar se pare k nu duci prea mult nici tu... Lol1,2 si 3

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am tot un diesel si eu : D. Dar as trece la ceva mai bun pentru o a doua masina. Am 525dA.

Sunt atatia care probabil au 740-ul, cu motor de 3k care ar putea raspunde. Fiecare cu masina lui, sa ii duca in sigurantza unde vor, dar asteptam ceva comment de la posesori de 740i/d. Merci de suport Similea, apreciez

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa fie cineva pe forum cu motorul ala dubluturbo pe benzina, indiferent de serie.

presupun ca la el te referi.

cat despre 550d...bre, is bani aruncati pe geam. ia-ti moto :rolleyes: si un dizal mic si-ti mai raman si de-o casa :sorcerer:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat report, domnule Similea ! Cata lipsa de respect ptr oamenii de la tara ! 7

Presupun ca ti-a rupt vreun rural fâșu sau ti-a scos sotia la o cafea...

Oricum ar fi, sa-ti fie rusine. Oamenii de la tara sunt mai amarati si de aia au dizal, ptr cultura ta !

Edited by KIP
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Merci mdin, ii dau un pm diseara. Kip, ce sari ca ars in tigaie, omul si-a spus parerea strict despre opinia ta... La fel cum ai ars-o si tu cu mine cu postul tau. Vrei probabil sa auzi k vreau mai ieftin, nu mai optim, eu m-am referit mai optim pt mine, in ideea k astept ceva la 40-50k km, masini k si noi de altfel, si mai ieftinache* dk te face fericit. Oricum sunt destui moderatori kre urmaresc topicul si ar putea sa ii ne dea report.. In fine , nu vreau k sa mai discutam off-topic. Astept ceva strict la subiect 740.

Sanatate si bucurati-va de sarbatori !!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai ieftin 7 50d costa 95k euro in reprezentanta,un activehybrid cu <30k km costa putin peste 50k euro,50d nu merita nici in ruptul capului,daca mai si vibreaza ca 4.0d te p... pe el.

 

Cu 4.0i e discutabil,oricum pt cateva mii in plus merita mai mult hybridul,mai ales ca vin dotate f bine.

 

Nu inteleg o chestie,spuneai ceva de smart in oras,nu pot sa cred ca ai E60 si preferi smartul in oras,nu pot sa cred ca vrei F01 si vei folosi smartul in oras.

 

Si sa nu iti inchipui niciodata ca o balena va avea consum mic,cu atat mai putin una pe benzina.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat report, domnule Similea ! Cata lipsa de respect ptr oamenii de la tara ! 7

Presupun ca ti-a rupt vreun rural fâșu sau ti-a scos sotia la o cafea...

Oricum ar fi, sa-ti fie rusine. Oamenii de la tara sunt mai amarati si de aia au dizal, ptr cultura ta !

Sincer eu nu cred ca e vorba de bani cat de principiu: acum, de ce sa plateaca cineva cu 50% mai mult pe carburant?

intr-adevar, suna mai frumos un motor pe benzina, dar sa fim seriosi, sunt destul de bine antifonate ca sa nu se auda atat de urat motorul diesel, in schimb se aude f frumos motorul pe benzina;

o fi "ala de la tara" mai sarac, dar daca isi ia diesel pentru consum...are mai multa minte;

Sunt chiar curios daca cineva care isi ia un benzinar "serios" (vezi 740i) chiar va folosi acel motor, doamne iarta-ma, el merge cu Smart-ul, deci clar are veleitati sportive precum ale bunicii mele(no offense);

mie imi miroase putin a "grandoare" ca sa fiu simpatic; ecuatia: Smart in Oras+ E60 525dA afara(dar care poate va "papa" cativa banisori ca deh...trece timpu)= 550Md sau 740i!!! nu e cam ciudat?

sunt putin offtopic, dar ii dau dreptate lui KIP

Edited by tutorial
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e mai normal sa mearga prin oras cu Smartul?

Smartul e mai superior decat e60-ul prin oras insa cel mai si cel mai optim, as putea zice chiar cel mai superlativ ar fi un 760i ptr mers prin afara orasului;

eventual inscris pe Bulgaria. Acolo taxele sunt mai minime ca la noi si nu are rost sa arunci cu banii aiurea. Asta doar asa, sa le arati astora cu impozitele lor nesimtite ca esti om mai de principiu ca ei.

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci mdin, ii dau un pm diseara. Kip, ce sari ca ars in tigaie, omul si-a spus parerea strict despre opinia ta... La fel cum ai ars-o si tu cu mine cu postul tau. Vrei probabil sa auzi k vreau mai ieftin, nu mai optim, eu m-am referit mai optim pt mine, in ideea k astept ceva la 40-50k km, masini k si noi de altfel, si mai ieftinache* dk te face fericit. Oricum sunt destui moderatori kre urmaresc topicul si ar putea sa ii ne dea report.. In fine , nu vreau k sa mai discutam off-topic. Astept ceva strict la subiect 740.

Sanatate si bucurati-va de sarbatori !!!

 

Ar ajuta mult daca ai scrie romaneste :thumbsup:

 

dk, k, kre - nu exista in limba romana... Ceilalti useri trebuie sa citeasca acele balarii.

 

P.S Va rog sa postati ontopic.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e mai normal sa mearga prin oras cu Smartul?

Smartul e mai superior decat e60-ul prin oras insa cel mai si cel mai optim, as putea zice chiar cel mai superlativ ar fi un 760i ptr mers prin afara orasului;

eventual inscris pe Bulgaria. Acolo taxele sunt mai minime ca la noi si nu are rost sa arunci cu banii aiurea. Asta doar asa, sa le arati astora cu impozitele lor nesimtite ca esti om mai de principiu ca ei.

;)

 

Am si eu o curiozitate,la ce capitol este mai superior smartul ?

Link to comment
Share on other sites

Scuze de "k" dar e mai greu de scris de pe telefon.

Referitor la alegerile mele. Nu am smartul de consum, imi ia 7.5 in oras, si benzina omw de 100( E modificat de Brabus, si pt 700cc are 98 de cai). E o chestie de practicabilitate, agilitate in trafic, loc de parcare usor, in special in parcarea Auchan de la mall ( unde ma duc la sala si imi fac si cumparaturile, deci cel putin o data pe zi ). Cu balenele mai greu. Nu cred ca e ceva foarte greu de inteles.

 

Nu as vrea 750d, ci 740 i sau d. Sunt undeva la 40 de mii ( cred ca putem scrie 40k ) si nici varianta long, mi se pare putinel cam mare.

Momentan vad ca v-ati legat doar de smartul meu si de alegerea M5-ului diesel, mai nimic despre 740... bon, pesemne ca sunt putini posesori.

Edited by CooLmaN
Link to comment
Share on other sites

@tutorial --- bossu, e punctul tau de vedere dar pesemne ca esti pe sistemul "are X6 e cocalar "

Fiecare cu ce-i place. Nu vad de unde ati sarit toti de consum, etc, etc, aiurea v-ati bagat in seama pe frustrarile voastre.

Nu stiu ce masina posezi, si nici nu ma intereseaza, dar cred ca ai fi surprins sa ne intalnim in trafic in oras, sa vezi care dintre noi ar fi batranica ( not taken ).

Coaja asta mica, pe 100 cai, prins orash, le-o cam da la fund la multe Steme* de bmw pe roti aflate in romanica asta draga.

As putea avea si-un scooter si un 740i... Ca sa nu ofensam pe nimeni, toate masinile unuia dintre noi ar trebui sa fie din aceeasi clasa?

Stiu un coleg in tm, cu M6, super tunat de curse, care se plimba mai mult cu un Aveo motor 1000... Nu cred ca trebuia judecat intr-un fel sau altul.

 

Probabil n-ai reusit sa-ti rezolvi ecuatia cum trebuie.

Numa bine si la cat mai multe motoare mari pentru voi!

 

Sincer eu nu cred ca e vorba de bani cat de principiu: acum, de ce sa plateaca cineva cu 50% mai mult pe carburant?

intr-adevar, suna mai frumos un motor pe benzina, dar sa fim seriosi, sunt destul de bine antifonate ca sa nu se auda atat de urat motorul diesel, in schimb se aude f frumos motorul pe benzina;

o fi "ala de la tara" mai sarac, dar daca isi ia diesel pentru consum...are mai multa minte;

Sunt chiar curios daca cineva care isi ia un benzinar "serios" (vezi 740i) chiar va folosi acel motor, doamne iarta-ma, el merge cu Smart-ul, deci clar are veleitati sportive precum ale bunicii mele(no offense);

mie imi miroase putin a "grandoare" ca sa fiu simpatic; ecuatia: Smart in Oras+ E60 525dA afara(dar care poate va "papa" cativa banisori ca deh...trece timpu)= 550Md sau 740i!!! nu e cam ciudat?

sunt putin offtopic, dar ii dau dreptate lui KIP

Edited by CooLmaN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,740i f01 este un motor foarte reusit, cuplu ,putere,consumabile,zgomot motor ... etc....

Avand si un 535d (e60) pot spune ca diferenta de consum intre e60 535 si f01 740i nu este foarte mare ,deoarece este tehnologie mai noua ...

Edited by hotpharao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.