Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Pai stai un pic. Ce scrie in decizie? Ce exact ai castigat tu? In decizia judecatorului scrie clar ca l-a scos pe ala cu Loganul vinovat? Un copy/paste de pe portalul instantei nu ar strica sa pui aici.

 

In orice caz banuind ca esti la prima instanta trebuie sa astepti in primul rand sa treaca 15 zile si sa vezi daca cealalta parte face recurs, apoi cred ca trebuie sa astepti acasa hotararea instantei si cu aia te duci la asigurator.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Tip solutie: Admite plângerea
Solutia pe scurt: Admite plângerea. Anuleazã procesul-verbal seria xx nr.xxxxxxxxxx.
Exonereazã petentul de plata amenzii În cuantum de 280 lei aplicatã pentru sãvârºirea contravenÞiei prevãzute de art.108 alin.1 lit.b pct.3 corob. cu art.100 alin.2 ºi cu art.54 alin.1 din OUG nr.195/2002,
Înlãturând ºi sancÞiunea complementarã a aplicãrii de 3 puncte penalizare. Cu recurs În 15 zile de la comunicare.

 

Eu am reusit sa anulez acel proces verbal de contraventie de la Politie.

La proces, la fiecare termen eram doar eu si avocatul. Nu a venit nici macar o singura data loganistul, cineva de la Politie sau de la asigurari.

Pana acum m-am judecat cu Politia.

 

Banuiesc ca daca cei de la asigurari nu ma vor despagubi,

atunci o sa fiu nevoit sa ii dau in judecata si pe ei si pe loganist ca sa dovedesc ca ala cu Logan-ul a fost vinovat.

 

@robertmihail90

Cam aceeasi suma am cheltuit si eu cu reparatul masinii.

Imi poti spune cum a procedat? De ce acte a avut nevoie?

In cat timp trebuie depusa cererea de despagubire?

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

pfoai de capul meu. Nu sunt jurist, nici nu am cine stie ce cunostinte in domeniu dar din ce vad eu acolo e posibil sa fi departe de recuperarea banilor. Cum banuiam, tu ai obtinut decat anularea pv-ului. Habar nu am daca nu cumva puteai sa ridici inca din dosarul asta pretentia ca ala cu loganul sa fie scos vinovat....

Daca e asa atunci cum ai zis si tu e posibil sa iti trebuiasca alt proces in care sa ceri stabilirea vinovatiei respectivului, adica automat sa il obligi sa iti plateasca daunele produse din culpa lui. Doar cu decizia de mai sus nu (cred) ca aia de la asigurari te vor despagubi. Spre exemplu ma gandesc ca trebuia sa scrie in decizie ca se hotaraste ca cel cu loganul sa fie sanctionat sau ceva de genul.

 

Alta varianta mai simpla ar fi ca dupa ce iti vine comunicarea acasa sa te duci la politia rutiera si aia sa iti faca alt proces verbal in care sa il scoata pe ala cu loganul vinovat, dar nu stiu cat se poate treaba asta desi e cat se poate de logica. Cei de la rutiera au gresit cu procesul ala verbal, tu nu ai fost vinovat, fapt stabilit de instanta

 

Oricum colegul kosfunny o sa ne lamureasca cel mai bine si avizat (parerea mea e una total neavizata)

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Felicitari pentru proces !

 

Acum trebuie sa astepti redactarea hotararii si dupa ce o primesti oficial Politia are 15 zile termen sa solicite recursul ! Ca sa nu se mai intarzie du-te la instanta si depune o cerere de urgentare a redactarii . In hotarare se va specifica daca vinovat de eveniment este soferul loganului !

 

PS Nu sunt jurist dar sunt informat si experimentat !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

un aspect important!!

dupa ce astepti cele 15 zile (daca nu se face recurs), hotararea trebuie investita cu titlu de definitiva, altfel e o hartie fara valoare.

mai mult ca sigur ca in motovare va fi gasit vinovat de producerea accidentului soferul loganului, altfel nu vad cum sa admita cererea instanta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Azi am primit prin posta Comunicarea Hotararii Civile a Judecatoriei Sectorului 5.

A ajuns cam tarziu, dar e bine ca a ajuns chiar daca dupa doua luni de la castigarea procesului!

 

Sunt pe fuga, asa ca o sa va spun scurt ca instanta a vizionat proba video!

Deci, probele video (cel putin in cazul meu) au fost acceptate dar si vizionate!

O sa atasez diseara si niste pasaje din hotarare.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 5 months later...

Salut!

Am fĂŁcut contestație la procesul verbal al poliției și am câștigat.

Defapt, "am câștigat" e puțĂ­n spus, pentru cĂŁ instanța a vizionat filmulețul și a dat verdictul cĂŁ accidentul s-a produs din vina celuilalt conducĂŁtor.

Pentru cĂŁ cel vinovat nu s-a prezentat ĂŽn cele douĂŁ rânduri când a fost citat, lipsa lui a fost consideratĂŁ ca o declarație ĂŽn favoarea mea.

Ăntr-un final mi-am recuperat banii și de la asigurari, dar nu fĂŁrĂŁ scandal.

Cu toate cĂŁ aveam acte pentru toate piesele cumpĂŁrate și factura de la service-ul unde mi-am reparat mașina, ĂŁia au vrut sĂŁ-mi ofere mai puțini bani.

Dar dupĂŁ puțin scandal, câteva uși trântite și o amenințare cu judecata, am primit pânĂŁ la urmĂŁ banii.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.