Jump to content

Navigatie B.M.W e90 business


frizzstar

Recommended Posts

pana si navigatia profi din 2011 e a aproape inutilizabila.

 

dar vezi ca exista si 2012 si mai ales 2013 care este destul de OK (detaliata) pentru RO, cel putin cea de pe Professional! E aiurea ca versiunea Bussines au lasat-o de izbeliste!

Link to comment
Share on other sites

stai linistit, ca oricum nu pierzi mare lucru.... pana si navigatia profi din 2011 e a aproape inutilizabila.

De ce zici asta ?! Inca din 2011 incepea sa stie majoritatea strazilor din orasele mari si mijlocii iar in 2012-2013 am 95% din strazi si chiar si cu ghidajul se descurca binisor - aici ar mai fi oricum de lucru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce zici asta ?! Inca din 2011 incepea sa stie majoritatea strazilor din orasele mari si mijlocii iar in 2012-2013 am 95% din strazi si chiar si cu ghidajul se descurca binisor - aici ar mai fi oricum de lucru.

 

 

Perfect de acord cu ce zice shimano :)

Link to comment
Share on other sites

Si-a facut cineva update de soft? Unde anume si cat costa? In final, merita facut update-ul, sau numai upgrade-ul la CIC navi ne scoate la lumina?

 

 

eu mi-am facut anul trecut la Banat Car mai mult pentru anularea "power reduction-ului", dar pentru aceasta s-a facut update cu ultimul soft la majoritatea modulelor, lucru confirmat ulterior si la alt service ce se conecta la ceva server BMW din UK, plus de un alt tip ce se ocupa de codari! Nu se modifica nimic pe partea de interfata la iDrive daca la aia te referi! Ca sa treci de la CCC la CIC, trebuie inlocuit hard tot modulul! Singura diferenta notabila pe care am observat-o dupa update a fost calitatea sunetului de pe radio/CD mult peste ce a fost cu softul vechi sau cel putin asa am resimtit cateva zile dupa update! Legat de costuri pe mine m-a costat ~200RON!

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am facut anul trecut la Banat Car mai mult pentru anularea "power reduction-ului", dar pentru aceasta s-a facut update cu ultimul soft la majoritatea modulelor, lucru confirmat ulterior si la alt service ce se conecta la ceva server BMW din UK, plus de un alt tip ce se ocupa de codari! Nu se modifica nimic pe partea de interfata la iDrive daca la aia te referi! Ca sa treci de la CCC la CIC, trebuie inlocuit hard tot modulul! Singura diferenta notabila pe care am observat-o dupa update a fost calitatea sunetului de pe radio/CD mult peste ce a fost cu softul vechi sau cel putin asa am resimtit cateva zile dupa update! Legat de costuri pe mine m-a costat ~200RON!

 

Stiu ca trecerea la CIC se face prin inlocuire, dar ma interesa daca pe partea de navigatie, dupa update-ul de soft, ai observat diferente notabile. Adica hartile pe care le citeste acum unitatea, sunt destul de detaliate pentru Romania? Functioneaza rezonabil?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca trecerea la CIC se face prin inlocuire, dar ma interesa daca pe partea de navigatie, dupa update-ul de soft, ai observat diferente notabile. Adica hartile pe care le citeste acum unitatea, sunt destul de detaliate pentru Romania? Functioneaza rezonabil?

 

 

Pai detalierea hartilor nu tine de softul de GPS, ci de pachetul de harti de pe DVD, de versiune! De aia sunt versiuni 2011 / 2012 / 2013 fiecare ver mai noua fiind mai buna/detaliata decat cea anteriora, independent de softul de pe masina! Asa cum am zis, inclusiv la meniul navigatiei nu sunt diferente intre noul si vechiul soft....interfata este aceeasi!

Link to comment
Share on other sites

eu am un E90 din 2006, cu navi mare si imi merge dvd cu navigatia pe romania!

 

 

Pai pe navi mare aka "Professional" evident ca merge, ultima varianta fiind ver 2013, RO regasindu-se ca de obicei pe DVD-ul 3(Eastern Europe)! Problema se pune la navi mic, Bussines care a fost abandonata de catre BMW, ultima ver fiind din 2009?!??!?:unsure:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK, dar odata ce s-a facut update-ul de soft, unitatea CCC Business va citi DVD-ul cu hartile din 2013 ?

 

Pai parca ziceam ca navigatia pentru Bussines a fost lasata de izbeliste de catre BMW! Cred ca ultima navi pentru Bussines, CCC(cel putin) cred ca dateaza din 2009! Navi bussines 2013 nu exista....nici vorba(sa ma corecteze careva daca gresesc). Dar practic aia tot discutam de doua pagini

:console:

Link to comment
Share on other sites

Pai parca ziceam ca navigatia pentru Bussines a fost lasata de izbeliste de catre BMW! Cred ca ultima navi pentru Bussines, CCC(cel putin) cred ca dateaza din 2009! Navi bussines 2013 nu exista....nici vorba(sa ma corecteze careva daca gresesc). Dar practic aia tot discutam de doua pagini

:console:

BMW Road Map Business 2013 e cea mai recenta versiune pentru navigatia business CCC .

 

http://s8.postimage.org/w10lnafet/2013.jpg

Edited by ALEX_IS
Link to comment
Share on other sites

BMW Road Map Business 2013 e cea mai recenta versiune pentru navigatia business CCC .

 

http://s8.postimage.org/w10lnafet/2013.jpg

 

 

Merci de corectare ALEX_IS! Acum am verificat si eu mai atent la bussines si se pare ca exista si var 2013, dar fara DVD-ul 3, DVD care la Professional se regaseste si RO!

 

DVD1

Andorra, Austria, Belgium, Denmark, Germany, Finland, France, Gibraltar, Grecce, United Kingdom, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Norway, Portugal, San Marino, Sweden, Switzerland, Slovak Republic, Spain, Czech Republic, Vatican City.

 

DVD2

Austria, Denmark, Germany, Finland, Greece, Italy, Croatia, Liechtenstein, Norway, Poland, San Marino, Sweden, Switzerland, Slovak Republic, Slovenia, Czech Republic, Hungary, Vatican City.

 

TMC Available on

Austria, Belgium, Denmark, Germany, France, United Kingdom, Italy, Liechtenstein, Monaco, Netherlands, Norway, San Marino, Sweden, Switzerland, Spain, Czech Republic,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.