Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Aseara pe la ora 22.00 veneam spre casa, si la prima intersectie dupa Piata Progresu, chiar daca aveam verde, un Logan rosu (se vede si in poze) nu mi-a acordat prioritate.

Am incercat sa-l evit, am reusit sa nu-l lovesc, dar din cauza ca soseaua avea o pelicula de mazga, masina nu s-a oprit decat intr-un stalp, chiar daca am si cauciucuri de iarna.

Omul vinovat, mi-a dat copie dupa asigurarea lui, dupa buletin si dupa talon. Nu am fost la Politie. A ramas sa ma duc eu in cursul zilei de astazi (10 ianuarie 2013) sa rezolv cu Politia si asigurarea.

El are asigurare la Astra, eu tot la Astra. Am citit ca in ultima vreme si cei de la Astra au luat-o pe urma celor de la Carpatica cu despagubirile, lucru care ma sperie.

 

Masina are urmatoarele daune: capota, bara fata, proiectoare, grila si masca, ventilator A/C, radiator A/C, radiator apa, lonjeron stanga (nu stiu cel din dreapta cum se prezinta),trager, carcasa filtru de aer, vasco-cuplajul, plasticul care acopera vascul si plasticele de sub bara.

Capota nu am reusit sa o deschid ca sa vad ce este avariat si la motor. Astept sa o duc la asigurare.

 

Acum, daca sunt doar pagube materiale si nimeni nu a fost ranit, mai are rost sa ma duc la Politie sau ma pot duce direct la Astra cu masina pe platforma?

Cei de la Astra vor comenta ceva daca nu l-am busit pe vinovat dar le arat filmuletul?

In cazul in care vinovatul schimba placa si spune ca nu este el vinovat de accidentul meu, dar eu am copiile dupa toate actele lui plus continuarea filmuletului in care eu ies din masina si apare si el, cei de la Astra il vor favoriza pe el sau pe mine?

Ce ma sfatuiti sa aleg in cazul in care cei de la Astra ma vor pune sa aleg intre dauna totala, reparatie in regie proprie sau service-ul lor?

Cat as putea primi pe epava: 318i din decembrie 1991 cu 280.000 km la bord?

 

Si inca ceva! Eu depind foarte mult de masina si am citit ca asigurarea ii poate plati pagubitului "pagube consecinÞã a lipsei de folosinÞã a vehiculului avariat". Se refera cumva si la decontarea bonurilor de taxi sau a inchirierii unei masini cat sta a mea in service?

 

Orice sfat este binevenit!

 

http://www.youtube.com/watch?v=3l0rkdoYBVE

post-426-0-15852100-1357786219_thumb.jpg

post-426-0-58648200-1357786219_thumb.jpg

post-426-0-94000600-1357786219_thumb.jpg

post-426-0-26263400-1357786220_thumb.jpg

post-426-0-62097600-1357786220_thumb.jpg

post-426-0-98318000-1357786220_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cazul va fi unul foarte complicat dupa parerea mea.

 

Rca-ul lui nu te va despagubi cu nimic. Pur si simplu asta este legea la noi, din punctul lor de vedere atata timp cat nu a fost contact intre masini pentru ei nu are de ce sa fie vinovat cel cu loganul (ai spus ca nu l-ai atins);

 

Cea mai simpla metoda e sa spui ca l-ai atins (evident si el sa recunoasca asta - nu are ce pierde decat ca o sa i se scumpeasca rca-ul la anul). Din filmulet se cam vede ca pierzi controlul inainte sa ajungi in drepul lui deci sa nu cumva sa se foloseasca ei de film sa nu iti despagubeasca;

 

Ideal ar fi sa poti demonstra ca a fost contact prin niste "urme" de pe masina ta si a lui.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Rca-ul lui nu te va despagubi cu nimic. Pur si simplu asta este legea la noi, din punctul lor de vedere atata timp cat nu a fost contact intre masini pentru ei nu are de ce sa fie vinovat cel cu loganul (ai spus ca nu l-ai atins);

Am impresia ca au fost facute niste modificari in codul rutier in privinta asta.

citisem undeva de un caz in care un sofer il sicaneaza pe altul, acesta din urma pierde controlul masinii si se loveste de un parapet. pe baza declaratiilor martorilor, a fost considerat vinovat primul sofer, autorul moral al accidentului, si daunele suferite au fost suportate de asigurarea acestuia.

trebuie interesat. chiar daca nu a fost contact fizic intre masini, loganul poate fi tras la raspundere.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

sicer ai mers cam tare.ar putea spune ca e culpa comuna.

 

Sincer cred ca nu ti-ai baut cafeaua :thumbsup:

 

Referitor la subiect, spun si eu cum au spus si colegii: mai bine dadeai in el... Chiar daca nu a existat contact intre masini este clar vinovat de producerea accidentului, mai bine mergi la politie sa stabileasca si ei asta, macar sa ceri o parere.

Cere sa te despagubeasca la reparatie in regie proprie, iti vor oferi pret ca pt cele mai ieftine piese aftermarket + manopera si vopsitorie; reusesti sa o repari folosind piese din dezmembrari + vopsitorie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai stiu un caz similar, in care 'vinovatul' chiar a mers la politie sa declare ca n-a dat prioritate; intrucat n-a existat contact fizic intre cei 2, reparatia nu s-a putut face pe RCA. N-am auzit sa se fi schimbat ceva in sensul asta, din pacate.

 

Mie omul mi s-a parut ca a mers cu viteza legala, din film.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inspectorii astia de la asigurari mai nou inceraca sa dea cat mai multe culpe comune,se leaga de orice chichita.si la ultimul accident patit,vor sa vina si vinovatul si pagubitul,chiar daca am venit cu poze facute atunci.nu dau drumul la dosar pana nu se prezinta ambii soferi implicati.
Link to comment
Share on other sites

Mai stiu un caz similar, in care 'vinovatul' chiar a mers la politie sa declare ca n-a dat prioritate; intrucat n-a existat contact fizic intre cei 2, reparatia nu s-a putut face pe RCA. N-am auzit sa se fi schimbat ceva in sensul asta, din pacate.

 

Mie omul mi s-a parut ca a mers cu viteza legala, din film.

 

Probabil, in cazul prezentat de tine, neexistand prea multe dovezi, decat declaratiile celor doi, asigurarea a considerat ca cei doi erau "vorbiti".

Nu poate fi un avantaj pentru mine ca am filmat?

Chiar daca vor spune ca seamana a frauda, le dau toata inregistrarea cu tot traseul meu de la serviciu pana cand s-a produs accidentul.

Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa ma ajute, pentru ca este singura proba care arata cum s-a petrecut accidentul.

Se vede clar culoarea verde a semaforului, atat pentru mine cat si pentru pietoni.

La fel se vede si intentia Loganului de a-mi taia calea.

Daca unul da cu spatele si il loveste pe cel din spatele lui, o inregistrare il poate scapa de vinovatie pe cel de-al doilea sofer (care a fost lovit in partea din fata a masinii).

 

Nu stiu daca are vreo importanta daca mergeam cu viteza legala sau un pic mai repede, atata timp cat aveam prioritate.

Oricum, nu aveam viteza mare, chiar incetineam pentru ca vazusem un taxi care a trecut inaintea Loganului.

Am crezut ca Loganul se asigura, ca o sa ma vada si o sa opreasca.

Cand m-am apropiat de el, am realizat ca nu se opreste si vrea sa treaca, moment in care am tras de volan, instinctiv.

Si, puteti vedea...

Link to comment
Share on other sites

eu am avut la Astra o dauna cand aveam un audi A3 si am avut dauna de 9500 ron . mi-au dat 3200 la prima strigare si dupa 2 luni de telefoane si stres abia mi-au dat 5200 ron. aveam puntea spate stamba ,portiera...etc. sunt mari marlani.

cred ca nu vei obtine nimic de la ei. mai bine ii zici aluia cu loganul sa te loveasca undeva in spate-lateral. sa aiba si el o utma de acrosare. altfel cred ca slabe sanse. asteptam deznodaantul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu arata inregistrarea la asigurator.

intalneste-te cu loganul iar si sa te zgarie iar pe lateral stanga.

acum nu te despagubeste nimeni, mai ales atra.

 

+1,numai sa vrea ala cu taxi-ul.Oricum aia de la Astra or sa va cheme pe amandoi cu tot cu amiabil.

Link to comment
Share on other sites

Nu este taxi-metrist cel vinovat! E cel cu Loganul rosu!

M-am documentat un pic cu net-ul si am inteles ca ma poate ajuta cat de cat un proces verbal de la Politie.

Pe baza filmului ar putea sa stabileasca ei situatia.

Cuvantul lor ar putea conta, daca nu in fata celor de la Astra, in instanta macar.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, invatatura de minte pentru toata lumea care ti-a vizionat accidentul. Instinctul de a te feri de alti boi, mai ales la viteze mici, la care un accident nu iti pune in pericol sanatatea, nu e tot timpul un lucru bun.

 

Eu, odata, cand mi-a taiat unu` cu un e60 calea si m-a acrosat in fata dreapta, inca din ciuda am virat dreapta si am si accelerat, sa fiu sigur ca intru bine in el. :thumbsup: s-a apucat omul sa se vaite ca masina lui, ca abia o luase, ca nu i-a facut inca CASCO, etc... I-am zis frumos si calm sa nu conduca ca un descreierat, cu atat mai mult cu cat avea, pe bancheta din spate, 2 copii nu mai mari de 10 ani fiecare. Mi-a parut rau ca nu am vazut copii, altfel probabil l-as fi ferit. Problema cea mai mare era ca, ferindu-l pe el, intram pe contrasens. La constatari la politie incerca el sa il imbarlige pe politist ca eu l-am lovit din spate. LOL

 

bafta... clar dadeam in el...

clar.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce viteza aveam, dar stiu sigur ca nu am depasit limita legala.

Nu aveam motiv.

Cu lovitul... in momentul ala, instinctul m-a indemnat sa-l evit.

E si primul meu accident si nu prea am "experienta" intr-ale accidentarilor.

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Pacat de masina, de nervi si de timpul pe care o sa il pierzi pe drumuri. Cat despre instinct, e cu dublu tais. Cateodata e bine sa-l ai, cateodata e si mai bine sa nu-l ai. Asta e.

N-ai pe nimeni cunoscut in asigurari, sa ceri o parere? Nimeni la Rutiera?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.