Jump to content

Scartait volan


Recommended Posts

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau. :blink: Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau.  :blink:  Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

179269[/snapback]

Iti scartaie tot timpul sau doar din cand in cand?

Link to comment
Share on other sites

Scartaie in anumite puncte ale rotatiei, e jenant, cand sunt cu cineva in masina dau muzica la maxim in viraje :blink:

LE: de exemplu daca vreau sa iau maxim dreapta, se aude ceva de genu: "hartz....hartz....hartz"

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Scartaie in anumite puncte ale rotatiei, e jenant, cand sunt cu cineva in masina dau muzica la maxim in viraje  :blink:

LE: de exemplu daca vreau sa iau maxim dreapta, se aude ceva de genu: "hartz....hartz....hartz"

179462[/snapback]

Si la mine este cand se aude o frecare dar il "rodez" putin si nu mai face.

Problema asemanatoare cu a ta am avut la Fiesta. Cum roteam, cum se auzea o frecare la fel ca la tine si o simteam putin in volan. Problema a fost ca era putin stramb cilindrul acela de metal in care intra coloana de directie si astfel se freca de cilindru. Am prins bine de volan si am tras cu putere in jos de vreo 3 ori si s-a rezolvat. De atunci nu mai face.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine este cand se aude o frecare dar il "rodez" putin si nu mai face.

Problema asemanatoare cu a ta am avut la Fiesta. Cum roteam, cum se auzea o frecare la fel ca la tine si o simteam putin in volan. Problema a fost ca era putin stramb cilindrul acela de metal in care intra coloana de directie si astfel se freca de cilindru. Am prins bine de volan si am tras cu putere in jos de vreo 3 ori si s-a rezolvat. De atunci nu mai face.

179650[/snapback]

Si la mine face !..asta e !..

Link to comment
Share on other sites

Si la mine scartaia la rotatie maxima.(si aveam impresiea ca e din volan scartaitul) Cand m-am uitat la lichidul de servo era la jumate, am completat si acum nu mai scartaie deloc.

Nu strica sa verifici lichidul.

179777[/snapback]

Eu am verificat tot ce e lichid sub capota, nu stiu care e exact ala de sevo :blink:

Poti sa imi explici putin unde se afla? sau poate o poza

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
am un bmw e36 tds si cred ca s-a stricat de tot servo la mine!!!acum 2-3 ore am facut niste cerculete p zapada si asfalt in doua si deodata s-a auzit un scartait si s-a intarit volanul ff tare. am mers vreo 10 metri si am crezut ca isi revine dar nici o sanasa.balta d lichid sevo p jos si nimic in borcan! nu stiu c s-a intamplat!c s-o fi stricat ? <_<
Link to comment
Share on other sites

am un bmw e36 tds si cred ca s-a stricat de tot servo la mine!!!acum 2-3 ore am facut niste cerculete p zapada si asfalt in doua si deodata s-a auzit un scartait si s-a intarit volanul ff tare. am mers vreo 10 metri si am crezut ca isi revine dar nici o sanasa.balta d lichid sevo p jos si nimic in borcan! nu stiu c s-a intamplat!c s-o fi stricat ? <_<
sa spart ceva furtun sau sa desfacut ceva colier ca la e36 tds furtunul care merge la pompa de servo este prins cu colier pe conducta.  mult noroc :)
Link to comment
Share on other sites

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau. bashwall.gif Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

 

Pentru atata lucru nu te apuca sa umbli la servo ca mergi prea departe. Daca scartaie la baza volanului e o bucsa acolo de cauciuc cu un strat foarte subtire de teflon pe interior care fiind uzat ca urmare a frecarii in timp, a disparut partial, iar acum contactul se face partial pe cauciuc, si pe care probabil, uleiul pe care l-ai dat tu (sau vechiul proprietar) l-a deteriorat...Nu se da cu ulei pe cauciuc. Este posibil ca si proprietarul anterior sa fi facut lucrul asta folosind ulei, poate mineral, si atunci acel cauciuc s-a umflat pierzandu-si proprietatile (adica s-a "umflat") iar acel strat subtire de teflon s-a distrus ca urmare a presarii excesive de axul volanului...cauciucul ala umflat crescand in volum a presat mai tare bucsa pe ax. Daca acest lucru s-a petrecut, solutia este una singura: inlocuirea. Cand este rece in masina, zgomotul este estompat, dar odata cu incalzirea habitaclului acesta se accentueaza ca urmare a disiparii contractiei cauzate de frig...

Link to comment
Share on other sites

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau. <_< Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

 

acelasi lucru se intampla si la e60; cand fac revizia incerc sa rezolv si problema asta si postez, se pare ca este foarte intalnita la multe modele bmw

Link to comment
Share on other sites

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau. <_< Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

 

acelasi lucru se intampla si la e60; cand fac revizia incerc sa rezolv si problema asta si postez, se pare ca este foarte intalnita la multe modele bmw

 

Si la mine face unele sunete cand virez , si cand opresc motorul se aude un pacanit la virare stanga -dreapta asa pe loc ... e caseta de directie care cere schimbare cred ..

Edited by AndreiVN
Link to comment
Share on other sites

Recunosc, "dezorientatul" am fost eu ca nu m-am zgait la data...ai dreptate...sper ca din 2007 s-a rezolvat cumva...as fi curios cam ce a fost...dar cred ca e inutil...poate masina s-a vandut, dar poate ne spune actualul proprietar daca e cu noi si daca simptomul persista <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.