Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

dar scuza-ma ce are una de-a face cu alta? pilotul nu face tot pentru ca masina e aerodinamica si are multe setari? pai chiar nu are nici o legatura una cu alta

 

deageaba are multe setari daca nu stii ce sa faci cu ele, degeaba poti schimba balansul la frana de pe fata pe spate sau viceversa cand nu simti masina si sesizesi chestiile astea

 

ideea e urmatoarea , in 2013 pilotul conduce masina aia fara nici un fel de ajutor, singura chestie care poti sa spui ca ii face viata mai usoara e cutia secventiala, in rest totul vine de la sofer de la simturile lui de la talentul lui.

 

a si sa-ti mai spun un secret , masina ta personala e mai aerodinamica decat masina de F1...cu mult :p

 

 

 

da, sunt intr-o conditie foarte buna incomparabila cu politii de pe vremuri, si asta din cauza ca si ecest segment evolueaza. au regimurile , lor exercitiile lor...

 

 

aerodinamica il ajuta sa mearga mai tare, are o apasare mai mare la sol, o viteza mai mare in curbe, etc. asta nu dezvolta pilotu ci inginerii fiecarei echipe. pe vremea aia in masina nu erau forte G asa mari cum sunt acum, totusi pilotu se chinuia sa-si tina capu drept. acum s-au schimbat lucrurile astea si nu se mai simt fortele G ca atunci, chiar daca sunt mai mari acum.

 

ma rog, putem discuta pana maine ca nu ajungem nicaieri.

 

revenind la testele de anu asta:

Link to comment
Share on other sites

aerodinamica il ajuta sa mearga mai tare, are o apasare mai mare la sol, o viteza mai mare in curbe, etc. asta nu dezvolta pilotu ci inginerii fiecarei echipe. pe vremea aia in masina nu erau forte G asa mari cum sunt acum, totusi pilotu se chinuia sa-si tina capu drept. acum s-au schimbat lucrurile astea si nu se mai simt fortele G ca atunci, chiar daca sunt mai mari acum.

 

ma rog, putem discuta pana maine ca nu ajungem nicaieri.

 

revenind la testele de anu asta:

 

aha deci cu timpul tehnologia a evoluat si fortele G nu se mai simt cum se simteau odata

 

asta merge de pus la perle

 

in rest numa bine balaure aici am incheiat subiectul chiar nu are rost

Link to comment
Share on other sites

in anii 80 se exercitau pana la 2,7 forte G pe unele circuite si pilotii cu greu isi tineau capu drept, acum se exercita peste 4 G-uri si pilotii nu mai au probleme asa mari. normal ca fac teste in simulatoare si sunt mai bine pregatiti, etc.

 

poate nu m-am exprimat eu bine, dar vad ca tu cauti numai cearta. si ai impresia ca parerea ta e cea mai buna. invata sa respecti si parerile celorlalti. bafta!

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la filmuletul ala exact 1 minut dupa care l-am inchis

 

acolo zice ca BE a transformat F1 intr-un sport mondial cu venituri de miliarde

 

lucru absolut fals.in 2011 F1 a a vut venituri de vreo 900 milioane mult mai putin decat s-ar astepta oricine, mai putin decat premier league de exemplu

 

in F1 e nevoie de o schimbare majora si asta rapid daca nu sportul o sa moara

Link to comment
Share on other sites

stai tu sa vezi cum castiga ferrari un sezon si cum vor creste incasarile din nou. Pai ce audienta sa faca red bull care e o echpa infiintata relativ recent si care are putini fani?

Revenind la oile noastre cat timp ferrari continua cu massa, o echipa tehnica ce nu a putut produce nimic notabil in jumatatea a 2a a campionatului, imi fac sperante si sange rau degeaba...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

in sfarsit Force India au anuntat cel de-al doilea pilot in persoana lui Adrian Sutil

 

apropo prima cursa din australia o vad asa:

 

undeva in fata : mercedes , ferrari urmati de lotus

 

red bull, mclaren undeva in pluton foarte necompetitivi.

 

spun asta dupa ce am citit parerile mai multor ex designeri F1 despre masinile 2013

Link to comment
Share on other sites

McLaren's Jenson Button has said his former team-mate Lewis Hamilton's Mercedes team are in good shape for the new season.

 

However, Button admitted it was hard to interpret pre-season testing times to establish who had the fastest car.

 

"I really don't know who's quick," said Button. "But the one team that has been consistently quick has been Mercedes more than anyone else."

 

Hamilton says he has deliberately played down Mercedes' form.

 

 

v-am zis eu ca mercedes va fi in top :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce nu exista schimbari majore in regulament ma astept ca trendul de anul trecut sa se pastreze cu o pozitionare asemanatoare in calsamente a echipleor, desigur pot exista diferente dar mi-e greu sa cred ca vor fi rasturnari de situatie spectaculoase.

 

Pentru alte aprecieri stau si astept prima cursa, e momentul adevarului.

 

Acolo vom sti daca Mercedes ofera lui Ham o masina de top sau nu, oricum cred ca e singura echipa de la care s-au asteptat mai multe si nu a reusit nimic. Lotus a fost peste pretentiile multora anul trecut si eu astept sa vad daca a fost doar din greseala sau va confirma.

Link to comment
Share on other sites

Lewis Hamilton has set a stunning pace on the penultimate day of pre-season testing at the Circuit de Catalunya.

 

The Mercedes driver set a lap of one minute 20.558 seconds - the fastest time of the winter so far and 1.069 seconds clear of the field on Saturday.

 

astazi

Link to comment
Share on other sites

 

The word on the street is that McLaren's long-run pace does not look too clever, although McLaren themselves insist it depends what run you look at and that they will be "in the mix". What is assumed to be a full-tank run from Jenson Button this afternoon went like this: 1:30.31, 30.27, 30.56. 30.8, 30.8, 31.17, 31.42, 32.05. Now, at 0.38kg per 10kg for fuel effect, then assume the hard tyres which he was on are 1.5 seconds slower than the softs (which is probably over-estimating the gap) and you get 7.2 seconds between a start-of-the-race lap and a qualifying lap. Calculate backwards and that gives a 23.11 - three seconds off what Nico Rosberg did this morning, a 20.1. Alternatively, calculate forwards from a 20.5 and you get 27.2, much slower than McLaren are actually doing. So something isn't adding up there

 

 

v-am spus eu ca mclaren nu sta prea bine, si am spus-o inca de la sfarsitul anului trecut ca mercedes e in carti

 

am pariat pe ei ca o sa castige campionatul 13:1 cota :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.