Jump to content

Let it Snow


alexrosiu

Recommended Posts

E cam greu iarna cu garda la sol a Bilstein-ului B14, chiar si setata maxim de sus, asa ca era timpul pentru ceva mai potrivit. Dupa ceva cautari, atat in RO cat si afara, am gasit exact ceea ce cautam: un X3 xDrive20d LCI, 177 cp, cu km rezonabili (97.000) si dotari satisfacatoare: navigatie High, scaune incalzite, senzori de parcare fata/spate (foarte utili), piele, cruise control, bluetooth, comenzi pe volan, control presiune cauciucuri, senzori ploaie si faruri automate (din pacate fara Xenon, dar nu le poti avea pe toate mereu).

 

 

Ca o paranteza, apropos de km, am verificat dupa VIN 10 masini de pe Autovit, proaspat aduse in Ro. Rezultatul a fost mereu acelasi: km modificati, fapt pentru care am decis sa caut singur masina in Germania. Cei interesati vor vedea ca masinile au mai multi km si sunt mai scumpe acolo (a mea a fost 19.500 + taxa + adus + etc). Usor de ghicit de ce. Asadar, m-am bazat pe "omul meu" de incredere care mi-a adus anterior E46-le pe care poate unii dintre voi si-l amintesc, precum si o alta masina, toate pe trailer cu risc zero.

 

Inchidem paranteza.

Sunt foarte placut surprins de masina, desi nu eram atras in mod special de E83 pana acum. A fost mai mult o alegere logica (una emotionala, 335i-ul, fiind deja suficienta rolleyes.gif) - m-am uitat de data asta la performante vs cheltuieli. Cu ocazia asta pot sa va recomand cu maxim de incredere cauciucurile Vredestein Wintrac XTreme, care fac o treaba incredibila, probabil - ce-i drept - si ajutate de 4x4, dar nu numai din punct de vedere al tractiunii, ci si pe franare.

 

Revenind la subiect, masina asta este tot ceea ce nu este 335-ul, deci exact ce trebuie pentru iarna. Va las cu cele cateva poze pe care i le-am facut in drumul inaugural spre munte.

IMG_2701.jpg

IMG_2703.jpg

IMG_2706.jpg

IMG_2707.jpg

IMG_2709.jpg

IMG_2712.jpg

Edited by alexrosiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum Ăži se pare cĂŁ stĂŁ pe Âşosea?

Surprinzator de bine! Ma asteptam sa fie "barca", dar nu este (pentru un SUV).

Apropos, si eu o alint tot cu numele de "Camionul" :)

 

La clasa aceasta as fi ales GLK sau Q5, strict din punct de vedere estetic.

Corect, ambele sunt mai frumoase, insa mult mai scumpe. Iar ca alinare am faptul ca am cel mai bun sistem 4x4 dintre cele 3 :)

 

 

Cateva sfaturi pentru posesor de 335i pe timpul iernii? :frantics:

DA! Iarna trecuta mi-a mers mult timp "in 3 cilindri" - or fi fost 4, 5 dar sigur nu 6. Am crezut ca am probleme la una din pompele de benzina (HPFP schimbasem recent) sau la injectoare.

Solutia a fost insa simpla: benzina de 101 - singura cu care mi-a mers rotund motorul.

In rest, grija cu pedala aia cum o apesi :)

 

 

Sa o stapanesti sanatos,de ce nu ai luat una din reprezentanta bmw ?

Pentru ca nu aveau nimic la pret ok.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

sa o folosesti sanatos. eu am 254 000 km cu a mea si merge foarte bine. O sa te obisnuiesti cu ea pentru ca e foarte practica: xdrive, spatiu si garda la sol, consum mic, stabilitate aproape ca un sedan, frane foarte bune. Te sfatuiesc sa ai totusi grija cu acceleratia in viraje pe zapada ca tinde sa fie supraviratoare. Cauciucurile de iarna sunt must have
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.