Jump to content

Seria 5 E34 1988-1996


WLF

Recommended Posts

nu e problema de talon aici, ci de circumferinta si de diametrul rotii, nu de cat de mare e balonul.

da pe goole tyre size calculator si vezi ca te lamuresti acolo. pui dimensiunea originala si

 

 

apoi ce dimensiuni mai vrei tu.

In mod ideal diferentele ar trebui sa fie sub 1 % la diversele variante.

,..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Salutare tuturor "bolnavilor" de BMW. sunt foarte nou pe acest forum si v as ruga sa imi dati cateva sfaturi. Vreau sa incerc si eu senzatia de a te da cu un bmw personal ei m am hotarat sa dau golful 3 pe care il detin cu un motor 1.4 in schimbul a 2 bmw uri 520i unul inmatriculat ro si unul pe italia. Ceea ce as fi vrut eu este sa primesc cateva sfaturi despre acest model de bmw si daca se poate pune gpl pe acest motor? Va multumesc si astept cu mare nerabdare sfaturile/opiniile voastre
Link to comment
Share on other sites

Se poate pune dar instalatia costa peste 5000 de lei, are 6 pistoane si trebuie o instalatie mai desteapta cu 2 plamani si 6 injectoare. In plus, asteapta-te la un consum de peste 17L/100 de km pe gas in oras (Bucuresti).

Ca si sfaturi ar fi bine sa citesti prima paginadin acest topic, iti da multe sfaturi utile referitor la ce sa fii atent. Daca ai intrebari punctuale iti vom raspunde, desigur :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se poate pune dar instalatia costa peste 5000 de lei, are 6 pistoane si trebuie o instalatie mai desteapta cu 2 plamani si 6 injectoare. In plus, asteapta-te la un consum de peste 17L/100 de km pe gas in oras (Bucuresti).

Ca si sfaturi ar fi bine sa citesti prima paginadin acest topic, iti da multe sfaturi utile referitor la ce sa fii atent. Daca ai intrebari punctuale iti vom raspunde, desigur :thumbsup:

Multumesc mult DYC88!!!am facut pasul si am intrat in posesia bmw-urilor. Am fost incantat inainte de a le lua dar si in momentul acesta sunt foarte incantat. Acum o sa incep sa va postez cat mai multe intrebari deoarece am ceva de munca pentru a o aduce la un nivel asa cum trebuie si anume sa functioneze absolut tot pe ea. prima intrebare ar fi ce ar trebui sa fac ca sa imi bage caldura deoarece nu imi face caldura in masina si tot odata mi se abureste si parbrizul. O alta intrebare ar fi daca ma puteti ajuta cu firele de la luneta...cum vin conectate in papuci(care cu care) pentru ca sunt desfacute. Relantiul cam pe la ce turatie ar trebui sa stea la cald, sub 1000? Ce ulei si antigel imi recomandati pentru acest motor? Momentan cam atat imi dau seama in mare ce as avea de aflat de la voi cei care detineti bmw de ceva timp si a-ti reusit sa le "readuce-ti la viata cu propria mana".Iar legat de GPL sa inteleg ca nu se renteaza. Va multumesc foarte mult pentru ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult DYC88!!!am facut pasul si am intrat in posesia bmw-urilor. Am fost incantat inainte de a le lua dar si in momentul acesta sunt foarte incantat. Acum o sa incep sa va postez cat mai multe intrebari deoarece am ceva de munca pentru a o aduce la un nivel asa cum trebuie si anume sa functioneze absolut tot pe ea. prima intrebare ar fi ce ar trebui sa fac ca sa imi bage caldura deoarece nu imi face caldura in masina si tot odata mi se abureste si parbrizul. O alta intrebare ar fi daca ma puteti ajuta cu firele de la luneta...cum vin conectate in papuci(care cu care) pentru ca sunt desfacute. Relantiul cam pe la ce turatie ar trebui sa stea la cald, sub 1000? Ce ulei si antigel imi recomandati pentru acest motor? Momentan cam atat imi dau seama in mare ce as avea de aflat de la voi cei care detineti bmw de ceva timp si a-ti reusit sa le "readuce-ti la viata cu propria mana".Iar legat de GPL sa inteleg ca nu se renteaza. Va multumesc foarte mult pentru ajutor!!!

 

Cel mai bine este sa faci un topic pentru masina ta in care sa intrebi ceea ce te intereseaza, asa cum am facut eu si multi altii.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/forum/56-probleme-tehnice-si-rezolvari-seria-5/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Mai vin si eu cu o problema.Nu imi functioneaza indicatorul din bord de consum.Cel de la 0 la 30 litri si cu acul de se misca.La mine se misca acul,dar nu imi arata consumul,adica,in mers cand accelerezi sau mergi constat sta tot timpul ascuns in sus,dupa 30litri.Indiferent de viteza si turatie nu coboara deloc.Cum nu mai accelerezi,dar doar in mers, coboara la 0 litri.Cum pisti un pic acceleratia,tare,incet,constant,indiferent cum urca din nou peste 30litri si se ascunde in bord.Se poate cumva repara?Mentionez ca imi place mult masina,circul zilnic cu ea[cu toate ca am si Passat 1,9 TDI din 2002 si Mondeo 2,0CDTI din 2003],dar sunt maniac,imi place mult si vreau sa functioneze tot pe masina.
Link to comment
Share on other sites

Doar trag?Am vazut ca are doua gaurele in spatele volanului si m-am gandit ca bagi acolo ceva o surubelnita ca la Passat,sau un imbus soricel ca la Opel.

 

Am cumparat ieri,sambata,un bmw.ul 524Td cu motor de 525TDS al unui coleg care l-a postat aici pe forum la vanzari.Avea o manarie la cureaua de agregate la rola intinzatoare facuta.Pe drum a cedat de tot.Aveti cumva o poza,sa pot vedea si eu cum este original sa stiu cum le aranjez pe acolo.

Edited by eugen1975
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna!

Am si eu cateva intrebari despre 2 anunturi, a-si dori sa-mi achizitionez un bmw 520 din preajma anilor 1990 pentru simplu fapt ca imi plac.

Am gasit unu imatriculat in Bulgaria si unul in Romania, la ce surprize a-si putea sa ma astept?

Ce anume sa verific cand am sa ma uit la ele?

Orice informatie care mi-ar fii de ajutor!

Multumesc anticipat!

Edited by IceLord
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.