Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Ochii cat cepele data viitoare. Asta e adevarata soferie pana la urma, sa te feresti de idioti...

 

Trebuie sa te ajute filmarea, se vede clar ca el n-avea ce cauta acolo. De curiozitate, anvelope de iarna aveai in parametri?

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Eu iti zic, sincer, ca nu cred ca ala cu Loganul va fi de acord sa "reluati" intamplarea, dar de data asta chiar sa iti loveasca masina. Adica, nu va cunoasteti, etc... Sa isi loveasca el masina doar ca sa ti-o faci tu pe a ta. Hm... nu prea.

Ba eu zic ca-l va "cunoaste" daca varianta e permis suspendat. Si asta se intampla daca prezinta filmul politiei.;)

Link to comment
Share on other sites

roaga-l pe om sa va intalniti sa-ti traga o dunga pe masina ceva,ca daca n-a existat impact n-a existat accident si nu te despagubeste nimeni. stiu un caz similar si la politie le-a zis ca daca nu s-au atins nu au ce sa faca

 

si nu pare dauna totala masina,nu te speria chiar asa

Edited by hitman1234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Voi observati o chestie pe filmare? Cand s-a pus verde, au plecat 4 masini din sensul opus sa faca stanga in conditiile in care niciuna nu trecea pana sa se faca verde. Deci, e posibil ori sa nu fi mers corect semaforul(ma refer aici sa nu se fi sincronizat corect), ori sa fi fost semafor dublu iar pentru inainte sa nu fi functionat becurile si de fapt colegul nostru sa nu fi dat prioritate, verde sa fi fost pentru stanga la fel ca si pentru sensul opus.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca sa scoti tu sau un moderator pozele si filmul de pe forum/youtube.

 

Ai toate sansele ca ,cu filmul asta clar sa nu iei nici un ban.Doar daca nea caisa cu loganul iti plateste din banii lui reparatia.Fara contact nu iei nimic de la asigurator.

 

Iar,daca sunt camere in intersectie e clara 100% treaba,nu ai cum sa faci o intelegere ca sa te loveasca usor in stanga ulterior ca sa zici ca a fost contact.

 

F nasol.

 

Orice ar fi,incearca sa te intelegi cu omul cu loganul.Altfel,doar sa il dai in judecata si chiar si asa,nu ai sanse f mari.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Voi observati o chestie pe filmare? Cand s-a pus verde, au plecat 4 masini din sensul opus sa faca stanga in conditiile in care niciuna nu trecea pana sa se faca verde. Deci, e posibil ori sa nu fi mers corect semaforul(ma refer aici sa nu se fi sincronizat corect), ori sa fi fost semafor dublu iar pentru inainte sa nu fi functionat becurile si de fapt colegul nostru sa nu fi dat prioritate, verde sa fi fost pentru stanga la fel ca si pentru sensul opus.

Sunt 2 lumini verzi pe sensul de mers al colegului. Una suspendata deasupra benzii a 2a, respectiv pentru stanga, asa cum era incadrata masina din fata colegului care semnaliza stanga, si o lumina verde pe stalpul de pe trotuar, respectiv pentru inainte si/sau dreapta. Simplu.

Si chiar daca semafoarele pentru cei din contrasens s-au pus atunci pe verde, cei care virau stanga isi pierdeau prioritatea si trebuia sa cedeze trecerea. Asta doar in cazul in care drumul principal nu era marcat ca fiind cel pe care veneau masinile de pe contrasens si se continua cu drumul din dreapta colegului nostru.

 

Ceea ce nu e cazul, deoarece pe stalpul cu semaforul se vede clar semnul de drum cu prioritate.

post-14059-0-01893100-1357805031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am relatii la Politia Rutiera si nici in Asigurari.

 

Anvelopele sunt de iarna.

Pe fata am Pirelli si au 7-8mm, cumparate anul trecut iar pe spate am Continental cu 9mm adancime, cumparate in noiembrie 2012.

 

Loganul rosu mi-a dat copie asigurare, copie talon, copie buletin, copie permis si numarul de telefon.

M-a asigurat si ca v-a veni la constatare daca este nevoie.

 

Rares_CJ, crede-ma ca atunci am avut senzatia ca stalpul "ma atrage", ca un magnet. Vorbesc foarte serios.

 

Nu exista semafoare separate pentru inainte sau stanga. Este unul singur, defapt sunt doua (unul pe trotuar si unul suspendat) dar nu au semne si sunt pentru toate directiile.

Cei care traversau intersectia, vin din sens opus si fac stanga. In momentul cand fac stanga, trebuie sa acorde prioritate.

Multi nu acorda acea prioritate.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine efectiv ma doare ca un retard scapa basma curata si un om sufera acum, sta pe drum, nu poate sa-si faca programul cum vrea si o sa fie privit de sus de unii de la un birou. Cam asta e realitatea. Sper sa rezolvi, ma rog sa nu avem dreptate niciunul dintre noi sincer si sa te despagubeasca. Chiar meriti moral pentru ca tu nu ai facut nimic decat sa feresti un tampit, dar in acelasi timp te-ai pus pe tine intr-o situatie aiurea. In opinia mea cel mai bine e ca esti ok acum. Asta e mai presus de tot. Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca sa scoti tu sau un moderator pozele si filmul de pe forum/youtube.

 

Ai toate sansele ca ,cu filmul asta clar sa nu iei nici un ban.Doar daca nea caisa cu loganul iti plateste din banii lui reparatia.Fara contact nu iei nimic de la asigurator.

 

Iar,daca sunt camere in intersectie e clara 100% treaba,nu ai cum sa faci o intelegere ca sa te loveasca usor in stanga ulterior ca sa zici ca a fost contact.

 

F nasol.

 

Orice ar fi,incearca sa te intelegi cu omul cu loganul.Altfel,doar sa il dai in judecata si chiar si asa,nu ai sanse f mari.

 

 

Nu exista nici o camera in intersectie cunosc foarte bine zona (cinematograful flamura)

 

Parea mea este ca trebuie sa vb cu soferul de pe logan sa va loviti foarte usor iar,si el sa schimbe banda de mers asa in cat sa nu ii supende permisul :hmm:iar tu lai evitat si ai intrat in stalp....

Edited by valy
Link to comment
Share on other sites

1:TREBUIA SA DAI IN EL!

2:NU arata filmuletul, decat in caz de extrema forta.

3:Intalnestete cu omul si gaseste o modalitate, din pacate din ce se vede se poate interpreta ca ai avut viteza si nu a avut timp sa te vada sau alte aberatii.

4:Cum a colegul XXL " fara contact=slabe sanse.."

 

Succes, sa ne spui si noua ce ai facut.

Edited by Bgy666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

O sa iau o mica pauza de pe topic, pentru ca trebuie sa ma duc sa rezolv aceasta problema.

Macar sa stiu un lucru sigur.

Stiu ca dauna masinii nu este asa de mare si tot ce este stricat pot gasi la colegii de pe forum, dar as prefera sa scap macar de plata manoperei si de vopsit masina.

Soferul Loganului ar fi dispus sa ma ajute cu ceva bani, dar se poate razgandi la orice ora, asa ca nu ma pot baza prea mult pe el.

Oricum, mai pe seara cand ma intorc "de pe drumuri" va anunt ce am rezolvat.

Va multumesc inca o data pentru suport si pentru sprijin.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

O sa iau o mica pauza de pe topic, pentru ca trebuie sa ma duc sa rezolv aceasta problema.

Macar sa stiu un lucru sigur.

Stiu ca dauna masinii nu este asa de mare si tot ce este stricat pot gasi la colegii de pe forum, dar as prefera sa scap macar de plata manoperei si de vopsit masina.

Soferul Loganului ar fi dispus sa ma ajute cu ceva bani, dar se poate razgandi la orice ora, asa ca nu ma pot baza prea mult pe el.

Oricum, mai pe seara cand ma intorc "de pe drumuri" va anunt ce am rezolvat.

Va multumesc inca o data pentru suport si pentru sprijin.

 

FOARTE BINE!

Nu il lasa sa se razgandeasca + sa nu ii dai de inteles ca nu este total vina lui.

Link to comment
Share on other sites

poate omul cu loganul e unul de buna credinta si cu moralitate... atunci e ok... toti gresim...

 

cam greu..........daca se ajunge la politie,aluia cu loganul ii suspenda carnetul 3 luni(poate doar sa nu stie ala cel asteapta)

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca, la un moment dat, undeva pe centura Bucurestiului, mergand inspre mare, am ajuns la o intersectie in care am intrat pe verde.

Din dreapta mea a venit un dobitoc cu un camion de-ala ceausit mai sa se urce pe mine. Cum nu avea sens sa franez, am tras stanga si am accelerat sa trec prin fata lui.

Problema mea a fost ca, facand inspre stanga, cam in diagonala, am intrat pe un drum cu sens unic si semn de interzis, dar macar am trecut de intersectie. Cand am intrat pe drumul ala, m-am si oprit si am asteptat sa se puna in miscare coloana de masini care astepta la semafor, astfel incat sa pot intoarce si sa traversez intersectia din nou.

Ghionionul meu a facut ca in acea coloana, a 4a sau a 5a masina sa fie una de politie, cu 2 agenti. Mi-au facut semn sa opresc motorul. Un agent a venit la mine, s-a legitimat si mi-a cerut actele, spunandu-mi ca sunt pasibil de puncte amenda si retinerea permisului de conducere. Norocul a fost ca i-am explicat ce s-a intamplat si de ce am intrat pe acel drum si, cum coloana era inca la culoarea rosie a semaforului, soferul din prima masina din coloana a putut confirma ce am spus eu. Agentul mi-a inmanat actele si mi-a urat drum bun.

 

cam greu..........daca se ajunge la politie,aluia cu loganul ii suspenda carnetul 3 luni(poate doar sa nu stie ala cel asteapta)

Poate nu isi da seama. Si, in cel mai rau caz, il ia inapoi dupa o luna.

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa-l lovesti pe ala, acuma e greu, sa dovedesti ca ala e autor moral. Caz clasic intalnit la motociclisti care evit impact prin caderea dar raman cu paguba pentru ca legea sau interpretarea ei e greu in fata politia/justitia. Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.