Jump to content

_chiulasa_ MANCATA-SFATURI SI PARERI DE LA VOI


badea valentin

Recommended Posts

ce parere aveti despre aceasta garnitura si aceasta _chiulasa_? am desfacut o astazi deoare imi fierbea apa in motor si nu imi facea nici caldura iar la relanti avea si fluctuatii. crede-ti ca e dusa de tot _chiulasa_ sau ce sfat imi dati? astept cu mare nerabdare sfaturile si parerile de la voi. multumesc frumos!!!post-58779-0-23779600-1357590110_thumb.jpgpost-58779-0-72647200-1357590118_thumb.jpgpost-58779-0-89762800-1357590127_thumb.jpgpost-58779-0-30351700-1357590136_thumb.jpgpost-58779-0-35803500-1357590142_thumb.jpg Edited by badea valentin
Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti despre aceasta garnitura si aceasta _chiulasa_? am desfacut o astazi deoare imi fierbea apa in motor si nu imi facea nici caldura iar la relanti avea si fluctuatii. crede-ti ca e dusa de tot _chiulasa_ sau ce sfat imi dati? astept cu mare nerabdare sfaturile si parerile de la voi. multumesc frumos!!!

Care garnitura ?

Link to comment
Share on other sites

Ca este ovala, rotunda, etc... se planeaza obligatoriu, in special ca ai garnitura arsa, intelegi? De unde stii tu ca este plana? Te-ai uitat in soare la ea?

 

 

 

 

 

 

 

dar e ok sa fie asa mancata? adica in ce consta acea planare? sa fie perfect dreapta?garnitura o voi schimba obligatoriu!

si inca e ochestie... crezi ca asta ar fi cauza imi fierbea apa in motor si nu imi facea caldura?

Edited by badea valentin
Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti despre aceasta garnitura si aceasta _chiulasa_? am desfacut o astazi deoare imi fierbea apa in motor si nu imi facea nici caldura iar la relanti avea si fluctuatii. crede-ti ca e dusa de tot _chiulasa_ sau ce sfat imi dati? astept cu mare nerabdare sfaturile si parerile de la voi. multumesc frumos!!!post-58779-0-23779600-1357590110_thumb.jpgpost-58779-0-72647200-1357590118_thumb.jpgpost-58779-0-89762800-1357590127_thumb.jpgpost-58779-0-30351700-1357590136_thumb.jpgpost-58779-0-35803500-1357590142_thumb.jpg

nu arata bine ,ce motor e?

Link to comment
Share on other sites

Vad ca inteligenta a trecut pe langa tine, cand i-am postat pe topic nu existau poze ( vezi ca primul post este editat).

De magari e plina lumea. Esti o dovada vie.

 

Nu te-am jignit cu nimic, in plus nu am de unde sa stiu cand s-au pozele. Desi m-am uitat acum si pozele au fost puse inainte de mirificul tau post in care faceai glume cu uitatul in soare. Intre timp vad ca ai editat.

Oricum, cu atat mai rau ca te apuci sa dai sfaturi din avion, daca nu stiai despre ce e vorba. Un adevarat mecanic. Il pui pe om sa bage banii in ce ti se nazare tie.

Edited by bimmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@badea valentin: Chiulasa e compromisa. Din ce se vede in ultima poza, a mai ramas un perete foarte subtire intre canalele de racire si capul camera de ardere.

Ciudat cum a ajuns asa. Ai nevoie de alta chiulasa.

 

bimmer crezi ca asta poate fi cauza la fierberea motorului si lipsa de caldura? maine o sa o demontez si pe cealalta ca mai ink un e34 sa vad _chiulasa_ aceea poate ma ajuta.cu un manual sau ceva de genul pentru punerea la punct a distributiei ma poti ajuta? multumesc mult !!!

Link to comment
Share on other sites

@badea valentin: Chiulasa e compromisa. Din ce se vede in ultima poza, a mai ramas un perete foarte subtire intre canalele de racire si capul camera de ardere.

Ciudat cum a ajuns asa. Ai nevoie de alta chiulasa.

+1. Cred ca ai pus un antigel coroziv altfel nu îmi explic. Sau .... Cumva a înghețat antigelul.

Si da din cauza asta fierbe antigelul si nu ai caldura.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

asta nu mai stiu ...eu sunt in posesia ei de doar 3saptamanirolleyes.gif

Cred ca a avut apa in ea.... Ai verificat când ai cumparato sau ai mers pe Încredere ca are antigel...

Link to comment
Share on other sites

bimmer crezi ca asta poate fi cauza la fierberea motorului si lipsa de caldura?

Foarte posibil. In poze nu se vede chiulasa in intregime, dar parca se vad niste urme cum ca ar fi scapat compresie.

 

Manualul de E34 este mare si nu pot sa-l pun aici. Dar cauta pe net dupa "BMW-E34-BentleyServiceManual" si gasesti sigur.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca a avut apa in ea.... Ai verificat când ai cumparato sau ai mers pe Încredere ca are antigel...

 

a avut si antigel dar nu stiu sa iti spun in procent pt ca nu am fost la service sa il verific deoare in service mi am luat foarte multe tepe si evit sa mai ajung pe la ei si plus de asta urma sa il schimb dar cu aceasta problema nu am mai reusit

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as verifica si blocul motor... DacĂŁ a ĂŽnghețat posibil sa fie si el compromis. Am ĂŽnțeles ca nu ai ĂŽncredere in serviceuri dar sa nu verifica sau sa schimbi antigelul la o mașina sh cĂŁruia nu ii știi istoricul nu e deloc inteligent
Link to comment
Share on other sites

Eroziunea din chiulasa nu pare a fi provocata de inghet. Chiulasa sigur a mai fost demontata si poate cineva a exagerat cu curatarea ei. Ca se vad ceva urme.

Sau a facut ca odinioara, cand meseriasii largeau intentionat gaurile de apa, sperand ca se va imbunanati racirea.

 

Oricum trebuie sa fii atent si la blocul motor si la toata masina in general, ca se pare ca nu a fost reparata cu prea multa atentie.

Edited by bimmer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.