Jump to content

Restaurare E34


Ziggye

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul, ma apuc de "matusha" asa dar...am nevoie de ajutorul vostru...

 

intrucat sunt bugetar, vreau intai sa achizitionez piesele, pe o perioada de 3-4 luni deci:

 

- am nevoie de necesarul de piese la capitolul tren de rulare -si pret- ( bucsaraie, brate - daca e cazul- si suspensii - cred ca doar telescoape ) cu pret ar fi ideal si o schema gen REALOEM - pe care nu am timp eveftiv sa caut tot :(

- am nevoie de bandourile de la usi, si cele de la mijloc, dar si cele de jos ( noi, daca se poate un cod si pret, iar SH sa fie in stare buna, nu conteaza culoarea, poa´ sa fie fiecare o culoare diferita, nu-i bai )

-si mai am nevoie de telescoape hayon si luneta ( cele mici ) - un cod pt noi sau SH daca are cineva in stare buna cat sa tina luneta aia sa nu mai imi cada in cap :D

 

Si...as mai avea nevoie de multe dar momentan stiu sigur ca omit cate ceva...asadar, celor care ma vor ajuta cu ceea ce am ceru mai sus dau o bere :D la propriu :D

 

PS. trapa am gasit, mai trebuie sa gasesc un meserias care sa o monteze fara sa o strice :))

Link to comment
Share on other sites

LA tabla sta foarte bine, exeptand bandourile din partea jos a usilor care dau semne de uzura si vre-o 2 exxfolieri pe ici pe colo...

 

@BGY am nevoie de bucsaraie completa fata- spate, 4 telescoape roti si 4 telescoape hayon si bandouri usi

Link to comment
Share on other sites

LA tabla sta foarte bine, exeptand bandourile din partea jos a usilor care dau semne de uzura si vre-o 2 exxfolieri pe ici pe colo...

 

@BGY am nevoie de bucsaraie completa fata- spate, 4 telescoape roti si 4 telescoape hayon si bandouri usi

 

Bucsaraie completa fata=10-12 milioane cu tot cu amortizoare fara manopera.

bucsi punte spate= 150lei

telescoape nu stiu.

bandouri dezmembrari.

Edited by Bgy666
Link to comment
Share on other sites

set complet fata (8 piese, adica 2 perechi de brate, capetede bara complete, cu tot cu bara aia de care se prind, bielete antiruliu) gasesti cam cu 110 euro +15-20 de euro transport pe ebay.de

 

 

 

 

 

Sunt si variante ceva mai scumpe,la 130 de euro, cu bratele inferioare din aluminiu, varianta pe care ti-o recomand.

 

 

http://www.ebay.de/i...=item45f013b5c6

daca linkul nu mai e valalabil intri pe ebay.de si cauti "BMW e34 querlenker satz" sunt multe firme care trimit si in ROmania direct, se poate plati cu cardul sau via paypal, vin cam in 5- 7 zile lucratoare..

 

 

eu de pe ebay am luat un set dinasta acum 3-4 ani, si au deja ~ 60 k km, si din tot setul ala au cedat acum vreo 7-8000 de km niste capete de bara la 30 de roni bucata si bielete antiruliu schimbate mai mult de aspect, la vreo 35 de roni..

 

nu stiu cat vrei sa tii masina dar as recomanda sa schimbi macar arcurile fata, ca sigur sunt lasate mult la anii astia, si ca amortizoare iti recomand bilstein B4, in DE erau garantate 100k km. cu astea am deja mai bine de 70k km si nu dau vreun semn de uzura.

Daca vrei sa vezi cum se schimba, iti recomand manulul bentley pentru e34, il gasesti pe torente.

mai e si site-ul asta care explica binisor..

http://www.bmwe34.ne...ension_main.htm

 

dai click pe fiecare element din poza..

 

Operatia daca o faci prima data asa ceva iti ia 3-5h .

Iti trebuie neaparat o presa si cheie dinamometrica.

Daca nu foloesesti cheie dinamometrica la strangeri cum sunt date in manual, vei injumatati durata de viata a pieselor si apoi se plang toti ca in Romania se strica tot din cauza de gropi si ca sunt piesele proaste si trebuie sa iei neaparat piese lemforder la 150 de euro un brat... care cedeaza fix in acelasi timp.. daca e montat prost..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M. DOMI, vreau sa tin masina, chiar acum am ajuns acasa de la Bucuresti, am plecat pe la 6:30 din casa ( dr. Taberei ) si am ajuns la 23:57 in Tg MJres, cu oprire in Bv. si Predeal ...si Sighisoara, consum estimativ, undeva la 25 L/ 365 km... Eu, sotia , copila si peste tot bagaje...

 

Masina pe la 110 incepe sa trepideze putin , in viraje mai violente se inclina cam tare...cat, despre confortul la drum...sun trezit la 6, am fost la lucru pana la 4, am facut si drumul asta si uite inca ma simt ok, nu sunt rupt..ceea ce ma ambitioneaza sa ma ocup de masina asta cum trebuie... presimt ca merita :)

 

Asa, ca idee, mi-am facut un calcul, inainte de ce ai zis tu si mi-a iesit undeva la 2400 RON tot ce imi trebuie ( mai putin arcurile :( pe care le-am sarit din schema )

 

De lucrat la ea, sigur nu ma bag eu pt ca mai mult stric...sunt sigur...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce mai vrei sa schimbi la ea dar socoteala vine cam asa

150 de euro toate articulatiile fata

amortizoare fata sunt de la 40-50 de euro sachs, sunt bune si alea, pana la bilstein b4 care sunt in jur de 80-90 de euro bucata.. asta inseamna ca te incadrezi intre 100 si 180 de euro cu amortizoarele.

Daca tot ai drum prin transilvania, mai ales sibiu, mergi fix la ei la poarta fabricii, spunea cineva pe forum ca au acolo un magazin cu preturi incredibile, e posibil sa le iei mult mai bine. gen 180 de roni bucata.

 

 

Daca punem maxim adica 150+180 vin vreo 1400-1500 de roni tot ce inseamna suspensie fata.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

la amortizoare am uitat sa iti zic si de flanse, sa le schimbi cu tot cu flanse ca sunt si alea uzate sigur, sunt vreo 30 de roni bucata...

 

 

 

 

pai e34 are preturi foarte rezonabile, are finul meu un astra mai vechiut, de vreo 10 ani sa vezi ala facturi.. :) si cica Opel e in general ieftin la piese...

eu pe spate la articulatii nu am avut ce schimba, sunt alea originale de acu 18-19 ani.. cu exceptia bieletelor antirului, care ca si alea de pe fata sunt in jur de 30 de RON si alea..

Amortizoarele si arcurile in schimb am schimbat tot si fata si spate, am zis ca daca tot fac o treaba....

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Deci, eu vreau sa schimb absolut tot ce inseamna bucsaraie pe masina asta, si din cate am vazut la mine pe stpate, puntea nu e cu reglaj, e fixa... :blink:

 

Sper ca sa ma incadrez in buget oricum :frantics:

 

Edit

 

Stie cineva cum dracu´ se schimba beculetele de la Agel Eyes DEPO ? Din 16 mai merg vre-o 8-9...

Edited by Ziggye
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.