Jump to content

Seria 5 E34 1988-1996


WLF

Recommended Posts

verifica atent caroseria de rugina, ca a inceput sa apara si la astea si interiorul cat mai ingrijit, tot ce e mecanic se rezolva relativ ieftin si usor.

in schimb un interior uzat, neingrijit si rugina sunt mult mai dificile..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

verifica atent caroseria de rugina, ca a inceput sa apara si la astea si interiorul cat mai ingrijit, tot ce e mecanic se rezolva relativ ieftin si usor.

in schimb un interior uzat, neingrijit si rugina sunt mult mai dificile..

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut, de cateva zile pe computerul de bord nu mai indica decat data si ora, indiferent pe ce butoane apas. Daca apas pe maneta de semnalizare nu se mai schimba nimic pe el, nu mai arata consum si celelalte. Ce trebuie sa ii fac? Este computerul mare cu multe butoane, 2 consumuri etc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
buna ziua sunt nou pe acest forum si de ieri posesorul unui bmw 520. Am o problema la scaunul din dreapta. un buton de reglaj aal scaunului era rupt si trebuia cu ceva subtire sa bag acolo sa fac reglajul. am luat o surubelnita am inceput sa reglez pana la un moment dat cand am atins o tablitza pe acolo si a iesit o mica scanteie. Dupa aceasta nu am mai putut face niciun regaj de la niciunul dintre butoane. Ma poate ajuta cineva va rog cu un sfat? Am nevoie urgent nu de alta dar scaunul a ramas tras in fatza la maxim si abia pot intra.VĂŁ mulțumesc.
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

banuiesc ca s-a ars siguranta, vezi care este si inlocuieste-o. Eu nu am diagrama sigurantelor la E34, poate o gasesti pe net.

 

trebuie sa fie siguranta separata pentru "passenger seat adjustment".

Link to comment
Share on other sites

normal pe fundul capacului de la cutia de sigurante e un tabel, dar in 90% din cazuri e in germana,

In principiu verifica toate sigurantele care au cuvantul Sitze in descriere

oricum sunt sigurante clasice, se vad cele arse destul de usor..

Link to comment
Share on other sites

Salut! Stie careva daca si de unde pot cumpara "cup holder" pt un E34? Ati vazut careva ceva care sa fie facut in locul scrumierei, sau sa fie facut destul de elegant cat sa nu strice designul interior. Eu am gasit asta: suport doza E34 Trebuie sa-l fac eu, si in plus, asta ramane la vedere, nu se "ascunde". Daca aveti alte sugestii, va rog bagati-le aici sau pe PM. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

fix ca ala nu gasesti.

MAi exista o varianta

http://www.ebay.de/i...=item257620fced

asta intra in spatiul dintre scaun sofer, paralel cu consola centrala, multe e34 au acolo un fel de spatiu multifunctional, la mine de exemplu avea inauntru un fel de raft unde intrau vreo 6 casete audio..

Totusi nu orice e34 are spatiul ala de depozitare acolo, nu stiu cum e la tine

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...

Buna!

Am cateva intrebi:

- ce baterie sa cumpar pentru un BMW E34, mai exact intre cati Ah?

- un owners manual unde gasesc?

Multumesc anticipat!

 

https://docs.google.com/file/d/0B80wFxXkIygxY3kzM0ZrelNXQ3M/edit?pli=1

 

http://www.e34.de/tips_tricks/haynes/

 

multe aspecte in comun:

 

http://www.mediafire.com/download/eifibeedjzl/e32_1988_manual.pdf

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Buna!

Multumesc frumos de info, sper sa gasesc ceeace am nevoie.

Multumesc!

Edited by IceLord
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut! Stie careva daca si de unde pot cumpara "cup holder" pt un E34? Ati vazut careva ceva care sa fie facut in locul scrumierei, sau sa fie facut destul de elegant cat sa nu strice designul interior. Eu am gasit asta: suport doza E34 Trebuie sa-l fac eu, si in plus, asta ramane la vedere, nu se "ascunde". Daca aveti alte sugestii, va rog bagati-le aici sau pe PM. Multumesc!

 

Modelul respectiv doar daca il faci tu acasa. OEM arata asa.

http://www.ebay.com/...52c5c23&vxp=mtr

http://www.ebay.com/...0dee659&vxp=mtr

Edited by hory_bubu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salutare, cum se rezolva problema cu temepratura indicata ?

 

mie imi arata -30 grede Celsius...

 

Dai bandourile de pe bara fata jos si gasesti 4 suruburi, le desfaci si ajutat de cineva daca nu poti singur tragi bara afara, vezi nu uita sa decuplezi proiectoarele, dupa ce tragi bara afara in partea dreapta a masinii cum te uiti din fata spre spate ai senzorul de temperatura, ori e rupt un fir, poate ambele ori e ars

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Domi si Hory_bubu! Au trecut aproape doi ani de cand am intrebat de cup holder pt E34, da mai bine mai tarziu decat niciodata. Cu putin noroc pe ebay azi cumpar un cup holder chiar fain. Cam atat a durat ;)) In alta ordine de idei. Stie careva ce rleu e responsabil cu ridicarea geamului la pasager, sau ce piesa face ca geamul sa se ridice cand ii dai doar un "click". Geamul se ridica, dar de cand am cumparat masina, geamul pasagerului il pot ridica doar tinand apasat butonul pana ajunge sus, nu merge ca cel al soferului la care daca vreau sa-l urc pana sus apas scurt si urca singur. De coborat, geamul pasagerului coboara la "click" dar nu urca, si cum m-am pus pe cheltuit niste bani pe masina acum, l-as face si ala. Dar As comanda piesa si nu stiu care e. Multumesc si La multi ani tuturor!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stimati Domni,

 

Pentru un amic, am nevoie de manualul de service la un 520i, din 1991, M50.

VIN: BD66204.

 

El ar vrea sa isi verifice/schimbe distributia la masina, in momentul de fata motorul ajungand la 300.000 km.

Motorul prezinta si anumite "simptome" specifice (zgomot, etc...).

 

Exista vreo sursa de unde as putea face rost de procedura de service pentru aceasta operatiune?

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...................In alta ordine de idei. Stie careva ce rleu e responsabil cu ridicarea geamului la pasager, sau ce piesa face ca geamul sa se ridice cand ii dai doar un "click". Geamul se ridica, dar de cand am cumparat masina, geamul pasagerului il pot ridica doar tinand apasat butonul pana ajunge sus, nu merge ca cel al soferului la care daca vreau sa-l urc pana sus apas scurt si urca singur. De coborat, geamul pasagerului coboara la "click" dar nu urca, si cum m-am pus pe cheltuit niste bani pe masina acum, l-as face si ala. Dar As comanda piesa si nu stiu care e. Multumesc si La multi ani tuturor!

 

La fel si la mine, cred ca asa este masina,daca tptosi la cineva merge geamul pasagerului la fel ca la sofer sa ne zica

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
salut!sunt nou pe forum si totodata noul posesor al unui bmw e 34 520i.am o problema la masina,miroase foarte tare a benzina si la ralanti motorul galopeaza,ma poate ajuta cineva sa-mi dau seama de la ce ar fii?debitmetrul l-am verificat si este ok!tre sa precizez ca masina a fost 518 i si i-a fost inlocuit motorul cu un 2.0! Edited by catabmc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.